×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
1. septembris, 2015
Drukāt

Mobilais tālrunis pie stūres – arvien biežāks drauds drošībai, liecina pētījums (3)

Foto - www.technologytell.comFoto - www.technologytell.com

Vairāk nekā puse aptaujāto autovadītāju atzīst, ka mēdz runāt pie stūres pa mobilo tālruni, to turot rokā, liecina SEB bankas un Drošas braukšanas skolas veiktā aptauja. Tikai 28% apjautāto atbildēja, ka, vadot auto, mobilo sakaru ierīci neizmanto un 19% izmanto brīvroku sistēmu.

Skolas laiks sācies lietains un apmācies – papildus draugu atkalredzēšanās priekam un bezbēdīgai uzvedībai uz ielas, lietussargi un peļķes būs uzticami skolas gaitu sākuma pavadoņi. Bet tas nozīmē, ka gan gājējiem, gan autovadītājiem jābūt divtik uzmanīgiem, jo īpaši, ņemot vērā neiepriecinošos faktus par mobilā telefona lietošanas paradumiem ceļā, kad aizņemta ir ne tikai viena roka ar telefonu, bet arī galva ar dažādu problēmām, uzturot sarunu. Te ir vietā atgādināt drošas braukšanas pamatnosacījumus – pamanīt varbūtēju problēmu, paredzēt situācijas attīstību un pieņemt pareizu lēmumu, lai nepieļautu negadījumu.

DBS Autoskolas pārstāvis Artūrs Priednieks norāda, ka, runājot pa telefonu, tiek kavēta autovadītāja uzmanība un reakcijas spēja: “Lielākā problēma nav tā, ka viena roka ir aizņemta ar telefonu. Problēma ir galvā – uzturot sarunu, vadītājs nevar pienācīgi koncentrēties uz ceļu un braukšanu. Kamēr saruna ir “viegla”, tas izdodas, taču, komunikācijai kļūstot spraigākai un nopietnākai, domas gluži nemanāmi pārslēdzas uz apspriežamo tematu.”

Īpaši riskanta šāda uzmanības dalīšana kļūst, tuvojoties jaunajam mācību gadam, kad pilsētās pēc ilgākas prombūtnes atgriežas tūkstošiem bērnu. SEB līzinga vadītāja Nellija Kočanova atzīst, ka vasaras brīvlaikā bērni par bīstamību uz ielas ir piemirsuši un daudz biežāk izraisa riska situācijas. Savukārt autovadītājs, kurš runā pa tālruni, nespēj uz tām reaģēt pietiekami ātri. “Te ir vietā atgādināt drošas braukšanas pamatnosacījumus – pamanīt varbūtēju problēmu, paredzēt situācijas attīstību un pieņemt pareizu lēmumu, lai nepieļautu negadījumu. Situācijas novērtējums un atbilstoša reakcija prasa laiku, tādēļ būtisks ir braukšanas ātrums— jo lēnāk brauksim, jo mazāku attālumu nobrauksim mirklī, kad jāpieņem lēmums par nākamo darbību, attiecīgi vairāk laika atliek tās veikšanai. Parasti tas nav pārāk sarežģīti – ja vien šajā laikā telefoniski nerisinām darba vai ģimenes problēmas.”
 
SEB bankas veiktā aptauja liecina, ka telefona lietošana pie stūres kļūst arvien izplatītāka – vēl pirms dažiem gadiem šādā ieradumā atzinās 45% respondentu. Turklāt jaunie dati liecina, ka tā dēvēto brīvo roku jeb handsfree iekārtu izmanto vien katrs piektais (19%). Te jāuzsver, ka telefona lietošana bez handsfree iekārtas auto vadīšanas laikā ir administratīvi sodāms pārkāpums.

SEB bankas, Valsts policijas un DBS aptauja par drošību uz ceļa veikta interneta vidē. Atbildes snieguši 1842 respondenti vecumā no 20 līdz 65 gadiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. ja jau būtu tikai runāšana, bet nu jau milzīga epidēmija ir tusēšana pie stūres visādās ģīmjugrāmatās un tamlīdzīgās tīklatkarīgo sērgās! Es bieži mēdzu pie luksofora sarkanās gaismas pavērot blakus stāvošo autiņu stūrētājus – pēdējā laikā arvien lielāka daļa sēž ar zemi nodurtu galvu un, protams, pie zaļās gaismas ieslēgšanās sāk braukt bieži vien tikai tad, kad aizmugurē sāk taurēt! Protams, statistika par šādu atkarīgo neuzmanības dēļ notikušajiem CSN nav, bet nedomāju, ka viņi uzlabo drošību uz ielām/ceļiem.

 2. mobilie un audiosistēmas
  IR SĒRGA !!!
  ———————
  Veltīgi manipulēt ar
  “nekaitīgo” statistiku !
  ———————-
  TĀ IR
  “CŪKAS LAIME”
  KA NEESIET NEVIENU NOBRAUCIS !

 3. Manipulācija ar statistiku ir ļoti iespaidīga… bet , lūdzu – dodiet ceļu satiksmes negadījumu statistiku. Cik avārijas ir radušās mobilā telefona dēļ? Cik avāriju cēlonis ir piedurknē ieslīdējusi cigarete, cik – centieni neapliet bikses ar kokakolu, cik – citas blakus nodarbes?
  Ja runāšana pa mobilo ir patiešām tik bīstama, tad tiem 50 % aptaujāto bija jāsataisa… cik avāriju?
  Cīņa pret mobilo telefonu lietotājiem (runātājiem) pie stūres ir kārtējā policijas darba imitācija.
  Es braucot lietoju polarizētās brilles, tāpēc redzu cauri stikliem visus pretimbraucējus kā zivtiņas akvārijā… katrs trešais runā pa telefonu! Kā mūsu ielas nav pilnībā noklātas ar līķiem?

Draugiem Facebook Twitter Google+