Mitrums medū 0

Kā pārbaudīt mitrumu atņemtam medum, lai novērstu medus rūgšanu? 
V. Kārkliņa Jelgavas novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Medus galvenokārt sastāv no vienkāršajiem un saliktajiem cukuriem, ūdens un citām bioloģiski aktīvām vielām. Bitēm vislabāk tīk nektārs, kurā ir 50 – 60 % cukuru, pārējā daļā galvenokārt ir ūdens. Ievākto nektāru tās vairākkārt nodod cita citai, tā bišu gremošanas traktā atdalās ūdens. Pēc ievietošanas šūnās nektārs vēl tiek žāvēts, līdz kļūst par medu.

Nogatavinātā medū ir 14 – 21 % ūdens. Ja tā daudzums produktā nepārsniedz kritisko robežu, raugiem (tos bites savāc dabā kopā ar nektāru) zūd vairošanās spēja. Ja ūdens saturs jeb mitrums ir pārāk liels, medū esošie raugi sāk vairoties. Rūgšanas rezultātā rodas skābe, spirts un ogļskābā gāze. Medus sabojājas – zaudē sākotnējo izskatu, smaržu un garšu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saskaņā ar  MK 2003. gada 16. septembra noteikumiem Nr. 522 “Kvalitātes, klasifikācijas un marķējuma prasības medum” viršu medū mitrums nedrīkst pārsniegt 23 %, citos medus veidos – 20 % robežu. Savukārt MK 2008. gada 18. augusta noteikumos Nr. 663 “Prasības pārtikas kvalitātes shēmā, to ieviešanas, darbības uzraudzības un kontroles kārtība” norādīts, ka paaugstinātas kvalitātes prasībām atbilstošā produktā, ko apzīmē ar Zaļo karotīti, mitrums nedrīkst pārsniegt 21,5 % (viršu medū) un 18,5 % (pārējo šķirņu medū).

Lai novērstu medus rūgšanu, jāraugās, lai tajā nebūtu lieka ūdens. No stropa jāizņem tikai nogatavināts medus un tas pareizi jāuzglabā.

Aizvākotā medū ūdens saturs ir atbilstošs noteiktajiem medus kvalitātes kritērijiem, tādēļ biškopji cenšas noņemt medus kāres tad, kad vismaz divas trešdaļas šūnu ir aizvākotas.

 

Visātrāk medus rūgst +11…+19 °C temperatūrā. Ja tā ir zemāka vai augstāka, process noris lēnāk, zem +5 °C un virs +30 °C rūgšana apstājas. Medus nerūgst arī tad, ja ūdens saturs tajā ir zemāks par 18 %.

 

Ne vienmēr neaizvākotā medū ūdens saturs ir augstāks, nekā pieļaujams. Gadās, ka šūnas nav pilnas, ilgāku laiku nav bijis ienesuma un bites savākto nektāru ir nogatavinājušas, bet neaizvāko. Tādu medu varētu sviest, taču jāzina, vai ir atbilstošs mitrums.

Mitruma noteikšanai biškopji izmanto refraktometru vai arī aizved medus paraugu (200 g) uz laboratoriju. Piemēram Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā “BIOR” (Rīgā, Lejupes ielā 3) šāds mērījums maksā ir 3,80 latus.

Medus mitruma refraktometrus piedāvā SIA “SnapTest.LV” (Rīgā, Valmieras ielā 31) un, kā pastāstīja uzņēmuma vadītājs Gints Rotčenkovs, profesionālie biškopji, kuriem pieder 30 – 50 un vairāk saimju, izvēlas Japānas firmā “Atago” ražoto digitālo refraktometru PAL-22S, kas maksā 160 latus. Šo mērinstrumentu var droši mazgāt zem krāna ūdens, tas ir precīzs un ērti lietojams (arī LAD akceptēts Eiropas Savienības finansētajos projektos). Hobija līmeņa bitenieki var iegādāties Ķīnā ražoto refraktometru HHR-2N par 39,93 latiem.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.