×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
25. jūnijs, 2012
Drukāt

Mitruma dēļ sākusies kartupeļu lakstu puve

Foto - LETAFoto - LETA

Pieturoties mitram un siltam laikam, kartupeļu stādījumos sākusies lakstu puve, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Valsts augu aizsardzības dienestā. Šogad pirmās kartupeļu lakstu puves pazīmes konstatētas Latgalē, Rēzeknes novada mazdārziņos un dažos lielajos ražojošajos laukos. Savukārt Kurzemes, Zemgales un Rīgas reģionos pagaidām slimība nav konstatēta.

Tomēr lietus un siltā laika dēļ, kas slimības attīstībai ir vislabvēlīgākie apstākļi, nebūšot ilgi jāgaida, kad arī pārejos novadu stādījumos parādīsies šīs slimības pirmās pazīmes, norādīja dienestā.

Kartupeļu lakstu puve ir viena no nozīmīgākajām un postošākajām kartupeļu slimībām, kuru ierosina īpaša sēnīte. Veģetācijas periodā uz lapām veidojas pelēcīgi brūni plankumi. Mitrā laikā ap plankumiem lapu apakšpusē redzams apsarmojums, savukārt sausā laikā lapu augšpusē ap plankumiem vērojama gaišāka apmale. Agresīvāka un postošāka ir stublāju puves forma, kad uz stublājiem veidojas pelēcīgi brūnas joslas un stublāji lūst.

Infekcijas gadījumos slimības ierosinātājs pārvietojas uz kartupeļu bumbuļiem, un to glabāšanas laikā var iet bojā liela daļa ražas, kā arī tiek bojāta kartupeļu kvalitāte.

Kā norāda dienestā, pirmo apstrādi kartupeļu stādījumos ar fungicīdiem ieteicams veikt, kad kartupeļu lakstu augstums ir 15 līdz 30 centimetri. Nākamie miglojumi ieteicami ar septiņu līdz desmit dienu intervālu. Īsāks starplaiks starp apstrādēm ar fungicīdiem jāievēro tad, ja kartupeļi ļoti strauji aug, ir kartupeļu lakstu puves uzņēmīga šķirne, silts un mitrs laiks, kā arī ja slimība ļoti strauji attīstās.

Latvijā 2012.gada Augu aizsardzības līdzekļu reģistrā ir iekļauts plašs fungicīdu klāsts kartupeļu lakstu puves ierobežošanai. Izdarot pareizu fungicīda izvēli un veicot kvalitatīvu, savlaicīgu smidzinājumu, var veiksmīgi to ierobežot.

Plašāku informāciju var iegūt dienesta mājaslapā vai pie reģiona speciālistiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+