×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
1. februāris, 2013
Drukāt

Moderna metode ļauj agrīni atklāt prostatas vēzi

Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

Šonedēļ Rīgas 1. slimnīcā urologi sāks pacientus izmeklēt ar trīs dimensiju histoskenēšanas iekārtu, kas ļauj agrīni priekšdziedzerī ieraudzīt izmainītos audus, kuri liecina par ļaundabīgu procesu, un ļoti precīzi veikt biopsiju – paņemt izmeklēšanai audu paraugus. 


“Prostatas vēzim tiek pievērsta liela uzmanība ne tikai tāpēc, ka tā ir izplatītākā onkoloģiskā saslimšana vīriešiem, bet arī tādēļ, ka tikai nelielai daļai pacientu tas ir agresīvā formā. Tas nozīmē, ka šos audzējus vajag atklāt pēc iespējas agrāk, kad pacients vēl nejūt nekādus slimības simptomus, lai nekavējoties sāktu ārstēt tos vīriešus, kam prostatas vēzis apdraud dzīvību, un lai nomierinātu pārējos ar labo ziņu, ka turpmāk būs nepieciešama tikai regulāra slimības kontrole,” skaidro urologs Atis Karulis.

Prostatas veselības pārbaudes balstās uz specifiskā antigēna noteikšanu asinīs – PSA analīzi, izmeklēšanu pie urologa un ultrasonogrāfiju. Ja ļaundabīgais audzējs ir neliels – nav sataustāms vai redzams parastas ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas laikā, līdz šim to nebija iespējams atklāt. Arī lielāku audzēju gadījumā reizēm bija jāveic vairākas, dažkārt pat divdesmit biopsijas, jo izmainītos audus bija grūti atšķirt no veselajiem.

Modernā histoskenēšanas iekārta ļauj saskatīt priekšdziedzerī ļoti nelielu – pat piecu milimetru diametrā – potenciāli ļaundabīgu šūnu sakopojumu. Ar īpašas programmas palīdzību tā atrod atšķirīgos audus un tos iekrāso, tādēļ ārstam monitorā izmaiņas ir ļoti labi redzamas, turklāt trīs plaknēs, ko var grozīt un apvienot, iegūstot 3D attēlu. Ja pacientam nepieciešams veikt biopsiju, vajadzīgo audu paraugu iespējams paņemt ļoti precīzi un jau pirmajā reizē. Šī izmeklēšanas metode ļauj efektīvi novērot arī lēni progresējošus prostatas audzējus, lieki neveicot biopsiju.

Pagaidām gan tas ir maksas pakalpojums (tā aptuvenā cena 100 lati), bet urologs Atis Karulis cer, ka ar laiku šo izmeklējumu varētu apmaksāt arī valsts. Turklāt iekārta ir pārvietojama, tādēļ to varētu izmantot pacienti arī citos Latvijas reģionos.

Kā liecina Nacionālā veselības dienesta dati, 2011. gadā prostatas vēzis kļuvis par visbiežāk diagnosticēto ļaundabīgo audzēju vīriešiem. Lielākoties ar to saslimst pēc 50 gadu vecuma, lai gan pēdējos gados to arvien biežāk atklāj arī gados jauniem vīriešiem. Visbiežāk prostatas vēzi atklāj slimības otrajā un trešajā stadijā.

 

Fakti

* Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka 2011. gadā ļaundabīgie audzēji atklāti 5309 vīriešiem. No tiem pirmajā vietā prostatas – 984 (18,5%), plaušu – 882 (16,6%), kolorektālais 541 (10,2%), ādas – 401 (7,6%), asinsrades – 382 (7,2%), urīnpūšļa – 317 (6%), kuņģa – 281 (5,3%) vēzis.

* Aptuveni divi no trim prostatas vēža gadījumiem tiek atklāti vīriešiem, kas vecāki par 65 gadiem.

* 5 – 10% no visiem prostatas vēžiem ir pārmantoti. Tiem vīriešiem, kam kāds no tuviem radiniekiem (tēvs vai brālis) slimojis ar priekšdziedzera vēzi, ir lielāka iespēja ar to saslimt.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+