Praktiski
Mājas

Modē projektori: kustīgas sniegpārsliņas dejo uz māju sienām0

Foto-Anda Krauze

Šogad uz dažām mājām esmu redzējis kā uz ekrāna dancojam sniegpārsliņas. Kā tādu efektu var dabūt? Cik tāds prieks maksā? ALEKSANDRS Līksnā

– Kustīgas sniegpārsliņas un punktiņus rada speciāli projektori, – skaidro veikala “Ledakcijas” preču konsultants Andris Reinfelds. Cilvēki sākuši novērtēt, ka šāds projektors izskatās vēl skaistāk un efektīgāk nekā virtenīte, piemēram, gar mājas jumta malu. Projektora priekšrocība ir arī tā vienkāršā uzstādīšana – atliek vien sarūpēt ārā izmantojamu elektrības vada pagarinātāju līdz projektoram. Pašu projektoru vienkārši iesprauž zemē vai nostiprina pie koka.

Speciālists teic, ka var nākties pastaigāt ar projektoru rokās šurpu turpu īstās vietas un leņķa meklējumos, taču tie arī vienīgie pūliņi salīdzinājumā ar lampiņu stiprināšanu pie mājas.

Lai varētu redzēt prožektora radīto gaismu spēli, tam vajadzīga plakne, uz kuras eksponēties, piemēram, mājas vai šķūnīša siena. Svarīgi, lai projektoru varētu iespraust tieši tik tālu, kā ieteikts instrukcijā. Ierīču jauda un tās radītais efekts (cik liels laukums tiks izdaiļots) atšķiras.

! Skaisti izskatās gaismas spēles uz dzīvžoga, sevišķi – cirptas tūju rindas.

Dažādi projektori ar atšķirīgiem attēliem un krāsām ir gan ārtelpām, gan iekštelpām. Cenu nosaka gan to jauda, gan kvalitāte, gan tas, vai ir maināmas programmas. Āram paredzētie ir jaudīgāki un arī maksā dārgāk – ap 100 eiro. Iekštelpām var iegādāties, sākot no 30 eiro, taču svarīgi pārbaudīt, cik tālu tas projicē. Daži attēlu radīs vien pāris metru attālumā un izmantojami, piemēram, uz deju grīdas. Uz mājas sienas pagalmā tāds mazs, kustīgs riņķītis izskatīsies komiski.

Šogad projektori daudzos veikalos jau kļuvuši par deficītu. Laba alternatīva ir krāsainie prožektori. Tiem var būt gan viena noteikta krāsa, gan vairākas, kuras var mainīties noteiktā ritmā. Tie ir tā sauktie RGB prožektori. Tos var lietot ne tikai Ziemassvētkos, bet priecāties par tiem kaut visu gadu. Arī šiem cena atkarīga no jaudas. Piemēram, 10 W maksā ap 14 eiro, 50 W spēcīgā apgaismojuma cena ir ap 60 eiro.

Skaisti izskatās, ja tos vērš uz lielu koku vainagiem. Maziem kociņiem nekāda efekta nebūs. Šādu krāsu prožektoru eksponēšanai papildu efektus dod sniegs, migla un pat dūmi no skursteņa.

! Projektoru un prožektoru ir gan viegli uzlikt, gan noņemt. Tāpēc jāapdomā, kā to pasargāt no garnadžiem.

UZZIŅA

Kur baudīt gaismu?

Par maksu

• Romantiski noslēpumainā gaisotnē – Ieriķu dzirnavu dabas takā. Nedēļas nogalē (piektdienās, sestdienās, svētdienās) no krēslas iestāšanās brīža līdz 21:00. Cena – no 1,50 līdz 2,50 eiro.

• Sevišķi patiks bērniem – Rīgas zooloģiskajā dārzā. Līdz 28. janvārim, atvērts līdz 21:00 (kase strādā līdz 19:00). Pērkot ieejas biļeti no 16:00 līdz 19:00, cena – 2 eiro.

Bez maksas

• Vērienīgs jaunums – Gaismas parks Jūrmalā, Dzintaru mežaparkā. Atvērts katru dienu līdz 22:00.

Galerijas nosaukums

Ieriķu dzirnavu saimnieki Meieru ģimene sava parka izgaismošanai jau vairākus gadus lieto dažādus gaismas projektorus un prožektorus. Viņi atzīst, ka visgrūtāk ir pirmajā reizē, kamēr atrod īsto vietu, piemeklē leņķi, skaistākās gaismu kombinācijas un stiprinājuma veidu katram objektam. Nākamajos gados atliek vien izvietot aprīkojumu jau zināmās vietās. Jārēķinās, ka dabā viss izskatās un darbojas citādi, nekā iztēlojoties. Tādēļ svarīgi savas vēlmes precīzi noformulēt pārdevējam un lūgt palīdzību īstā pirkuma izvēlē.

LA.lv