Latvijā

Mobilie dati un ātrs internets – neatņemamas mūsdienu cilvēka ikdienas sastāvdaļas0

Mēs dzīvojam laikā, kurā nepieciešamība pēc nepārtrauktas komunikācijas ir lielāka nekā jebkad agrāk – mums ir jābūt sasniedzamiem jebkurā diennakts laikā, kā arī ir jāvar saskarties ar pasauli, esot jebkurā vietā un izmantojot tikai pāris pieskārienus viedtālruņa ekrānam. Par šādām iespējām cilvēki pirms divdesmit gadiem varēja tikai sapņot, bet mums tas viss jau ir realitāte, bez kuras vairs nespējam iedomāties savu ikdienas ritmu. Protams, ka šādas ērtības netiek baudītas visās pasaules malās, tomēr, dzīvojot Eiropā, mums tiek sniegta iespēja izmantot ļoti ātru internetu un ērtu mobilo datu pārraidi – danske mobilselskaber.

Pirms viena gada Eiropas Komisija publicēja pētījumu, kurā tika atspoguļoti interesanti un visaptveroši dati par mobilo datu izmantošanu un platjoslas interneta pakalpojumu piedāvājuma cenām visās 28 Eiropas Savienības dalībvalstīs, ka arī tādās valstīs kā Islandē, Norvēģijā, Turcijā, Japānā, Dienvidkorejā un ASV, kuras ir nozīmīgi spēlētāji mūsdienu telekomunikāciju nozarē. Pētījums bija balstīts uz katrā valstī pieejamajiem piedāvājumiem, un pagājušā gadā izmantotie dati tika iegūti no dažādām mobilo sakaru operatoru interneta vietnēm; katrā no valstīm, kuras piedalījās šajā pētījumā, tika izmantoti vai nu divu vai trīs mobilo sakaru operatoru dati.

Kā galvenie secinājumi pēc šī ievērojamā pētījuma tika minēti fakti, ka visās iesaistītajās valstīs mobilo pakalpojumu daudzums 2017. gadā bija ievērojami lētāks nekā gadu pirms tam, kā arī šogad varam teikt, ka šī tendence turpinās un mobilo datu pakalpojumu sniedzēji mums kā patērētājiem piedāvā arvien lētākus un izdevīgākus pakalpojumus; tika atklāts arī, ka vislētākā datu apraide tika nodrošināta tādās valstīs kā Polija, Itālija, Austrija, Lietuva un Latvija, bet visdārgākā apraide bija valstīs kā Grieķija, Čehija, Kipra un Ungārija.

Savā starpā salīdzinot Eiropas Savienības valstis, ir jāsecina, ka vidēji mobilo datu izmantošana Eiropas Savienībā maksā samērā līdzīgu summu, ņemot vērā tikai katras valsts iekšējos tarifus. Ir patīkami, ka Latvijā varam lepoties ar tiešām kvalitatīvu, ātru un ērtu pieslēgumu, tomēr tai pat laikā tas nozīmē, ka esam pieraduši pie zināma kvalitātes standarta, kuru ir iespējams tā arī nesagaidīt, ja nākas uzturēties vai pat pārcelties uz kādu citu valsti.

Gadījumā, ja no Latvijas izbraucam tikai uz neilgu laiku, var turpināt izmantot sava mobilo sakaru operatora sniegtos pakalpojumus viesabonēšanas režīmā, kas nozīmē, ka par saņemtajiem pakalpojumiem (zvaniem, īsziņām un mobilajiem datiem) nebūs jāmaksā vairāk, nekā norādīts jau esošajā līgumā, un visi servisi tiks aplikti ar pašmāju tarifiem. Šādā situācijā nav pamata uztraukumam, tomēr dažreiz nākas valsti pamest uz ilgāku laiku, un tad būtu vēlams nokārtot ar telekomunikācijām saistītos jautājumus.

Šajā gadījumā runāsim par situāciju, kurā uz ilgāku laiku dodaties uz kādu no citām Eiropas Savienības valstīm. Pirmkārt, ir iespējams izmantot viesabonēšanas pakalpojumus tāpat, kā tas notiktu īslaicīga izbraukuma gadījumā, tomēr brīdī, kad Jūsu mobilo sakaru operators pamanīs, ka Jūsu telefona numurs un attiecīgais savienojums izmanto pakalpojumus ārpus valsts robežām ilgākā laika posmā, Jums tiks piemērots cits tarifs un par pakalpojumiem būs jāmaksā vairāk.

Šādiem gadījumiem Eiropas Komisija ir noteikusi ierobežojumus, lai aprēķinātā summa neiegūtu nesamērīgus apmērus un mobilo sakaru operatori nevarētu šo notikumu izmantot ļaunprātīgi, Jums piemērojot neadekvāti lielu summu par pakalpojumu saņemšanu ārzemēs.

Otrkārt, pastāv arī iespēja pāriet uz kādu no citas Eiropas valsts sakaru piedāvājumiem. Šajā gadījumā iesakām Jums izvēlēties valsti ar līdzīgu interneta un datu apstrādes ātrumu, kāds tas ir Latvijai – 16,7 megabaiti sekundē, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem visā pasaulē.

Eiropā datu apraides ātrums ir dažāds – ir valstis, kurās tas ir ap 7 megabaitiem sekundē, bet citās tas var sasniegt pat 20 megabaitus sekundē! Laba izvēle sakaru nodrošinājumam būtu Nīderlande vai Dānija, kuru apraides ātrums ir ļoti Līdzīgs Latvijā saņemtajam, tādēļ Jums nevajadzēs mainīt savus interneta lietošanas paradumus, un samazināsies tikai izdevumi par šo pakalpojumu.

Iepazīties ar citur pieejamo piedāvājumu ir ļoti nozīmīgi, lai Jūs varētu atrast sev piemērotāko pakalpojumu paketi un operatoru Telefony.dk. Saprotams, ka šāda lēmuma pieņemšana nav vienkārša, tādēļ ir jāapsver visi iespējamie piedāvājumi, lai varētu uzturēt sev pierasto pakalpojumu kvalitāti, nesamazinot naudas daudzumu makā, un ieteicams, ja rīkosieties gudri un apzinīgi, to pat palielinot.

LA.lv