Mobilā versija
+2.3°C
Īrisa, Irīda, Airisa
Sestdiena, 22. oktobris, 2016
16. maijs, 2013
Drukāt

Mīti un patiesība par jostu izmantošanu, ja sāp mugura

Foto - www.andriskozlovskis.lvFoto - www.andriskozlovskis.lv

Mugura tā sāp! Nelīdz ne izvingrošanās, ne draudzenes ieteiktā smēre. Varbūt jānopērk ārstnieciskā josta?! Tikai – kāda?

 

Aptieku plauktos atrodamas dažādas jostas daļas korsetes, atšķirīgas gan pēc materiāla, gan cenas.

Taču jāzina, vai nepieciešams sildošs vai uzturošs muguras balsts. Tātad vajadzīgs ārsta padoms.

Čiekurkalna tirgū kāda kundze piedāvā elastīgu apliekamo no suņa vilnas, līdzīgs esot arī no kamieļvilnas. Šīs jostas palīdzot pret visām ligām – tā pārdevēja.

Vai ik vakaru televīzijā grozās kosmodiska aplaimotie, viņus visus no ligas esot izglābis savdabīgais produkts. Arī internets vai mudž no dažādiem piedāvājumiem – gan piepumpējamas jostas, gan vibrējošas, gan ar iestrādātiem magnētiem.

Mugurkaula ķirurgs Artis Gulbis uzsver – izvēloties jāzina vairāki svarīgi nosacījumi.

 

Kāds labums no korsetes?

* Speciālais mugurkaula jostas daļas saturētājs domāts, lai fiksētu mugurkaula zonu, ko skārušas izmaiņas.

* Jostas daļas korsete ierobežo kustību amplitūdu, palīdz atslogot mugurkaulu, stabilizē to. Savelk vēdera muskulatūru, uzņemoties daļu mugurkaula slodzes, līdz ar to cilvēks jūtas stabilāk.

* Palīdz mazināt sāpes.

 

Kādām kaitēm der?

* Ja mugura tikai nupat kā sākusi sāpēt, jostu drīkst nēsāt, arī nekonsultējoties ar ārstu. Taču vispirms der pašam izvērtēt, kad sāpes parādās, vai sāk smelgt pēc ilgstošas sēdēšanas vai varbūt pārmērīgas slodzes laikā.

Ja tās moka, ceļot smagumu, bet brīvdienā, kad ir vaļa atpūsties, sāpes izzūd, visdrīzāk vaina ir pārlieku sūrā fiziskā darbā. Tādā situācijā jostas daļas korsete var būt labs palīgs, it īpaši, ja šādu darbu strādā jau gadiem – kļūstot vecākam, veidojas izmaiņas mugurkaulā, un vidēji cieta korsete var palīdzēt.

Tam, kurš sporto amatiera līmenī, jostas daļas korsete ļauj atslogot mugurkaulu, mazina risku rasties sastiepumiem un savilkumiem.

* Šāda josta noder autovadītājam, kurš trīs vai četras stundas dienā pavada pie auto stūres. Un tas neattiecas tikai uz smago automašīnu šoferiem. Labāk, protams, sportot – skriet vai peldēt, nūjot, apmeklēt ārstniecisko vingrošanu.

* Korsete noder arī tad, ja mēdz būt tā dēvētā krika – mugura sāp pēkšņi un tā, ka ne atliekties. Vai arī vecam cilvēkam, kurš paslīdējis uz slidenas ielas un sasities, muskuļu saišu aparāts ir cietis, varbūt radies kāds iekšējs asinsizplūdums – uzliekot jostu, jutīsies daudz labāk.

* Ārsts bieži vien iesaka valkāt korseti, ja ir dažāda veida nestabilitāte jostas daļā, novirzīti mugurkaula skriemeļi, vaļīgas to saites. Labi palīdz, ja ir skriemeļu locītavu deformācija un katra kustība var izraisīt sāpes.

Bet, piemēram, diska trūces gadījumā šādas jostas valkāšanai nav izšķirošas nozīmes, jo mugura sāp tikai sākumā, pēc tam process virzās tālāk, piemēram, nevar paiet, sāp kāja.

* Ja sāpēm ir tendence pieaugt un neko citu nav iespējams savā labā paveikt, var likt jostu. Tomēr, ja sāpes ilgst un nepāriet divas nedēļas, jāmeklē speciālista palīdzība! Jātiek skaidrībā, kādēļ sāp, jāveic izmeklējumi, jānoskaidro diagnoze.

Ja sāp pat pie nelielas slodzes vai nedēļām un pat mēnešiem ilgi, ja smeldze moka arī naktī, noteikti jādodas pie ārsta. Šādā situācijā korsete nedrīkst būt pirmā izvēle!

* Ja saslimšana tiks ielaista, ārstēšana kļūs daudz sarežģītāka. Der zināt – mugurkaula kaites gadījumā atveseļošanās laiks jāreizina ar trīs. Piemēram, ja slimo divus mēnešus, veselāks var kļūt tikai pēc pusgadu ilgas ārstēšanās.

 

Kam svarīgi pievērst uzmanību?

* Jostas daļas korsetei jābūt precīzi atbilstošai pēc izmēra, tādēļ vislabāk to pielaikot vai izmērīt sava vidukļa apkārtmēru. Reizēm uztraucas – ja pieņemšos svarā, vai josta maz derēs?! Lielākā daļa šādu korsešu nedaudz stiepjas – padodas par vienu vai diviem izmēriem.

* Tai jābūt pietiekami pieguļošai, lai nerīvētu ādu.

* Izturīgai, lai kalpotu gana ilgi.

Ja vien maciņš atļauj, ir vērts izvēlēties izstrādājumu no kvalitatīvāka materiāla. Ne tik labs apliekamais jau pēc pāris mēnešiem sāks rullēties, vairs nepiegulēs pareizi.

* Korsetes atšķiras pēc cietības pakāpes. Mīkstās, kas veidotas no elastīga materiāla ar aizmugurē iestrādātiem metāla vai plastikāta stabilizatoriem, parasti iesaka nelielas problēmas gadījumā.

Daudzi izvēlas salīdzinoši lēto elastīgo jostu bez papildu elementiem – to uzvelk viduklim kā zeķi. Taču tā ir tikai sildoša, muguru nesatur, var palīdzēt vienīgi psiholoģiski.

Vidēji cietās korsetes, kas īpaši daudz neļauj saliekties, tonizē muskuļus un palīdz noturēt mugurkaulu pēc sastiepuma, traumas vai operācijas.

Cietās, kas ķermeni gluži vai iecementē, rekomendē smagu mugurkaula bojājumu gadījumā.

* Dažkārt ārsts iesaka korseti ar iestrādātiem želejveida elementiem.

Temperatūras izmaiņās želejveida masa pielāgojas muguras izliekumam, tātad tā ir kā lieliska anatomiskā veidne, kas satur muguru. Tomēr visai dārgs prieks. Par tās nepieciešamību lemj ārsts.

Vairāku skriemeļu lūzumiem, onkoloģiskām vainām vai citām sarežģītām mugurkaula problēmām nepieciešamas visai dārgas jostas daļas korsetes, taču tās lieto tikai saskaņā ar ārsta rekomendāciju.

Ir komplicētas korsetes, kas maksā pat 500 līdz 800 latu. Reizēm pacientam jāizvēlas – operācija vai šādas korsetes valkāšana. Daudzi vēlas iztikt bez operācijas.

 

Kā pareizi nēsāt un kopt?

* Korseti atļauts likt tieši uz miesas, tomēr labāk apakšā pavilkt kokvilnas krekliņu. Gandrīz visas jostas ir no sintētiska materiāla, daudzās iestrādāti papildu plastikāta vai citi elementi – tas veicina svīšanu.

Ar laiku josta kļūst netīra.

Pamācībā gan rakstīts, kā to pareizi mazgāt, tomēr vairums, daudz nedomājot, iemet veļasmašīnā parastajā mazgāšanas režīmā, līdz ar to saīsina korsetes kalpošanas laiku.

Tā pat var zaudēt ārstnieciskās īpašības, ja tiek mazgāta pārlieku augstā temperatūrā. 

* Jostu var valkāt visu dienu vai arī uzlikt brīžos, kad mugurai ir pastiprināta slodze, piemēram, ilgstoši sēžot vai veicot kādu fiziski smagu darbu. Guļot korsete jānoņem.

* Ja ir jutīga āda vai nosliece uz alerģiskām reakcijām, jāpievērš uzmanība materiāla sastāvam, jākonsultējas ar ārstu.

 

Ārpus aptiekas un ārsta ziņas

Bieži vien cilvēki cits citam iesaka dažādus brīnumlīdzekļus, ko atrod interneta vai citās dzīlēs, nevis aptiekā un pēc ārsta ieteikuma.

“Pacients atnāk un saka – man taču palīdzēja, mugura vairs nesāp. Bet, izmeklējot šo cilvēku, izrādās – viņam nemaz nav bijusi nopietna patoloģija. Tātad šo brīnumjostu varēja arī nelikt, bet, piemēram, doties uz ārstniecisko fizkultūru. No tā vinnētu dubultīgi – nostiprinātu muskuļus, varbūt arī sāpes pārietu,” uzsver dakteris Gulbis.

Vai ik nedēļu kāds atnākot ar kārtējo izgriezumu no avīzes vai žurnāla un vaicājot, vai dakteris iesaka to pirkt.

“Atbildu, ka šīs preces efektivitāte nav pētīta un pierādīta. Protams, ja ir nauda, var atļauties to tērēt arī kam tādam… Taču noteikti nepalīdzēs, ja ir nopietna muskuļu vai saišu patoloģija, organiskas kaulu izmaiņas; tas būtu pat bīstami.

Vairumā situāciju šķiet, ka visai dārgi iegādātā manta ietekmē tikai psiholoģiski. Iespējams, to valkājot, ne ar ko neriskē, bet varbūt zaudē laiku, slimība var progresēt.”

Daudzi izmanto arī suņa vilnas jostu vai adījuma gabalu, ko liek pie miesas zem drēbēm. Ārsts uzsver, ka šādai jostai nav fiksējošu elementu, tātad tā nepalīdz mugurai turēties, bet tikai silda vai uztur temperatūru. Taču ir noderīga, jo pietiekami labi akumulē ādas mitrumu. Aukstā laikā ar tādu apliekamo var justies komfortablāk. Arī vecam cilvēkam, kam izmaiņas mugurkaulā veidojušās ilgu gadu gaitā, uzliekot tādu sildošu jostu, kļūs vieglāk.

Ja josta ir masējoša un sildoša, tā var pastiprināt sāpes. Jūtot netīkamās izmaiņas, cilvēks pats ātri vien atteiksies no šādas jostas nēsāšanas.

 

Vai ticēt brīnumlīdzekļu anotācijām

* “Hophysio ortopēdiskā josta samazina spiedienu uz zemākajiem muguras diskiem, atvieglojot sāpes mugurā, gurnos un kājās.  Tā kā šī josta ir piepūšama, tā izplešas vertikāli, patīkami izstaipot muguras lejasdaļu. Ar maigu vilces spēku tiek samazināts spiediens uz mugurkaula diskiem.”

Artis Gulbis: – Pavērtēsim no biomehānikas viedokļa: spiediens mūsu jostas disku iekšpusē ir apmēram 0,5 līdz 1,2 atmosfēras. Vai tad piepumpējama josta, ko uzliek uz ādas vertikālā stāvoklī, spēs iestiept jostas skriemeļus tā, lai spiediens to iekšienē mazinātos?!

Apgalvojumi par vertikālā stāvoklī veicamu izstiepšanu ar piepūšamas korsetes palīdzību ir pilnīgi nepamatoti un absolūti neticami.

Jostas daļu izstiept var tikai horizontālā stāvoklī ar speciāla stiepšanas galda palīdzību.

Šāda veida josta tikai satur, ierobežo kustības un savelk vēdera preses muskulatūru, taču tad jābrīnās par tās cenu – gandrīz 80 latu! 

* “Kosmodisk ir izstrādāts tā, lai stimulētu pie mugurkaula piestiprinātos muskuļu audus. Ja muskuļi dažādu iemeslu dēļ zaudē elastību vai kļūst stīvi, tie sāk nospiest nervus skriemelī.”

A. G.: – Kādā veidā var stimulēt muskuļus, ja šo jostu liek uz ādas? Tātad var stimulēt ādu, varbūt reflektori pavisam nedaudz ietekmēt muskuļus. Bet ādu reflektori stimulē arī sildoša ziede vai piparu plāksteris.

* “Pateicoties savai unikālajai formai, iedarbojas tieši sāpju rašanās vietā: apkārt skriemelim esošajiem muskuļiem. Silda un stimulē muskuļus, ļaujot tiem atpūsties un atbrīvoties no sasprindzinājuma. Līdz ar to sāpes samazinās.”

A. G.: – Kā var iedarboties tieši sāpju rašanās vietā, to taču neimplantē nedz muskuļaudos, nedz skriemeļos, nedz arī zemādā?! Muskuļi zaudē elastību un kļūst stīvi tad, ja cilvēks ir mazkustīgs. Tādā gadījumā labāk būtu vingrot. Izņēmums, kad vingrošana mugurai ir sāpīga, – reimatoīda saslimšana, infekciozs iekaisums un audzējs. Bet tad muguru nedrīkst arī sildīt. 

* “Garā Kosmodisk daļa palīdz katram mugurkaula skriemelim atsevišķi. Izstrādāta tā, lai ieskautu skriemeļus, un sniedz tiem atbalstu, lai ko jūs arī darītu. Nodrošina nepārtrauktu muskuļu stimulāciju visā mugurkaula garumā, radot komfortu un palielinot asinsriti.”

A. G.: – Kā var palīdzēt katram skriemelim atsevišķi un kā var skriemeli ieskaut, ja šo jostu liek uz ādas, bet skriemelis atrodas 15 līdz 30 centimetru dziļumā? Muskuli nedrīkst nepārtraukti stimulēt, jo tas pārgurst.

* “Klīniskie testi ir pierādījuši, ka sāpes samazinās par 80%.”

A. G.: – Kur šādu testu rezultāti ir pieejami? 17 gadus lasu medicīnas literatūru un piedalos konferencēs, bet profesionāļu vidū nekad par šo izstrādājumu neesmu dzirdējis pat pušplēstu vārdu. Jābūt skaidri definētam klīniskam pētījumam – cik ilgi veikts, cik cilvēku piedalījās, kādi uzlabojumi bija un uz cik ilgu laiku? Ja visās kaitēs sāpes mazinājušās par 80 procentiem, šim brīnumlīdzeklim pienāktos Nobela prēmija!

 

Mīts par korseti

* Bieži vien uzskata, ka, pie korsetes pierodot, ar laiku muskuļi var kļūt vāji, pat atrofēties. Jostu drīkstot nēsāt tikai līdz četrām stundām dienā.

* “Šie apgalvojumi nav pamatoti, pētījumi tos apgāž. Vienā no plašākajiem, ko veica skandināvi, noskaidroja – nēsājot jostas daļas korseti trīs mēnešus diendienā, neveidojas ķermenisks pieradums, atrofija nerodas. Protams, papildus jāvingro, nedrīkst tikai sēdēt korsetē un neko nedarīt,” skaidro dakteris Gulbis.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+