Latvijā
Kriminālziņas

Modernās noziedzības stāsts: rīdzinieces aizturēšanai izdod Eiropas aresta orderi0

Ilustratīvs foto

Īrijā kriketa spēles vidū Dublinas apgabalā pagājušajā nedēļā aizturēts pakistānietis, kurš pēcāk izraidīts no valsts par fiktīvu laulību organizēšanu, sadarbojoties ar partneri Latvijā.

Laikraksts “The Irish Times” nodēvējis viņa gadījumu par “modernās noziedzības stāstu”.

Īrijas varasiestāžu redzes lokā 40 gadus vecais Muhameds “Romi” Ramzans pirmo reizi nonāca 2008.gadā, kad lūdza patvērumu Īrijā. Viņš bija viens no 3866 cilvēkiem, tostarp 237 pakistāniešiem, kuri togad lūdz patvērumu.

Ramzana lūgums tika noraidīts, bet viņš šo lēmumu apstrīdēja. 2009.gada decembrī tiesa viņa lietu noraidīja, taču Ramzanam jau bija padomā rezerves plāns. Viņš, tobrīd būdams 31 gadu vecs, apprecējās ar 20 gadus vecu Latvijas pilsoni.

Kāzas notika Klonmelā tajā pašā mēnesī, kad viņa apelācija tika noraidīta.

2000.gada janvārī kā jaunlaulātais, kura sieva ir Eiropas Savienības (ES) pilsone, Ramzans pieteicās uzturēšanās atļaujai, un viņa lūgums tika apmierināts. Viņam tika atļauts uzturēties Īrijā piecus gadus līdz 2015.gada jūlijam.

Gados pēc Ramzana laulībām Īrijas policija konstatēja, ka arvien vairāk aziātu vīriešu piesakās patvērumam Īrijā. To skaits pieauga tik ātri, kas tas neatbilda vispārējām patvērumu lūgumu tendencēm.

Policija secināja, ka aptuveni puse no Īrijā noslēgtajām laulībām divarpus gadu laikā līdz 2015.gada vidum bijušas fiktīvas ar mērķi apiet Īrijas imigrācijas likumus.

Tas nozīmē, ka vairāk nekā 1000 vīriešu, lielākoties aziāti, katrs samaksājuši 15 000 eiro līdz 20 000 eiro noziedzniekiem, kas noorganizējuši Īrijā laulības ar ES pilsonēm, kuras līgavaiņi nekad iepriekš nebija satikuši.

Viens no šiem noziedzniekiem bijis Ramzans, kura vārds izmeklēšanās 2013.gadā parādījās vairākkārt.

Policija nolēma izpētīt viņa paša laulības un ātri vien secināja, ka arī tās ir fiktīvas. Taču policiju vairāk interesēja viņa nodarbošanās fiktīvo laulību organizēšanā.

Izmeklēšanā pret Ramzanu Īrijas policijas imigrācijas nodaļa sadarbojās ar Latvijas policiju un ES aģentūra “Eurojust”. Sadarbības rezultātā tika atklāta saikne starp Ramzanu un kādu sievieti Rīgā. Šajā shēmā Ramzans piegādāja līgavaiņus un rīdzeniece – līgavas. Kāzas tika organizētas Īrijā.

Īrijas policija izmeklēšanā secināja, ka Ramzans rezervējis vairāk nekā 100 lidojumus šādām līgavām. Viņš arī nodarbojies ar viltotu dokumentu piegādāšanu un veicinājis nelegālo imigrāciju.

Sieviete, ar kuru viņš sadarbojās Rīgā, ir izsludināta meklēšanā Latvijā, un viņas aizturēšanai izdots Eiropas aresta orderis.

Laulības, ko viņi abi noorganizēja Īrijā, joprojām tiek izmeklētas.

Īrijas policija ir sākusi plašu operāciju “Vantage”, vēršoties pret fiktīvām laulībām un imigrācijas noteikumu pārkāpējiem.

Īrijas varasiestādes nolēma deportēt Ramzanu, taču viņš atteicās brīvprātīgi pamest Īriju un atgriezties Pakistānā. Rezultātā policijai nācās izsekot viņu un aplenkt sporta laukumā, kur viņš pagājušajā trešdienā piedalījās kriketa spēlē.

LA.lv