×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.6°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
5. februāris, 2018
Drukāt

Juris Lorencs: Mītus radām mēs paši (6)

Lorencs_Juris2_3

Juris Lorencs

Acīs iekrita divu politiķu publiskie izteikumi, kas nesen pavīdēja masu medijos. “Latvijas lielākais izaicinājums ir kliedēt mītu, kas parādās publiskajā telpā, ka Latvija ir neizdevusies valsts,” – tā ārpolitisko debašu laikā no Saeimas tribīnes aicināja “Vienotības” frakcijas vadītājs Hosams Abu Meri.

Dažas dienas vēlāk kādreizējā “Jaunā laika” un “Vienotības”, tagad Nacionālās apvienības deputāte Inguna Rībena portālā “Delfi” raksta: “Spēki, kas Latvijas neatkarību uzskata par nevēlamu, ļoti labi saprot, ka ir viens absolūti drošs ierocis, kurš iznīcinās Latvijas valsti, – jauna latviešu paaudze, kam Latvija un tās brīvība nenozīmē neko. Daudzo gadu garumā Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija ar šā ieroča radīšanu tikusi galā spoži, un brīžam pat rodas sajūta, ka visa valsts un sabiedrība ir sadevusies rokās, lai tai palīdzētu šo ieroci pielietot.”

Līdz šim es vēl nebiju pamanījis, ka pastāv mīts “par Latviju kā neizdevušos valsti”. Bet, ja jau to saka valdošās frakcijas vadītājs, turklāt valsts jubilejas priekšvakarā, tad lieta laikam ir nopietna. Tāpat nezināju, ka jauniešiem “Latvija un tās brīvība nenozīmē neko”. Agrāk teica – ja cilvēkam sāk likties, ka ar jaunatni viss ir slikti, tad laiks domāt par pelnītu atpūtu un doties pensijā. Dīvainākais ir tas, ka Izglītības un zinātnes ministriju nu jau sešpadsmit gadus ar īsiem pārtraukumiem vada ministri, kas nāk no pašreizējās valdības koalīcijas. Visilgāk, nu jau trīsarpus gadu ministra krēslā sēdējis pašreizējais ministrs Kārlis Šadurskis. Tās pašas koalīcijas, kurā jau kopš 2002. gada darbojas deputāte Rībena.

Ja mēs šodien sāksim “kliedēt mītu”, faktiski taisnoties, ka Latvija nav neizdevusies valsts, mēs jau būsim zaudējuši. Jo pati šāda taisnošanās gluži nenovēršami nes sev līdzi atzīšanos, apgalvojumu, ka kaut kas nav kārtībā. Ka pastāv nevis problēmas un grūtības, kas vērojamas jebkur uz pasaules, bet ka kaut kas sagājis greizi pašos valsts pamatos. Tieši to gaida tie, kam Latvijas neatkarība ir vien īslaicīgs vēsturisks pārpratums.

Problēmu apzināšanās un mīts vēl nav viens un tas pats. Ja cilvēki uzskata, ka Latvijā kaut kas nav kārtībā, ka Saeimas un valdības īstenotā politika nav pareiza vai taisnīga, tas nenozīmē, ka viņi noraksta Latviju kā tādu. Ja daļa jaunatnes studiju un darba meklējumos dodas uz ārzemēm, tas vēl nenozīmē, ka Latvija viņiem ir vienaldzīga. Viņi vienkārši realizē iespēju, ko paši politiķi pasniedz kā vienu no lielākajiem ieguvumiem pēc iestājas Eiropas Savienībā – cilvēku un darbaspēka brīvu kustību.

Mīts ir noturīgāks par zināšanām. Atjaunotā Latvijas valsts ir vēl pārāk jauna, lai par to varētu ilglaicīgi rasties mīti. Līdzīgi, lai no cilvēku apziņas izdzēstu mītus, ar dažiem gadiem vien nepietiek, vajadzīgas paaudzes. Savā bērnībā sastapu cilvēkus, kuri ar nostalģiju pieminēja cara laikus, kad “nauda bija no zelta”. Šodien ir dzīva paaudze, kas atceras – “pirmajos ulmaņlaikos lati bija no sudraba”. Un vēl pēc divdesmit gadiem cilvēki pieminēs padomju laikus, “kad visiem bija darbs”.

Modernais mīts sāk rasties tad, ja cilvēki paši personīgi nespēj pārbaudīt vēstījuma patiesīgumu. Ir taču tādi, kuri tic – Krievijā pa pilsētu ielām klīst lāči, visi arābi ir potenciāli islāma teroristi, bet latvieši to vien dara, kā maršē “SS uniformās”. Parunājiet ar ukraiņiem Hersonas vai Čerkasu apgabala mazpilsētās. Viņiem Latvija šķiet apsolītā laimes zeme, labklājības kalngals, ko automātiski atnesusi dalība Eiropas Savienībā un eirozonā. Bet pietiek atrast vienu, kurš Latvijā ir bijis, lai izdzirdētu frāzi: “Apmēram tas pats, kas pie mums, vienīgi ceļi labāki. Toties viss dārgāks!” Brīdi padomājis, viņš vēl piemetinās: “Un mūsu speķis arī gardāks!” Slavenais, nepārspējamais ukraiņu speķis! Lūk, tas gan ir īsts mīts, dzīvs joprojām telpā no Rīgas līdz pat Vladivostokai. Kaut gan katrs, kurš nogaršojis ukraiņu speķi, teiks – labs, bet pie mums Latvijā (Lietuvā, Baltkrievijā, Gruzijā utt.) nemaz nav sliktāks!

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 3. Mīts vai ne mīts, bet jāatzīst vien ir, ka šāds vērtējums – neizdevusies valsts – nav gluži bez pamata. Nav jau pati sliktākā valsts pasaulē, tomēr tie, kuri cerēja uz attīstītu eiropeisku valsti, ir ļoti vīlušies. Ir sanākusi ļoti korumpēta mafioza tipa valsts, kura pēc mentalitātes diemžēl daudz tuvāka Krievijai nevis Eiropai. Un arī LA šādas valsts veidošanā ir ienesusi savu artavu – mafiozas valsts iedibinātāji Šķēle, Grūtups, Krastiņš un co Latvijas avīzē bija lielā cieņā. Kad vajadzēja uzspodrināt spalvas, atnāca uz redakciju un tapa intervija, kurā runāja pārsvarā par Latvijā jūtīgo nacionālo tēmu. Un diemžēl “latvietis parastais” (ne jau visi, protams, bet gana daudzi) bija gatavs aizmirst visas netaisnības, privatizācijas un prihvatizācijas, atsevišķu grupējumu vai pat personu interesēs tapušus likumus un daudzus citus Latvijas “jaukumus”, jo – re, cik viņš nacionāls un cik pareizi runā! Mūsējais, taču! Iespējams, tas saistīts ar īpašumtiesībām – tāpat kā NRA pieder Lembergam, LA, iespējams, piederēja kādam TP biedram vai sponsoram, taču tik un tā šo noziedznieku slavināšana paliks uz redakcijas žurnālistu sirdsapziņas.
  Manuprāt, vienīgā patiešām izdevusies valsts bijušajā PSRS teritorijā ir Igaunija. Un ne tikai tāpēc, ka labāk prot sevi pasniegt, korupcija tur tiešām ir nesalīdzināmi mazāka un dzīve godīgāka, tāpēc arī dzīves līmenis augstāks.

  • CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

   kas arī bija jāpierāda.

  • CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

   kas arī bija jāpierāda.

  • Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

   ;)))))))))

   “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

   “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
   / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

   =======

   Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

   Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

   =======

   Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
   ——-
   .
   “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
   ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
   ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
   .
   “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
   Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
   Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
   Šos pašCENZŪRA izkastrē:
   .
   Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
   Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
   Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
   Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
   .
   “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
   Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
   Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
   Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
   .
   Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
   Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
   Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
   .
   Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
   Ka “četras kājas” = “vērtība”,
   Bet “divas kājas” = “nerullē”,
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
   .
   Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
   Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
   Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
   .
   Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
   JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
   Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
   .
   Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
   No “skapja” gļēvi smirdošiem,
   Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
   .
   Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
   Ir “balts un pūkains” kustonis,
   Ne trekni rijošs SILES lops,
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
   .
   Ja Saimnieks uzdod samelot,
   Un “masmēdekļos” publiskot,
   Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
   Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
   .
   Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
   Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
   ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
   “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

   Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
   Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
   Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
   Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
   .
   Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
   Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
   “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
   Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

   =====

   Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
   [ CENZĒTS ]
   u.c.

   MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

   P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+