Mītnes trušiem 0

Cik lielus būrus gatavot lielajiem trušiem, kas paredzēti gaļai?
 Zigmunds Ostrovskis Ilūkstes novadā

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas

Gaļas iegūšanai parasti neaudzē liela auguma trušu šķirnes, (piemēram, Flandrus, Lielos auntrušus), jo šiem dzīvniekiem ir ļoti spēcīgs skelets un ilgs nobarošanas laiks. Šim nolūkam piemērotākas ir vidēja auguma šķirņu truši – Vīnes (zilais, pelēkzilais, pelēkais), Lielais Siāmas, no gaļas šķirnēm – Kalifornijas, Burgundijas, Čehu albīns. Šie truši ir ātraudzīgi, spēcīgi muskuļoti un izturīgāki pret slimībām.

Audzējot trušus, jāņem vērā vairākas pamatprasības. Dzīvnieki labi sadzīvo ar pazeminātu temperatūru, bet cieš no pārkaršanas, caurvēja, netīrības.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Trušu būriem nav nepieciešami labi lietkoki, tos var izgatavot no dažādiem materiāliem – der kokapstrādes atlikumi, nomaļi, nekvalitatīvi zāģmateriāli, finieris. Vidēja lieluma trušiem ieteicami būri, kuru augstums ir 40 – 50 cm, dziļums – aptuveni 50 cm, lai mītni būtu ērti tīrīt. Trušu būru laukums vienam dzīvniekam vēlams no 0,5 līdz 1 m2, – stāsta šķirnes trušu audzētavas “Anuteles” saimniece Maruta Drēska.

 

Liela nozīme tīrības uzturēšanā un slimību profilaksē ir grīdas konstrukcijai. Laba un higiēniska ir grīda no stiepļu pinuma (acu izmērs – 16 x 18 mm vai 20 x 20 mm). Tiesa gan, ilgstoši turot trušus uz šādas grīdas, režģis atspiež tiem ķepas, tāpēc būra iekšpusē pie sānu sienas ieteicams piestiprināt 20 – 25 cm platu plauktiņu, kur tās atpūtināt.

 

Būra aizmugurējā daļā truši parasti iet kārtoties, tādējādi fekālijas caur sieta grīdu birst ārā, mītne ir sausāka, tīrāka un tajā nesavairojas dažādi slimību ierosinātāji. Pinuma grīdai rūtis nedrīkst būt mazākas par 2 cm, citādi būrī var iekļūt grauzēji vai kāds cits bīstams dzīvnieks. Režģī ar pārāk lieliem acu izmēriem truši mēdz traumēt kājas.

Gatavojot trušu mītni, grīdai jāizmanto tikai metināts metāla siets, kas nedeformējas dzīvnieku svara dēļ (gaļas trusis pirms kaušanas sver aptuveni 4 kg), būra durtiņas veido no koka rāmja, iestrādājot cinkotu metāla sietu ar 2 x 2 cm acīm. Barības un dzirdināmos traukus ieteicams izvietot būra priekšpusē, lai truši tos nepiemēslotu. Sienam un zaļbarībai der izgatavot redelītes, ko var piestiprināt sprosta ārpusē, iekšpusē vai arī aizstāt starpsienu starp diviem sprostiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.