×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
23. maijs, 2017
Drukāt

Mīts par zelta Ulmaņlaikiem Gaismas pilī (14)

Krista Luhaera fotoKrista Luhaera foto

Piektdien, 26. maijā, plkst. 18.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāva ātrijā Latvijas valsts simtgades pasākumu programmas ietvaros notiks laikmetīgā izrāžu-lasījumu cikla “Lasām Latvijā” otrais lasījums, kura centrā šoreiz 1939. gadā izdotā Kārļa Ulmaņa režīmu slavinošā grāmata “Pieci gadi”, LA.lv uzzināja LNB.

Grāmata “Pieci gadi: 1934.–15.V.–1939” (red. Rihards Bērziņš, Sigismunds Vidbergs. Rīga: Pagalms, 1939) tapusi par godu K. Ulmaņa īstenotā valsts apvērsuma piecu gadu jubilejai un ir daļa no autoritārā režīma centieniem veidot pozitīvu paštēlu. Bagātīgi ilustrētajā izdevumā Latvijas panākumi dažādās dzīves jomās vizuāli izteiksmīgi saistīti ar K. Ulmaņa režīma laikā paveikto.

Latvijas Nacionālā teātra režisors Valters Sīlis kopā ar izrādes mākslinieku Uģi Bērziņu un aktieriem Anci Strazdu un Klāvu Melli grāmatu “Pieci gadi” lasīs 1930. gadu ģimenes atmosfērā, rādot ideoloģijas ietekmi uz indivīdu dzīvi. Izrādi papildinās vēsturnieka, LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” kuratora Gustava Strengas komentārs.

Valters Sīlis stāsta: “Mūsdienās cilvēki mēdz būt noguruši no negatīvisma ziņās. Ar grāmatas “Pieci gadi” lasījumu vēlamies paskatīties uz pasauli, kas izveidojas, ja tiek ziņotas tikai labas ziņas. Joprojām eksistē mīts par Latvijas zelta laikmetu – ulmaņlaikiem, kas tika radīts, pakļaujot sabiedrību cenzūrai un tikai pozitīvai informācijai. Cik liela ir tā bīstamība? Paskatoties uz vēsturi un mūsdienu valstīm, kur valda šis sabiedriskajos medijos piekoptais pozitīvisms, ir labi redzams, kādas ir tā sekas uz sabiedrību un dzīvi kopumā.”

Ieeja pasākumā bez maksas. Grāmata “Pieci gadi” apskatāma ekspozīcijā “Grāmata Latvijā”, 26. maijā ekspozīcija atvērta no plkst. 12 līdz 20.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Iesaku izlasīt “http://www.ibook.lv/BD_latvija-20-gados-rihards-valdess-sigismunds.aspx?BID=360f7c98-0304-4408-a2d4-a1e71236c0ab”

 2. Kārlis Ulmanis ir kādadzis acī tiem,kas gribētu būt tikpat slaveni, bet nespēj Ulmanim tikt līdzi.Pat VVF pauda viedokli,ka Ulmaņa portrets jāizņem no Prezidentu galerijas, jo viņš kļuvis par Prezidentu nelikumīgā ceļā.Vēsture rādīs,ka tiks piemirsti visi ;prezidenti, arī VVF, bet uz mūžu mūžiem tur paliks Kārļa Ulmaņa vārds.

 3. K. Ulmanis nu nakti necēlās, lai dotu no pensiju kases miljardu diviem blēdīgiem žideļiem, bet tos ar tiesu sūtītu Siguldas purvos rakt kūdru – līdz nauda atrakta…

 4. No paaudzes paaudzē latvieši stāstīs par ulmaņlaikiem, kad Latvija bija nacionāla, plaukstoša un bezgala mīļa katram tautietim.

 5. Iespeejams,ka tie Ulmanlaiki nebija ideali,taapat bija bezdarbs un citas likstas,tacu bija taadas rupnicas ka VEF,Radiotehnika,3cukurfabrikas kuras razoja cukuru no pasu zemnieku audzeetajaam cukurbieteem.Pat seerkocinus pasi vairs nerazojam.Bija Vairogs kur buuveeja dz.vagonus,automobilus un citas iekaartas.Bija vesela rinda austuvju kur razoja audumus.Kur tas viss ir tagad? Ar sviestu un bekonu apgaadaajam puspasaules.

 6. krievnacisti uzbrūk Ulmanim Atbildēt

  Neticiet šī raksta meliem. Ulmaņlaiki bija Latvijas zelta laiki. Krievu okupācija ieveda postu, no kura ciešam vēl šodien.

 7. Pozitīvisms par Ulmaņlaikiem nebija jākultivē, tie cilvēki, kuri dzīvoja tajā laikā bija tam liecinieki. Tagad atradusies saujiņa, kuri to laiku grib noliegt. Vairāk ticu savu vecāku stāstiem , Valters Sīlis lai nesāk runāt, ka sabiedrība tika pakļauta cenzūrai, cik saprotu viņš nav to laiku liecinieks.

 8. Par šo laiku labi pateikts ir jau vienā pašā raksta nosaukumā:”Kaut kājas basas,tomēr bija slimokases”(LA,18.09.2013) Bija slimokases ar savām aptiekām,slimnīcām,bezmaksas atpūtas namiem,sanatorijām un bērnu vasaras nometnēm,kuras pārvaldīja pilnsapulce,valde un revīzijas komisija.To locekļus kases dalībnieki ievēlēja vienīgi no sava vidus.Kājas basas? Jā,apavi nebija lēti.Lēta,salīdzinot ar šodienu,bija pārtika.Pārtika bez mākslīgajām krāsvielām,garšas uzlabotājiem un pastiprinātājiem.Tajā skaitā maize- bez apjoma palielinātājiem.Pie ārstiem nebija nekādu rindu.Poliklīnikās,kuras toreiz sauca par ambulancēm-uzgaidamajās telpās pat galds ar jaunākajiem laikrakstiem īpašos turekļos,jo avīzes bija biezas.Un,ja mums tagad sola ienākuma nodokli samazināt līdz 20%,tad,kā izrādās,mēs vēl joprojām ļoti atpaliksim pat no vācu okupācijas laika,kad progresīvā ienākuma nodokļa likme līdz 50 markām bija 2,9%,bet virs 500 markām-tikai 16,8%!

 9. Kā komunismā valdošajiem bija savi lišķi un pielīdēji, tā tagad liberālismā. Ja salīdzina Ulmaņa 5 valdīšanas gadus, piemēram, ar Dombrovska tādu pašu laiku, tad Dombrovskis nav cienīgs Ulmanim tēju pienest. Pat pasaules karos nav bijusi tāda emigrācija, tautas bēgšana no savas valsts, kā Dombrovska valdīšanas laikā.

 10. Miljonāri pie siles aug kā sēnes pēc lietus. Ulmanim to nepiekabināsi. Bezdarbnieki pietika. Cilvēki netika padzīti no valsts. Tā kā mēs esam šīs pagātnes mantinieki, tad, bez Ulmaņa apvērsuma, valsts būtu tādā pašā depresijā, kā šodien. Mums tikai negadījās tik erudīts un uzņēmīgs cilvēks kā K. Ulmanis. Dēļ savas nesaticības latviešiem plaukstošu valsti laikam neredzēt. Eh kā derētu dzīves pamatgudrības aizgūt kaut no žīdiem. Bet mēs laikam esam mucā auguši un par spundi baroti un dzīvojam ar vienīgo dzīves gudrību – katram savs krekls tuvāks. Bet sen bija laiks mainīties.

 11. Tiešām, KAM NELIEK MIERU ULMAŅLAIKI????????? Kļūdas tika pielaistas, bet tāda tipa un mēroga KĀ TAGAD, KAD ZAUDĒJUMI NEPRASMĪGU POLITIĶU UN DARBOŅU DĒĻ MĒROJAMI MILJONOS UN NEVIENS PAR NE PAR KO NEATBILD, NEBIJA! NAV jāspriedelē par bijušo laiku, ko NEVIENS NEESAM PIEDZĪVOJUŠI UN NEIZPROTAM!? DZĪVOSIM SAVU DZĪVI UN PRASĪSIM ATBILDĪBU REALITĀTĒ NO SAVIEM VALDĪBĀ UN SAEIMĀ ESOŠAJIEM DEPUTĀTIEM – GRIMSTAM NABADZĪBĀ UN NO VALSTS AIZBRAUKUŠI TŪKSTOŠIEM IEDZĪVOTĀJU!

 12. Paši galīgi nespējnieki, bet citu paveikto nolīdzina ar zemi.
  Īsti komunisma garā.

 13. Vēl kādam neliek miera ulmaņlaiki,kaut pašiem par to nav ne mazākās sapratnes. Melīgi secinājumi bez jautājumu dziļākas izpratnes. Augustam jau tas Ulmanis ir kā dadzis acīs, jo nespēj paveikt pat simto daļu no Ulmaņa varējuma.

 14. Bija kļūdas. Toties pēdējos piecos gados valdošās koalīcijaa tētiņi ar saskaņiešu staļinisko svētību nav pieļāvuši nevienu nopietnu kļūdi. Miljoni izšeftēti,s skolas slēgtas.

Draugiem Facebook Twitter Google+