×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.5°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
6. februāris, 2017
Drukāt

Mobilos sakarus darbina saule (4)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Mobilo telekomunikāciju bāzes staciju pie Grenctāles daļēji darbina saules paneļi un vēja ģenerators.

Netālu no Grenctāles Bauskas novadā, pašos Zemgales dienvidos pie Lietuvas robežas telekomunikāciju kompānija “Tele2” kopš pagājušā gada jūlija uzslējusi Latvijā pirmo mobilo telekomunikāciju bāzes staciju, kuru daļēji darbina ar pašu saražoto zaļo elektroenerģiju. To uzņēmums iegūst no turpat pie bāzes stacijas ierīkotajiem saules paneļiem un vēja ģeneratora.

Jaunā bāzes stacija ir pilotprojekts. Kompānijas “Tele2” tehniskā direktore Līga Krūmiņa gan neatklāja, cik varētu izmaksāt visa bāzes staciju zaļināšanas ideja vai cik izmaksājusi Grenctāles bāzes stacijas aprīkošana ar saules paneļiem un vēja ģeneratoru, taču elektroenerģijas ietaupījums mēnesī vidēji esot aptuveni 30%. Tomēr investīcijas vienīgajā zaļajā bāzes stacijā esot tik apjomīgas, ka, pēc kompānijas aplēsēm, ar esošo ietaupījumu investīcijas bāzes stacijā varētu atgūt vien vairāk nekā pēc 20 gadiem, kas ir arī galvenais iemesls piesardzībai un esošās bāzes stacijas rezultātu rūpīgai analīzei.

“Nākotnē šādas bāzes stacijas noteikti dos ieguvumus mūsu klientiem – tās patērēs mazāk energoresursu, mazinot kopējās bāzes staciju uzturēšanas izmaksas. Turklāt alternatīvais enerģijas avots nozīmē arī papildu drošību bāzes stacijas darbības nepārtrauktībai,” sacīja L. Krūmiņa, kura arī solīja, ka šis projekts nekādā veidā neietekmēs tarifu plānu cenas.

Ir arī pirmie secinājumi. Pusgada laikā kļuvis skaidrs, ka lielākos līdzekļus prasa tieši vēja enerģijas risinājumi, kas nākotnē, visticamāk, liks vairāk pievērsties perspektīvākajai saules enerģijai. “Šobrīd saules paneļi kļūst arvien jaudīgāki un izmaksu ziņā pieejamāki, kā arī to kalpošanas laiks ir daudzi gadi. Līdz ar to, visticamāk, turpmāko zaļo bāzes staciju izveidē tieši saules enerģijai piešķirsim arvien lielāku nozīmi – tādējādi ieguldītos līdzekļus varēsim atgūt arī agrāk nekā pēc 20 gadiem,” sacīja “Tele2” pārstāve.

Izrādās viena bāzes stacija mēnesī vidēji patērē apmēram 1500 kWh elektrības. Pagaidām izskatās, ka atjaunojamā enerģija spēs nosegt trešdaļu patērētās enerģijas, pārējo atstājot tās enerģijas ziņā, kuru Latvijā iegūst no hidroelektrostacijām un termoelektrostacijām.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Vai tika veiktas konsultacijas ar veja energijas izmantosanas profesionaliem?? Izskatas, ka ne, jo uzstadot veja generatoru (pareizak – veja mazo elektrostaciju) tik zema limeni nekada liela labuma nebus/nav.

  2. Jo zaļāk, jo labāk.

  3. zaļā enerģija ir zelta cenā.
    kā alternatīva militārā konflikta gadījumam.

    • Tu artvien dzivo vesture un valsti zurnalistu (pec pasutijuma) klaigatajos melos par zalo energiju un tas izmaksam. Tarifu par elektroenergiju padarija dargu Latvijas Gaze, kur tagad sez Kalvitis ka galvenais un ari krietni piedalijies darga tarifa shemas veidosana.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +29.5
Alūksne +27.5
Daugavpils +28.1
Saldus +28.1
Liepāja +30.9
Jelgava +29.5
Ventspils +20.8
Limbaži +28
Madona +28.8
Rēzekne +27.1
Draugiem Facebook Twitter Google+