Krista Luhaera foto

Mīts par zelta Ulmaņlaikiem Gaismas pilī 14

Piektdien, 26. maijā, plkst. 18.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāva ātrijā Latvijas valsts simtgades pasākumu programmas ietvaros notiks laikmetīgā izrāžu-lasījumu cikla “Lasām Latvijā” otrais lasījums, kura centrā šoreiz 1939. gadā izdotā Kārļa Ulmaņa režīmu slavinošā grāmata “Pieci gadi”, LA.lv uzzināja LNB.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 435
Lasīt citas ziņas

Grāmata “Pieci gadi: 1934.–15.V.–1939” (red. Rihards Bērziņš, Sigismunds Vidbergs. Rīga: Pagalms, 1939) tapusi par godu K. Ulmaņa īstenotā valsts apvērsuma piecu gadu jubilejai un ir daļa no autoritārā režīma centieniem veidot pozitīvu paštēlu. Bagātīgi ilustrētajā izdevumā Latvijas panākumi dažādās dzīves jomās vizuāli izteiksmīgi saistīti ar K. Ulmaņa režīma laikā paveikto.

Latvijas Nacionālā teātra režisors Valters Sīlis kopā ar izrādes mākslinieku Uģi Bērziņu un aktieriem Anci Strazdu un Klāvu Melli grāmatu “Pieci gadi” lasīs 1930. gadu ģimenes atmosfērā, rādot ideoloģijas ietekmi uz indivīdu dzīvi. Izrādi papildinās vēsturnieka, LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” kuratora Gustava Strengas komentārs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valters Sīlis stāsta: “Mūsdienās cilvēki mēdz būt noguruši no negatīvisma ziņās. Ar grāmatas “Pieci gadi” lasījumu vēlamies paskatīties uz pasauli, kas izveidojas, ja tiek ziņotas tikai labas ziņas. Joprojām eksistē mīts par Latvijas zelta laikmetu – ulmaņlaikiem, kas tika radīts, pakļaujot sabiedrību cenzūrai un tikai pozitīvai informācijai. Cik liela ir tā bīstamība? Paskatoties uz vēsturi un mūsdienu valstīm, kur valda šis sabiedriskajos medijos piekoptais pozitīvisms, ir labi redzams, kādas ir tā sekas uz sabiedrību un dzīvi kopumā.”

Ieeja pasākumā bez maksas. Grāmata “Pieci gadi” apskatāma ekspozīcijā “Grāmata Latvijā”, 26. maijā ekspozīcija atvērta no plkst. 12 līdz 20.