×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
12. janvāris, 2012
Drukāt

Misticisma un latviska mūzika lielkoncertā

ReklāmfotoReklāmfoto

Par vērtīgu tradīciju gada sākumā kļuvis ikgadējais Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts, kurā klausītāji aicināti novērtēt latviešu komponistu radīto orķestra darbu pirmatskaņojumus mūsu lielāko orķestru sniegumā.

 

Šajā reizē 20. janvārī koncertā Lielajā ģildē izskanēs divi jaundarbi – Kristapa Pētersona Klarnetes koncerts “Ligeija” un Ilonas Breģes Trešais Rīgas koncerts, bet Imanta Kalniņa “Rotāju, dancoju” pirmoreiz izskanēs simfoniskā pārlikumā.

 

Lielkoncertā skaņdarbus atskaņos Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Liepājas simfoniskais orķestris, Latvijas Nacionālās operas simfoniskais orķestris, kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” un pirmo reizi – arī Profesionālais pūtēju orķestris “Rīga”.

Pirmais no koncerta jaundarbiem, komponista Kristapa Pētersona 2009. gadā radītais klarnetes koncerts 12 balsīm un sagatavotām klavierēm “Ligeija” skanēs Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un izcilā klarnetista Gunta Kuzmas interpretācijā diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā. Tas ir autora dialogs ar rakstnieku Edgaru Alanu Po un viņa pazīstamo spokaino stāstu ar tādu pašu nosaukumu.

Savukārt komponistes Ilonas Breģes jaundarbs papildina pašas aizsākto “concerto grosso” sēriju ar jau “Trešo Rīgas koncertu” – “Teātris”, ko autore veltījusi pirmā Rīgas pilsētas teātra 230. jubilejai, kas svinama šogad. Darbs izskanēs LNO orķestra izpildījumā, pie diriģenta pults – Andris Poga. Obojas solo – Normunds Šnē, bet čella solo – “Sinfonietta Rīga” čellu grupas koncertmeistare Guna Āboltiņa.

Pie koncerta pirmatskaņojumiem pieskaitāma arī no Imanta Kalniņa jaunības gadu nošu rakstu atvilktnes izceltā svīta “Rotāju, dancoju” – viens no pirmajiem pabeigtajiem komponista skaņdarbiem. Tā kamerversija pirmoreiz izskanēja aizvadītā gada maijā komponista 70. dzimšanas dienai veltītajā koncertā Spīķeru koncertzālē, bet 20. janvārī pirmoreiz Liepājas simfoniskā orķestra un tā galvenā diriģenta Atvara Lakstīgalas izpildījumā skanēs simfoniskā versijā.

 

“Es to vēlējos rakstīt tieši kā latvisku etnisku mūziku, un man pat šķiet, ka vienā nelielā svītas otrās daļas epizodē ir oriģinālas tautasdziesmas tēma, ko nekur citur neesmu dzirdējis. Tā ir paša pierakstīta līgotne, ko dziedāja mana vecāmāte. Man, protams, liekas, ka tā ir jaukākā epizode,” par darbu teic tā autors Imants Kalniņš.

 

Līdzās jaundarbiem lielkoncertā izskanēs arī divi iepriekš atzinību guvuši latviešu komponistu darbi. Viens no tiem – kategorijā “Gada jaundarbs” 2008. gada Lielo mūzikas balvu ieguvušais Vācijā dzīvojošā mistiķa Gustava Fridrihsona “Chiaroscuro” (“Gaismēnas”), kas skanēs kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” izpildījumā Normunda Šnē vadībā.

Pirmoreiz Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertā piedalīsies profesionālais pūtēju orķestris “Rīga” ar tā māksliniecisko vadītāju Mārtiņu Ozoliņu pie diriģenta pults. Klausītājiem būs iespēja vēlreiz novērtēt Andra Dzenīša opusu “Drone” (“Dūkoņa”), kura pirmatskaņojums 2010. gada rudenī noritēja bez lielākas rezonanses.

 

Uzziņa

Koncerta sākums – 19.30

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena Ls 7 – 20

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+