Foto-Shutterstock

Saulesbrilles – modes aksesuārs veselībai. Ar ko atšķiras dažādi saulesbriļļu veidi 0

Daudzi saulesbrilles lieto galvenokārt kā stilīgu aksesuāru, taču svarīgi raudzīties, lai tās arī pildītu savu galveno uzdevumu – aizsargātu acis no spilgtas, žilbinošas saules gaismas un ultravioletajiem stariem.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Mūsu platuma grādos netiekam lutināti ar saules gaismu, taču pilnvērtīgai organisma funkcionēšanai nepieciešams pilns tās spektrs. Pētījumi liecina – lai to uzņemtu pietiekamā daudzumā, ārpus telpām būtu jāatrodas divas stundas dienā. Taču vairākums lielāko daļu laika uzturas aiz stikla: mājās, darbā, automašīnā, veikalā.

– Kalorijas saņemam gan no pilngraudu maizes, gan ātro ēstuvju bulciņām, taču tajās nav minerālvielu un vitamīnu. Saules gaisma ir kā pilngraudu maize, bet mākslīgā gaisma kā bulciņa – nav pilna spektra, – salīdzina optikas salona “Optio” acu ārste, optometriste Anda Balgalve.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai arī ozona slānis, kas aiztur ultravioletā (UV) starojuma kaitīgāko daļu, ir kļuvis plānāks, mūsu klimatiskajā zonā tas apdraud mazāk nekā dienvidu zemēs.

– Parasti acis pašas pasaka priekšā, kad vēlams uzlikt saulesbrilles. Ja tās ir veselas, šajos platuma grādos var paļauties uz savām sajūtām, taču, aizbraucot uz dienvidu zemēm, kur saule ir daudz intensīvāka, noteikti jānēsā saulesbrilles, – uzsver speciāliste.

Turklāt ļoti svarīgi, lai tās aizturētu UV starojumu, tādēļ uz to lēcas jāmeklē marķējums UV 400 un burti CE, kas nozīmē, ka izstrādājums atbilst Eiropas Savienības standartam. Protams, uzlīme var būt arī viltota, tāpēc visdrošāk saulesbrilles iegādāties optikas veikalā. Pēdējā laikā tehnoloģijas ir attīstījušās un aizsargājošais filtrs ir gandrīz visām saulesbrillēm, tomēr, pērkot tirgū, garantijas nebūs. Ja radušās šaubas, vai tās aiztur UV starojumu, to iespējams pārbaudīt lielākajā daļā optikas salonu.

Tumšas brilles bez UV staru filtra kaitē acīm. Atrodoties spožā gaismā bez saulesbrillēm, zīlīte regulē tās iekļuvi acī un sašaurinās. Uzliekot brilles, kas neaizsargā, zīlīte ir paplašināta, un acs saņem vairāk starojuma.

UV staru filtrs lielākoties ir iestrādāts polimēra optiskajās brillēs un dažās mīkstajās kontaktlēcās, par ko meklējama norāde uz iepakojuma, taču jāņem vērā, ka tās nenosedz visu aci.

Daļēji no saules spožuma slēpj cepure ar platām malām vai nadziņu, kā arī saulessargs, taču šie aksesuāri neaiztur atstarotos starus.

Reklāma
Reklāma

Kāpēc acis jāsargā


Skatoties tieši uz sauli, tīklenes centrālajā daļā var izdegt caurums. Īpaši bīstami bez atbilstīgas aizsardzības vērot saules aptumsumu. Šim nolūkam nepieciešami speciāli filtri, tomēr šīs dabas parādības medniekiem nereti cieš tīklenes centrālā daļa, kura nodrošina spēju lasīt. Redzes asumu nosaka tikai viens kvadrātmilimetrs no tīklenes, un, ja šī zona ir bojāta, tā neatjaunojas. Pārējā daļa ir atbildīga par orientēšanās spēju, kustību un krāsu uztveri.

UV starojums kož acīs pat ziemā, kad ir apmācies, jo plūst cauri mākoņiem un atstarojas no sniega. Daži cilvēki, piemēram, tie, kuriem ir sausās acs sindroms, ir pastiprināti jutīgi pret spožu gaismu, un tad uzlikt saulesbrilles ieteicams arī šādā laikā. Turklāt tās vienlaikus pasargās arī no vēja un svešķermeņu iekļūšanas acīs.

Spilgtā saulē skatoties uz sniegu, smiltīm vai ūdeni, no virsmas atstarotie UV stari var izraisīt tā saukto sniega aklumu, apdedzināt tīkleni un radzeni, kad cilvēks dažās stundās zaudē redzi. Parasti tas nav neatgriezeniski, taču ļoti sāpīgi un nepatīkami, tādēļ acis ir jāsargā.

Indijā, kur vairākums iedzīvotāju nenēsā saulesbrilles, daudzi slimo ar kataraktu, tādēļ pastāv pieņēmums, ka saules UV starojuma ilgstoša ietekme var rosināt acs lēcas apduļķošanos un šīs slimības attīstību.

Tiem, kas augu dienu strādā ārā, pakāpeniski var tikt bojāta konjunktīva un pie radzenes veidoties sabiezējumi, radot kosmētisku defektu.

No saules UV starojuma īpaši jāsargās, ja ir operēta katarakta un acī ievietota māk­slīgā lēca, kas neaizsargā tīkleni, kā arī ja ir tīklenes bojājumi un ļoti gaišas acis ar mazu pigmenta daudzumu.

Kādas saulesbrilles izvēlēties


Briļļu lēcu tonējuma intensitātes izvēle atkarīga no gaumes, acu jutības pret gaismu un to lietojuma. Jārēķinās, ka nereti, iegādājoties saulesbrilles, veikalā tonējums šķiet patīkams, taču, izejot laukā, ir par gaišu.

Izteikti tumšas lēcas no UV starojuma nepasargā labāk kā gaiši tonētas, tomēr sniegotos kalnos, kur ir žilbinoši spoža gaisma, priekšroka dodama iespējami tumšākām brillēm.

Visiecienītākās ir saulesbrilles ar pelēkām un brūnām lēcām. Pelēkas ieteicamas tiem, kas nevēlas, lai vizuāli mainītos apkārtnes krāsas. Brūni tonētas lēcas nedaudz pārvērš to proporciju un uzlabo kontrastu, turklāt caur tām apkārtne izskatās saulaināka, taču no acu veselības viedokļa tam nav nozīmes. Arī dzeltenīgas brilles subjektīvi uzlabo redzes kontrastu, kaut gan pētījumi to neapstiprina.

Pēc sena mīta, glaukomas slimniekiem jānēsā zaļas brilles, taču pierādījumu šīs krāsas labvēlīgajai iedarbībai nav. Ilgstoša rozā, zilu vai violetu briļļu lietošana var atstāt negatīvu ietekmi, jo tās nomāks citas krāsas, tādējādi cilvēks saņems ļoti šauru gaismas spektra daļu.

Polarizētas saulesbrilles ieteicamas autovadītājiem, makšķerniekiem un jūrniekiem, jo tās pasargā ne tikai no spožas gaismas un UV starojuma, bet arī saules atspulga no slapja asfalta, ūdens vai automašīnas pārsega. Ar šādu pārklājumu var iegādāties arī optiskās brilles.

Fotohromās jeb tā sauktās hameleonu brilles, kurām UV starojuma ietekmē lēcas aptumšojas, galvenokārt lieto optisko briļļu valkātāji. Telpās tās ir gaišas, bet ārā atkarībā no UV starojuma intensitātes iekrāsojas. Cik ātri tas notiek, atkarīgs no temperatūras – siltumā šis process norisinās lēnāk nekā vēsākā laikā.

Šīs brilles vairs nesagādā neērtības, kā agrāk, jo tonējums mainās pietiekami ātri. Vecākās paaudzes brūnās lēcas atkrāsojoties kļuva dzeltenīgas, kas bija vizuāli nepatīkami, taču mūsdienās tās toni nemaina. Vienīgais trūkums – lēcas neaptumšojas automašīnā, jo stikls aiztur UV starus.

Spoguļpārklājuma brilles izvēlas tie, kas grib noslēpt acis, visbiežāk jaunieši, kuri vēlas veidot savdabīgu tēlu. Veselību tas nekādā ziņā neietekmē.

Uzliktņi optiskajām brillēm ir labs risinājums, ja cilvēks nav ļoti jutīgs pret spožu gaismu, kā arī autovadītājiem, braucot laikā, kad saule ir zemu un žilbina. Var iegādāties divu veidu uzliktnīšus: magnētiskos kopā ar brillēm un atsevišķi – polarizētus vai nepolarizētus, kurus optikas salonos iespējams piegriezt līdzīgus briļļu formai.

PADOMS


Ja ir vēlēšanās, lai saulesbrilles kalpotu iespējami ilgāk, tās nevajadzētu atbīdīt uz pieres, jo tad ātrāk deformēsies kājiņas. Un vēl – tās ieteicams uzlikt un noņemt ar abām rokām. Citādi brilles drīzāk nāksies nest uz optikas salonu pielabot un būs ātrāk jāmaina.