Mobilo gaismu pasaule. Kādas kuram lukturītim priekšrocības? 0

Sadzīvē cilvēki pāriet uz ekonomiskajām spuldzēm – halogēna, LED un citām, jo sākušies ierobežojumi gaismas avotiem ar lielāku jaudu un zemu lietderības koeficientu. Tas pats notiek arī pārnēsājamo lukturu tirgū, ko ikdienas lietotājs vairāk pazīst ar nosaukumu kabatas lukturis vai baterija.

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas

Piedāvājums veikalos tagad tik plašs, ka nezinātājs var viegli apjukt. Tāpēc šoreiz ienirstam mobilo gaismu pasaulē!

 

 

Kabatas, rokas, galvas, kempinga…

Visus sadzīves lukturus pēc to veida var iedalīt kabatas, rokas, galvas, kempinga un mazajos breloka tipa gaimeklīšos. Jebkurš no tiem ar akumulatoru ir visekonomiskākais, jo īpaši, ja paredzēts izmantot bieži. Ja katru reizi jāpērk jaunas baterijas, sanāk dārga ekspluatācija. Parasti izmanto litija jonu akumulatorus 18650, kam cena no 6 līdz 14 latiem. Pareizi lietojot šādu lukturi, to var uzlādēt līdz 1000 reizēm, tātad ieekonomēt tūkstoti maināmo bateriju, un ērti, ka to var darīt arī no automašīnas piepīpētāja. Šādu lukturu izmēri ir atkarīgi no akumulatora jaudas (jo lielāka, jo smagāks) un atstarotāja diametra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parasti ir divu veidu: lielāki vai mazāki klasiskie kabatas lukturi un prāvi rokas lukturi ar iespaidīgu atstarotāju un jaudīgu halogēnspuldzi vai gaismas diodēm, kuriem akumulators vairs nav mazs un viegls, toties gaismas stars izspiež tumsu pat vairāku simtu metru attālumā.

Pēdējos jau var salīdzināt ar maziem prožektoriem, tos iecienījuši zvejnieki un mednieki. Visiem akumulatoru lukturiem ir ūdensnecaurlaidīgs un trieciendrošs korpuss, kas nodrošina ilgmūžību. Rokas lukturim ar akumulatoru bieži vien ir iespēja uzstādīt to kā stacionāru gaismas avotu uz speciāla paliktņa vai izmantot siksnu pārnēsāšanai uz pleca.

Par spožāko rokas lukturi pasaulē uzskata Olight X6 Marauder ar gaismas plūsmu 5000 lūmenu (cena 270 – 300 lati), kaut arī ķīnieši savam Feilong 2D80–CSM360 nosauc 6000 lūmenus (cena 350 lati), taču tur ražotāji saviem izstrādājumiem parasti uzrādot labākus rādītājus.

Pieres (galvas) lukturis ir piemērots gājējiem, lieliski aizstāj kabatas lukturi. Ir iespējami vairāki režīmi, kad iedegas atšķirīgs skaits diožu, ir arī mirgojošais režīms, kas autobraucējiem labāk pamanāms. Lētākie izstrādājumi, kurus lielveikalos piedāvā akciju laikā, nereti beidz kalpot jau pēc pāris mēnešiem.

Kempinga lukturis parasti atgādina petrolejas lampu, bet pieejamas arī citas formas. Ir varianti ar cilindriskām luminiscējošām spuldzēm, kas izstaro gaismu 360 grādos. Tos var uzlādēt no automašīnas piepīpētāja vai elektrotīkla. Ir paredzēta iespēja piekārt pie sienas vai griestiem, var būt iebūvēts kompass. Gaismas diožu kempinga lukturis ir ekonomiskāks, deg ilgāk.

Breloks ir pavisam mazs lukturītis neparedzētām vajadzībām, var būt iestrādāts kā gaismeklis pat šķiltavās.

Reklāma
Reklāma

Interesanti ir ar roku lādējami lukturi. Lai gan tiem ir mazs darbības laiks, 10 – 30 minūtes, pieticīgs spilgtums, toties nav vajadzīgs ārējās barošanas bloks. Lai mērotu ceļu uz mājām, ļoti labs variants, pie reizes nav garlaicīgi un var trenēt roku muskuļus.

 

Spuldžu veidi

Halogēnspuldzei ir vairāk mīnusu nekā plusu – zems lietderības koeficients (gandrīz 90 % enerģijas aiziet infrasarkanajā starojumā), augsta cena, mazs darbības laiks, vajadzība pēc rezerves spuldzes, jo pastāv risks palikt tumsā. Kvēlspuldzes un arī halogēnās mūža ilgums ir līdz 5000 darba stundām. Pēdējā lukturī ar maksimālo jaudu var degt stundu, kamēr gaismas diodes – dienām.

LED jeb gaismas diode sadzīvē parādījās tikai 90. gados, šodien tas ir jau visekonomiskākais un drošākais apgaismes veids. Salīdzinājumam – 10 W LED spuldze aizstāj 100 W kvēlspuldzi, tā kalpo 10 un vairāk gadu, vienlaikus ir ugunsdroša (nesakarst), jo tai nav kvēldiega. LED diožu jaunākā modifikācija ir COB LED (tā sauktais LED čips), kam ir vairākas būtiskas atšķirības. Galvenā – ir iespējams iegūt ļoti lielas jaudas gaismas avota efektu. Čipu jauda sasniedz 250 W. Iedomājieties sava vecā gaismas avota vietā, piemēram, 100 W kvēlspuldzes vietā, gaismu ar desmitkārtīgu jaudu.

Agrāk LED gaismas plūsma bija 20 lūmeni uz vatu (lm/W), kas salīdzinājumā ar citām spuldzēm izrādījās stipri maz, un tikai jaunās paaudzes diodēm tā ir vismaz 80 – 100 lm/W.

Tas nozīmē, ka veikalu plauktos varat atrast arī noputējušus kabatas lukturīšus, kuri gan patērē maz enerģijas, bet to gaismas atdeve nav lielāka par 43 – 50 lm/W.

Starp citu, parastai 100 W spuldzei gaismas plūsma ir apmēram 1300 lm, 26 W kompaktajai dienasgaismas spuldzei – apmēram 1600 lm.

Gaismas diodēm ir daudz pozitīvu īpašību: minimāls elektroenerģijas patēriņš, tāpēc tās var iebūvēt pat šķiltavās un atslēgu piekariņos, darbības laiks no 30 000 līdz 100 000 stundām, izteikts gaismas stars, apgaismojuma spilgtums nav atkarīgs no sprieguma, sēžoties akumulatoram vai baterijām, tas tikpat kā nemainās, plus vēl augsta noturība pret vibrācijām un triecieniem. Gaismas diodes lukturī ir vairākas, tās izdeg ļoti reti, tāpēc ar šādu gaismekli tumsā nekad nepaliksiet. Vienīgais mīnuss – augstā cena, taču ekspluatācijas laikā tā atmaksājas.

Ir lukturi, kuri pie salīdzinoši neliela enerģijas patēriņa ar diodēm rada ļoti spilgtu gaismu, staru kūlis pat līdz 100 metriem, bet pērkot tomēr jāpārliecinās, vai tas ir jaunā tipa LED gaismas avots.

HID (High-intensity discharge) ir augstas intensitātes izlādes spuldze. Šie ir visspēcīgākie kabatas lukturi, kam elektriskā loka izlāde noris halogēno metālu tvaikos, turklāt sastopami arī modeļi ar tīra ksenona spuldzēm. Tām kalpošanas ilgums ir no 1000 līdz 3000 stundām. Gaismas plūsma svārstās no 500 līdz 5000 lūmeniem. Izmanto vietās, kur nav vajadzīgs ilgstošs apgaismojums – medības, zveja. Galvenā priekšrocība: šāds lukturis spēj izgaismot objektus vairāku kilometru attālumā. Trūkumi: ļoti augsta cena, 2 – 3 sekunžu aizture ieslēdzoties, atsevišķas daļas ļoti stipri sakarst, kas var radīt zināmu diskomfortu lietotājam.

Fluorescences spuldzei ar auksto katodu arī ir vairākas priekšrocības: lielisks baltas gaismas avots, viegli regulējams spilgtums, augsta efektivitāte (enerģijas patēriņa un gaismas attiecība), ilgs kalpošanas mūžs – vairāk par 25 000 stundu, stabila un prognozējama darbība, neliels svars. Izmanto atsevišķos kempinga un rokas lukturu modeļos.

 

Kādu lukturi izvēlēties?

Sīkiem darbiem un pēkšņām ķibelēm noder breloka lukturīši vai šķiltavās iebūvētie, ir arī šādas pildspalvas un citi sadzīves piederumi. Mājai un dzīvoklim piemērotāks ir kabatas vai galvas lukturītis. Pagrabu, bēniņu un teritorijas apskatīšanai jau vajadzīgs spēcīgs akumulatora rokas lukturis. Vienīgi jāatceras – jo vairāk gaismas diožu, jo lielāks enerģijas patēriņš un gaismeklis smagāks.

Parasti arī rodas jautājums – cik tālu gaismai būtu jāspīd?

Ikdienas lietotājam spēcīgie lukturi patiesībā nav vajadzīgi, tie noder medniekiem, glābējiem, policistiem. Taču ir arī situācijas, kad rodas vajadzība kādu iespaidot ar spilgtu staru kūli, piemēram, izbraukumā pie ūdeņiem, svešiniekiem uzrodoties nezin no kurienes…

Tomēr pati būtiskākā jebkurā variantā ir ražotāja izvēle: populārs zīmols vai nezināma firma? Cik nav dzirdēts – mūsdienās vairs neprot lukturus ražot, tie saplīst pāris mēnešos. Tas tāpēc, ka daudzu lētu preču izcelsme faktiski nav zināma. Lai iegādātais lukturis kalpotu ilgi un uzrādītā gaismas intensitāte atbilstu patiesībai, vērts pirkt tikai tādus, kas atbilst ANSI/NEMA FL1-2009 standartam (pieņemts 2009. gadā). Standartā noteiktas pārnēsājamo lukturu (kabatas, galvas un prožektoru) tehnisko parametru mērījumu metodes šādiem rādītājiem: gaismas plūsma, maksimālais gaismas daudzums, gaismas stara lietderīgais tālums, darbības laiks, mitrumizturība, triecienizturība. Standarts nav obligāts nevienā valstīt, taču tā atzīšana un izmantošana dod iespēju patērētājam salīdzināt analogas preces un izvēlēties kvalitatīvāko.

Līdz šī standarta pieņemšanai ražotāji tehniskajā specifikācijā uzrādīja izmantoto spuldžu gaismas plūsmas radītājus, nevis tās mērījumus pēc gaismas iziešanas no luktura optiskās sistēmas (gaismas avots, reflektors, aizsargstikls). Tas ir ļoti būtiski, jo abi skaitļi var atšķirties par 30 – 40 %. Tāpēc vēl joprojām daudzi ražotāji izmanto lielāko rādītāju, tā netieši maldinot patērētājus. Ja tehniskajā specifikācijā ir atsauce uz standartu ANSI/NEMA FL1-2009, parasti visi parametri atbilst realitātei. Šo standartu, testējot savu produkciju, izmanto “Energizer”, “Duracel”, “Dorcy”, “Princeton Tec”, “Fenix”, “Inova”, “Sure­fire”, “Petzl”, “Streamlight”, “Black Diamond”, “EagleTac” (daļēji). Lūk, kāpēc ieteicams izvēlēties pazīstamu zīmolu produkciju, jo pārējie, aprakstot savu produkciju, tehniskos parametrus nereti izzīž no pirksta. Ir riskanti šādus izstrādājumus arī pasūtīt internetā vai izvēlēties lielveikalos. Lētās preces nav paredzētas ilgstošai lietošanai.

 

 

SVARĪGI

• Tas, cik labi varēsiet orientēties tumsā, atkarīgs arī no izstarotās gaismas spektra. NW nozīmē, ka konkrētajam modelim ir neitrālās gaismas variants, kas ir saules gaismai vistuvākais spektrs. Plusi: patīkamāka gaisma, labāka krāsu izšķirtspēja, saka, ka varot tālāk saredzēt arī putekļos un miglā, lai gan lietotāju domas atšķiras. Savukārt baltā gaisma labāk izgaismo objektus un lukturi ar auksto gaismu vienmēr ir spilgtāki par neitrālās gaismas lukturiem.

• Pētot diožu lukturus, vienmēr der pievienot barošanas elementus un pārliecināties par piedāvāto spektru, jo var gadīties, ka tiksiet pie skaisti zilas gaismas, kas nedod iespēju skatīties tālāk par 10 metriem…

 

UZZIŅA

Izturība. Lukturu izturību pret mitrumiem un putekļiem apzīmē ar burtiem IP, kam pievieno divus ciparus, un maksimālā aizsardzība šajā sistēmā ir IP68. Pirmais skaitlis uzrāda aizsardzības klasi pret svešķermeņu iekļūšanu korpusā, ko mēra no 0 līdz 6, bet otrais – aizsardzības klasi pret mitrumu, ko mēra no 0 līdz 8, un 8 šajā gadījumā nozīmē pilnīgu ūdensnecaurlaidību. Ja lukturim ir regulējams fokuss, tam neviens ražotājs nespēj nodrošināt augstāko līmeni IP68.

Režīmi. Parasti lukturi var tikai ieslēgt un izslēgt, bet modernajiem ir arī citas iespējas, piemēram, vairāki gaismas spilgtuma režīmi, lielākoties trīs: maksimālais, vidējais un minimālais – 100 %, 50 % un 10 % jaudas atkarībā no tā, cik liela gaisma nepieciešama, kā arī SOS režīms un stroboskops (mirkšķināšana).

 

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.