Foto-Latvijas Avīzes arhīvs

Modernie katoļu dievnami
 1

Šodien Aglonas bazilikā sākas gada lielākie katoļu svētki — Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas diena. To svin arī citos katoļu dievnamos. Kopš trešās atmodas sākuma Latvijā uzceltas četrdesmit jaunas katoļu baznīcas. Iepazīsim arhitektoniski interesantākos dievnamus!


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Ikšķiles kontemplatīvais Karmela klosteris. Jaunās baznīcas un klostera projektu izstrādājuši Esenes Karmela draugi arhitekti Nikolauss Vilks un Burkards Gīze, celtniecības darbus veica uzņēmums “Irbe”. Baznīca un klosteris tapis, pateicoties Vācijas labdarības organizāciju “Bonifatiuswerk”, “Kirche in Not” un “Renovabis” atbalstam un daudzu ārzemju, kā arī Latvijas ziedotāju ieguldījumam.

Ogres Sv. Meinarda Romas katoļu baznīca, arhitekta Laimoņa Šmita projekts. Dievnama celtniecību vadīja Oļģerts Tamovičs. Dievnamu iesvētīja 1997. gada 24. augustā, Sv. Misi celebrēja Viņa Ekselence arhibīskaps metropolīts Jānis Pujats. Baznīcas altāris ir Valsts nozīmes kultūras piemineklis, izgatavots no sarkankoka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aizkraukles Svētās Terēzes no Bērna Jēzus Romas katoļu baznīca. Uzcelta Aizkraukles pilsētā Daugavas krastā. Arhitekts Juris Letinskis. Pirmo reizi pēc kara jauno baznīcu būvniecībā īstenota katoļu dievnama visspecifiskākā detaļa – divi torņi, kas iezīmē konfesionālo piederību. Baznīca iesvētīta 2000. gada 16. janvārī.

Sv. Marijas Goreti katoļu baznīca Salacgrīvā. Uzcelta 1997. gadā (arhitekts Dainis Straubergs). Baznīcā ir lieliska akustika. Altāra krustu ar Kristus tēla atveidu darinājis tēlnieks Jānis Bārda. Sienas mozaīkas “Marija Goreti” un “Vaclava tilts” ir Mākslas akadēmijas maģistres Mairitas Folkmanes darbs.

Rīgas Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīca. Tās tehnisko projektu 2000. gadā izstrādāja arhitektūras birojs SIA “Uģis Šēnbergs, arhitekts” – arhitekti Uģis Šēnbergs, Vita Balode, Zigurds Greivulis, Zigmars Jauja, Edmunds Rimkus un Māra Šēnberga. Ēkas slīpnes un vertikāles tiecas augšup uz debesīm, ēkai tikpat kā nav horizontālo līniju. Altārgleznu ”Jēzus iet pa ūdens virsu” gleznoja mākslinieks Ēriks Pudzēns.

Saldus Sv. Pētera un Pāvila Romas katoļu baznīca. Tās arhitekts Aigars Andersons, celta par Latvijā un ārzemēs savāktiem ziedojumiem, un celtniecība pabeigta 2008. gadā. Altāri veidojis mākslinieks Sandis Aispurs.

Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca uzcelta Daugavpilī Jaunajā forštatē 2006. gadā. Tās arhitekts Alfrēds Kokins. Baznīcā 342 kvadrātmetrus liela lūgšanu zāle, tai 32 metrus augsts tornis. Tā kā dievnams atrodas līdzās kultūrvēsturiskajam Daugavpils koka ēku apbūves rajonam, tās stilā apvienota klasiskā un modernā arhitektūra.

Sv. Meinarda Romas katoļu baznīca Liepājā. Savdabīgā apaļās formas ēka Vācijas pilsētā Hannoverē izstādē ”EXPO 2000” kalpoja par Vatikāna paviljonu, pēc tam Vatikāns to uzdāvināja Liepājai. Blakus baznīcai uzbūvēts 10 m augsts tornis zvanam, ko Sv. Meinarda baznīcai dāvājis Romas pāvests Jānis Pāvils II.

Reklāma
Reklāma

Liepājas dominikāņu baznīcu sāka celt 2003. gadā pēc arhitekta Andra Kokina projekta. To pabeidza 2007. gadā. Baznīcai 36 metrus augsts tornis ar zeltītu krustu. Ēkas iekšpuse veidota modernos akcentos. Taču skatu visvairāk piesaista grandiozā altārglezna sienas lielumā. Tā ir digitāla kopija vienai no gleznām, kas atrodas Aglonā.

Dievmātes Marijas – Sv. Rožukroņa karalienes – Romas katoļu baznīca Salaspilī. Ar Salaspils pašvaldības un Bonifācijas fonda (Vācijā) atbalstu uzcelta un iesvētīta 1996. gadā. Galvenais altāris, sānu altāri, krusta ceļa stacijas, kardināla krēsls, biktskrēsls, Dieva galds un ambons, kas darināti ozola un oša kokā, ir Rīgas Amatniecības vidusskolas dāvinājums baznīcai.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.