×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
16. decembris, 2012
Drukāt

Mobilo tālruņu tirgū notiek maiņa uz viedtālruņiem un planšetdatoriem

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Mobilo sakaru ierīču tirgū aizvien lielāku vietu aizņem viedtelefoni un planšetdatori, kas arvien vairāk tiek izmantoti datu pārraidei un dažādām mobilām aplikācijām, intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” teica “Latvijas Mobilajam telefonam” (LMT) piederošā “DT Mobile” veikalu tīkla valdes priekšsēdētājs Uldis Priedītis.

“Mobilo tālruņu tirgū ir zināms piesātinājums, bet notiek kvalitatīva maiņa uz viedtālruņiem. Ja runājam par planšetēm un portatīvajiem datoriem, tie ir strauji pieauguši. Runājot par portatīvajiem datoriem, no 2010.uz 2011.gadu tirgus palielinājās divas reizes. Aizvien redzam pieaugumu. Pēdējos 12 mēnešos tirgus ir pieaudzis par 35%. Ja runa ir par planšetdatoriem, dinamika ir vēl izteiktāka. Pieaugums ir četrkārtīgs,” Priedītis stāstīja.

“Tālruņu tirgus Latvijā ir stabilizējies jau ilgāku laiku, un pozitīvā iezīme, salīdzinot ar 2010.un 2011.gadu, ir, ka tirgus vairs nesamazinās, kā tas bija samazinājies krīzes laikā. Tas, kas mainās, ir proporcija starp pārdotajiem viedtālruņiem un parastiem tālruņiem. Viedtālruņi patlaban kopumā tirgū ir jau 35%-37%. “DT Mobile” šī attiecība pēdējos mēnešos jau tuvojas 50 %,” viņš sacīja.

Neskatoties uz portatīvo datoru pārdošanas pieaugumu, Priedītis uzskata, ka planšetdatori, pateicoties savam mazākam formātam, lietošanas vieglumam un procesoru jaudai, kas neatpaliek no portatīvajiem un galda datoriem, pamazām apsteigs portatīvos datorus kā mobilā ierīce, kuru izmanto citām vajadzībām kā balss sakariem.

Cits faktors, kas, viņaprāt, paātrinās planšetdatoru tirdzniecību, ir ierīču parādīšanās ar jaunāko “Windows 8 “operētājsistēmu. Lai gan Priedītis to vārdā nenosauca, daudzviet pasaulē gaida jauno “Microsoft” planšeti “Surface”, kuru nesen sāka tirgot ASV komplektā ar vāku, kas darbojās kā klaviatūra.

“Parādoties “Windows 8″ operētājsistēmai, planšete aizvien vairāk sāks aizvietot portatīvo datoru līdz pat brīdim, ka starpība vairs nebūs jūtama. Jau patlaban planšetdatoru tehniskās specifikācijas un iespējas tos savienot ar perifēriskām iekārtām (printeriem, klaviatūru, ārējo atmiņas bloku) ļauj to veiksmīgi izmantot kā galda datoru,” skaidroja “DT Mobile” vadītājs.

Vaicāts, vai patlaban planšetdatoru tirgū pasaulē un Latvijā nedominē “Apple” ražotie “iPad” modeļi ar savu “iOS” operētājsistēmu, Priedītis teica: “Jā un nē. Pašā sākumā “iPad” viennozīmīgi dominēja tirgū un to virzīja uz priekšu. Bet, līdzīgi kā viedtālruņu tirgū, arī “Samsung” ir spēris platu soli uz priekšu, un tam ir vairāki ļoti labi produkti. Nevaram teikt, ka “iPad” ir vienīgais, kas ir tirgū. “Samsung” ir nozīmīga loma. “Astē” arī nāk “Asus”. Domāju, ka planšetdatoru ražotāju skaits ar laiku palielināsies.”

Jau ziņots, ka “Windows 8” ir tā sauktā “starpplatformu” operētājsistēma, kura darbojas gan ar skārienjūtīgām ierīcēm, gan ar “parastiem” datoriem. Skārienjūtīgām ierīcēm, tostarp planšetdatoriem, noder “Window 8” skatījums, kur lietojumprogrammas parādās kā “flīzes” uz ierīces displeja, tās var bīdīt un, pieskaroties, iedarbināt.

Jau ziņots, ka tirgus pētniecības kompānijas “GfK” dati liecina, ka kopējais mobilo tālruņu tirgus Latvijā 12 mēnešos no 2011.gada oktobra līdz 2012.gada septembrim bija 438 700 pārdotu vienību, kas ir par 1,4 % mazāk nekā iepriekšējā līdzīgā periodā. Savukārt pārdoto “parasto” telefonu skaits bija 283 900 jeb par 13,1% mazāk nekā iepriekšējā 12 mēnešu periodā. Pārdoto viedtālruņu skaits sasniedza 154 800, kas ir par 31% vairāk nekā iepriekšējā periodā.

Mobilo tālruņu tirgotājs “DT Mobile” dibināts 1994.gadā. 2006.gadā to no iepriekšējiem īpašniekiem, Latvijas privātpersonām un Nīderlandes investīciju fonda “Baltic Investment Fund III C.V.” nopirka mobilo sakaru operators LMT.

“DT Mobile” pieder 78 mobilo sakaru ierīču tirdzniecības vietas Latvijā, kas strādā gan ar “Trodeks”, gan LMT un dažviet – ar “DT Mobile” zīmolu. Vasarā “DT Mobile” nopirka firmas “Pērkons un dēli” mobilo ierīču veikalu tīklu, kas arī bija LMT pakalpojumu izplatītājs.

Kompānijas apgrozījums pērn bija 14,6 miljoni latu un peļņa – 2,56 miljoni latu, kas ir vairāk nekā 2010.gadā nopelnītie 2,12 miljoni latu, liecina “Firmas.lv” pieejamie dati.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+