×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
11. marts, 2012
Drukāt

“MMM” finanšu piramīdu pārstāvji Latvijā vēlas legalizēties

nauda1-leta

Latvijas Uzņēmumu reģistrā iesniegts pieteikums dibināt jaunu biedrību “MMM 2011 klubs”, kuras mērķis būs nodarboties ar finanšu piramīdu popularizēšanu, 11.marta vakarā ziņoja TV3 raidījums “Nekā personīga”. Savukārt valsts iestādes ir bezspēcīgas, lai atteiktu organizācijas reģistrēšanu.

Pieteikuma iesniedzēji ir Krievijas iedzīvotāja Sergeja Mavrodi sekotāji. Mavrodi kļuva slavens 90.gados, kad viņa firma “MMM” radīja finanšu piramīdu, pēc kuras sabrukšanas naudu pazaudēja 25 miljoni Krievijas iedzīvotāju. Mahinatoru notiesāja un ielika cietumā. Pirms gada Mavrodi atgriezās, lai veidotu jaunas shēmas. Šoreiz shēmas ir virtuālas – visas naudas operācijas notiek internetā.

Līdz šim neticami izdevīgo darījumu solītāji Rīgā darbojās pagrīdē, taču tagad tie nolēmuši legalizēties, un Uzņēmumu reģistrā iesniegts pieteikums dibināt jaunu biedrību – “MMM 2011 klubs”. Tās rīkotāji Aļona Lavrova un Jaroslavs Lihačs biedrībā sola nodarboties ar finanšu piramīdu popularizēšanu Latvijā. Kā topošās biedrības juridiskā adrese norādīts dzīvoklis Rīgas pievārtes ciematā Skultē.

Norādītajā adresē “Nekā personīga” sastapta Maksimu, kurš sevi dēvēja par biedrības dibinātāju pārstāvi un pastāstīja, ka tuvākajās dienās būs gatavs arī birojs Marijas ielā 2a. Birojs ir kiosks pretim Rīgas Centrālajai dzelzceļa stacijai, kur kādreiz atradies kurpju veikals. Nākamnedēļ tur sākšot konsultēt cilvēkus. Pagaidām Latvijā viņiem esot ap 100 klientu. Šoreiz piramīda noteikti nesabrukšot. Bet, ja tomēr- neviens par pazaudēto naudu neatbildēs. Kā skaidro Maksims Lavrovs: “Viss notiek, uzticoties viens otram.”

Šāda morāle nešķiet pieņemama Uzņēmumu reģistram, kas biedrības “MMM 2011 klubs” reģistrēšanu atlicis līdz 16.aprīlim. Valsts galvenais notārs Ringolds Balodis uzskata, ka biedrības dibinātājiem ir labi padomdevēji. Latvijas likumi ļauj biedrības organizēt ikvienam pilsonim. Pat ja biedrība sola veidot finanšu piramīdas, tās reģistrāciju atteikt nevar. Viņš skaidro, ka Uzņēmumu reģistrs likumā nav atradis konkrētu pantu, kas ļautu aizliegt reģistrēt.

Uzņēmumu reģistrs uzskata, ka biedrības dibināšanas dokumenti cilvēkiem no “MMM” vajadzīgi, lai pārliecinātu savus klientus uzticēties valsts līmenī atzītai biedrībai. Lai atrastu argumentus reģistrāciju atteikt, Balodis padomu lūdza Finanšu un kapitāla tirgus komisijai.

Savukārt tās priekšnieks taisnojas, ka šis nav viņu lauciņš. Komisijas uzdevums ir brīdināt iedzīvotājus par iespējamiem krāpniekiem, bet pārējais ir pašu cilvēku rokās. Turklāt finanšu piramīdu veidošanu Latvijas likumi neaizliedz. “Krimināllikumā šobrīd nav pants par finanšu piramīdu veidošanu,” skaidro FKTK vadītājs Kristaps Zakulis.

Par nepilnībām likumos ir pārsteigts finanšu ministrs. Viņaprāt, ir muļķīgi, ja tik acīm redzamu krāpnieku shēmas valsts nevar apturēt. “Likumi, protams, ir prioritāri, bet jāsaprot, ka, ja šāds caurums rodas, tad likumdevējam acīmredzot pēc iespējas ātrāk ir [tas] jāaiztaisa ciet,” stāsta finanšu ministrs Andris Vilks.

Likumdevēji Saeimā par finanšu piramīdu kaitīgumu līdz šim vēl neesot aizdomājušies. Tas prasot dziļāku analīzi. Budžeta un tautsaimniecības komisijas vadītājs Jānis Reirs (V) sola – ja kāds prasīs likumus labot, par to var sākt domāt.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+