×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
18. janvāris, 2012
Drukāt

Mjanmas disidente Su Či startēs parlamenta vēlēšanās

Foto - AFPFoto - AFP

Mjanmas disidente un opozīcijas kustības “Nacionālā līga par demokrātiju” (NLD) līdere Auna Sana Su Či reģistrējās par kandidāti 1. aprīlī paredzētām papildvēlēšanām, kurās paredzēts ievēlēt 48 no parlamenta deputātiem.

66 gadus vecā Nobela Miera prēmijas laureāte Su Či, kas 2010. gada novembrī tika atbrīvota no gadiem ilga mājas aresta, kandidēs vēlēšanu apgabalā pie Mjanmas lielākās pilsētas Jangonas. Mjanmas varas iestādes pagājušā gada decembrī atļāva Su Či vadītajai NLD vēlreiz reģistrēties kā politiskai partijai. Mjanmas hunta 2010. gadā atņēma NLD likumīgas politiskas partijas statusu, jo NLD nolēma boikotēt parlamenta vēlēšanas 2010. gada novembrī, uzskatot par netaisnīgiem to noteikumus, kuri paredzēja, ka partijām jāizslēdz biedri, kas atrodas ieslodzījumā. Su Či tika atbrīvota no mājas aresta dažas dienas pēc šīm vēlēšanām.

Papildvēlēšanās paredzēts aizpildīt 48 deputātu vietas, kuras kļuva vakantas, kad šie deputāti stājās ministru un viceministru amatos. Ceturtdaļu deputātu vietu Mjanmas parlamentā ieņem nevēlētas militārpersonas, bet apmēram 80 procenti no pārējām deputātu vietām pieder valdošajai Savienības solidaritātes un attīstības partijai (USDP), kurā ir daudz bijušo militārpersonu.

Su Či kandidēs vēlēšanās pirmoreiz. Viņa bija mājas arestā, kad NLD 1990. gadā uzvarēja parlamenta vēlēšanās, bet hunta to rezultātus anulēja. Valdība, kas tika izveidota pēc 2010. gada novembrī notikušajām vēlēšanām, ir spērusi soļus politiskās līdzdalības paplašināšanai, atbrīvojusi daudzus politieslodzītos un pakāpeniski paplašina izteikšanās un pulcēšanās brīvības. Pagājušajā nedēļā valdība parakstīja pamiera vienošanos ar karenu partizāniem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+