×
Mobilā versija
+11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
10. februāris, 2014
Drukāt

Moderno gludekļu “vectētiņu” muzejs (1)

Ar Gludekļu muzeja ekspozīciju iepazīstina Anna Luppo.
Karīnas Miezājas fotoAr Gludekļu muzeja ekspozīciju iepazīstina Anna Luppo. Karīnas Miezājas foto

Rīgā, Strēlnieku ielā 3, kur darbojas “Tīrīšanas darbnīca”, atvērts arī “Gludekļu muzejs”. Gludekļus, veļas ruļļus, veļas mazgājamos dēļus un citus ar veļas mazgāšanu, žāvēšanu un gludināšanu vēsturiski saistītus priekšmetus “Tīrīšanas darbnīcas” īpašnieks Dmitrijs Zaicevs un viņa sieva, radiožurnāliste Ilona Jahimoviča, vākuši vairāk nekā desmit gadus.

I. Jahimoviča teic, – ideja par seno priekšmetu kolekcionēšanu radusies, regulāri apmeklējot starptautiskās meses: “Gribējās saprast, kā cilvēce nokļuvusi līdz tādiem elektronikas brīnumiem kā pašreizējā veļasmašīna.” Sākotnēji mājās krājušies senlaicīgie gludekļi, kas ir skaisti arī kā dizaina priekšmets, taču ar laiku D. Zaicevam radusies interese par senajiem veļas ruļļiem, kas prasa ievērojami vairāk vietas. Tādēļ, iekārtojot jauno veļas mazgāšanas darbnīcu Strēlnieku ielā, nolemts to papildināt ar savākto kolekciju. Ekspozīciju sakārtot palīdzējusi Ināra Liepa.

Daži eksponāti mērojuši gana tālu ceļu – no ASV, Spānijas, Austrijas, Vācijas, Holandes, Lielbritānijas un citām valstīm un starp tiem sastopami īsti retumi, stāsta I. Jahimoviča. Viņai pašai vismīļākais esot kāds pavisam sīciņš, bērnu drēbītēm paredzēts ogļu gludeklis, kuru rotā uzraksts “Baby”, savukārt dzīvesbiedram imponējot tehnoloģiski interesantās ierīces, piemēram, reti sastopamie spirta, gāzes, benzīna gludekļi.

I. Jahimoviča piebilst, ka tuvākajā laikā esot paredzēts izstrādāt arī īpašu muzeja suvenīru kolekciju, kuru varēs iegādāties gan rīdzinieki, gan pilsētas viesi. Tāpat tiekot domāts par agrīno veļasmašīnu izstādi un gludināšanas darbnīcām ēkas pagrabstāvā – gan pieaugušie, gan bērni te varētu izmēģināt roku darbā ar ogļu gludekli.

“Ja mājās saglabājušies veci gludekļi, kas, šķiet, lieki aizņem vietu, nemetiet ārā,” aicina Ilona Jahimoviča. “Nesiet mums!”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Bet veļas rullis, kāds ir manās mājās, diez vai ir aiznesams uz Rīgu. Tam nepieciešama paprāva vieta (vairāki kvadrātmetri) un transports – paliels.

Draugiem Facebook Twitter Google+