Foto – AFP/LETA

Mits Romnijs izvirzās vadībā
 0

Pēc uzvaras otrajās priekšvēlēšanās, kas otrdien notika ASV ziemeļaustrumu štatā Ņūhempšīrā, izvēloties republikāņu kandidātu cīņai par ASV prezidenta amatu, bijušais Masačūsetsas gubernators Mits Romnijs kļuvis par republikāņu favorītu cīņai ar pašreizējo ASV prezidentu Baraku Obamu vēlēšanās novembrī.


Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Konservatīvo republikāņu balsojums sašķelts

Romnijs ieguvis 39% balsu, aiz sevis atstājot kongresmeni no Teksasas Ronu Polu, kuru atbalstījuši 23% republikāņu vēlētāju. Rons Pols, kurš Aiovā bija trešais, pēc panākuma Ņūhempšīrā pateicās saviem atbalstītājiem: “Man gandrīz vai jāķiķina, kad daži dēvē jūs un mani kā bīstamus. Viņiem ir taisnība, jo mēs esam bīstami – pastāvošajai kārtībai.” 76 gadus vecā Pola atbalstītāju vidū ir pārsteidzoši daudz jaunu cilvēku, atzīmē raidsabiedrība BBC, kuriem ir pa prātam viņa prasība par mazu valdības aparātu. Teksasas kongresmeņa aicinājumi nekavējoties izvest amerikāņu karavīrus no Afganistānas un neiejaukties Irānā sakarā ar Teherānas kodolprogrammu tiek noraidoši vērtēti republikāņu partijas vadībā. Trešajā vietā ierindojās bijušais Jūtas gubernators Džons Hantsmens, kuru atbalstījuši aptuveni 17% vēlētāju. Bijušais senators no Pensilvānijas štata Riks Sentorums, kurš Aiovā tikai par astoņām balsīm atpalika no Romnija, dala ceturto un piekto vietu ar bijušo kongresa spīkeru Ņūtu Gingriču, katrs gūstot aptuveni desmit procentu vēlētāju atbalstu. Par Teksasas gubernatoru Riku Periju balsoja mazāk nekā viens procents republikāņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Romnijs uzvarēja arī pirmajās republikāņu priekšvēlēšanās Aiovā. Šī ir pirmā reize kopš 1976. gada, kad kāds republikāņu kandidāts, neskaitot prezidentus, kas pretendē uz atkārtotu ievēlēšanu, uzvarējis priekšvēlēšanās gan Ņūhempšīrā, gan Aiovā.

 

“Obamam beigušās idejas. Tagad viņam izsīkst arī attaisnojumi. Un tagad mēs lūdzam Dienvidkarolīnas ļaudis pievienoties Ņūhempšīras pilsoņiem un padarīt 2012. gadu par gadu, kurā viņam beidzas laiks,” paziņoja Romnijs pēc uzvaras Ņūhempšīrā.

 

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Romnijs ir populārāks par saviem konservatīvākajiem sāncenšiem gan Dienvidkarolīnā, gan Floridā, kur attiecīgi 21. un 31. janvārī notiks nākamās republikāņu kandidātu priekšvēlēšanas. Analītiķi uzskata: ja konservatīvo republikāņu balsojums arī turpmāk tiks sašķelts starp viņiem, Romnijam tiks nogludināts ceļš uz savas kandidatūras apstiprināšanu partijas konventā.

 

Vai neiegrožots kapitālisms ir labs?

Republikāņu atbalstītāju vidū sākušās debates par to, vai dažas kapitālisma formas ir nepieņemamas un vai jebkurš uzbrukums brīvajam tirgum būtu jāuzskata par pretamerikānisku rīcību. Dominē uzskats, ka neiegrožots kapitālisms, ar asiem zobiem un nagiem, vienmēr ir labs, taču tas nenozīmē, ka par to būs viegli pārliecināt sabiedrību, kuru pārņēmis sašutums par Volstrīta baņķieru izdarībām un pret valdošo eliti kopumā. Kritiku izpelnījies arī veiksmīgais uzņēmējs Romnijs, kurš finanšu darījumos nopelnījis miljonus, taču sāncenšu uzbrukumos nodēvēts par “plēsonīgu haizivi”.

Romnijs, pēc uzvaras Ņūhempšīrā jau iejūtoties partijas oficiālā kandidāta lomā, vairāk cenšas kritizēt nevis republikāņu sāncenšus, bet pašreizējo prezidentu Baraku Obamu, kurš “grib sarīkot tiesu brīvajai uzņēmējdarbībai, turklāt ar dažu izmisušu republikāņu līdzdalību”, atzīmē aģentūra “Associated Press”. Romnijs nodēvējis Obamu, kura popularitāte noslīdējusi līdz rekordzemam līmenim, par “izgāzušos” līderi, kurš nav attaisnojis “augstos solījumus”, ko devis Ņūhempšīrā pirms četriem gadiem savas priekšvēlēšanu kampaņas sākumā.

Reklāma
Reklāma

 

Uzziņa

Priekšvēlēšanu 
rezultāti Ņūhempšīrā

Mits Romnijs 39,4%

Rons Pols 22,8%

Džons Hantsmens 16,9%

Ņūts Gingričs 9,4%

Riks Sentorums 9,3%

Riks Perijs 0,7%

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.