Publicitātes foto

Modes muzejā atklās austrumu ietekmes uz Rietumu stilu 0

Ceturtdien, 27. aprīlī plkst. 18.30 Modes muzejā Rīgā atklās muzeja jauno izstādi – “Austrumu noslēpumi. Rietumu mode un Ķīna”, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

No 28. aprīļa izstādē būs apskatāmi vairāki desmiti tērpu, kā arī daudz eksotisku aksesuāru un nelielu interjera priekšmetu no unikālās Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas; tie aptvers laikposmu no 18. līdz 21. gadsimtam. Galvenā tēma – Ķīnas kultūras gadsimtiem ilgā ietekme uz Rietumu modi.

Ar apģērbu un aksesuāru starpniecību izstāde ļaus izsekot līdzi interesei par Ķīnu, īpaši pievēršoties vairākiem spilgtiem laikposmiem, kad šīs zemes kultūra visizteiktāk ietekmēja eiropiešu un vēlāk arī amerikāņu gaumi: no rokoko laikmeta chinoiserie jeb “Ķīnas stila” līdz Viktorijas laika romantismam; no Šanhajas, kas 20. gs. 20. gados kļuva par izklaižu un “grēka” epicentru, kā arī visas Eiropas bēgļu patvērumu, līdz 50. un 60. gadu Mao Dzeduna periodam, tā laika darinājumu eksportam un uniformu stilam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aleksandra Vasiļjeva intereses un izpētes objekts jau izsenis ir arī emigrācijas centri Tālajos Austrumos gan Šanhaja, gan Harbina –, kurp bēgļu gaitās devās daudzi no pilsoņu kara plosītās Krievijas. Starp šiem patvēruma meklētājiem bija gan slavenības, gan aristokrāti, gan inteliģences pārstāvji, kas negaidīja neko labu no jaunās padomju varas. Šanhajas modes pasaules zvaigzne bija arī Aleksandra Gramoļina, modes ateljē “Modern Woman” īpašniece, kura 50. gados pārcēlās uz Rīgu un kļuva par Rīgas Modeļu nama māksliniecisko vadītāju. Viņas radītie modeļi arī redzami izstādē.

Arī mūsdienu modes dizaineri nereti smeļas iedvesmu Ķīnas kultūrā. Šo tēmu īpaši bija iecienījis Īvs Senlorāns, kurš pat radīja smaržas “Opium”, kā arī japānis Kenzo Takada un daudzi citi modes mākslinieki. Ķīnas tēma joprojām nezaudē aktualitāti, un daudzi dizaineri meklē iedvesmu Tālajos Austrumos, kas vēl aizvien vilina ar neatklātiem noslēpumiem.

Izstāde Modes muzejā būs apskatāma sešus mēnešus. Eksponātus no Aleksandra Vasiļjeva unikālās kolekcijas – tā ir trešā lielākā privātā tērpu un aksesuāru kolekcija pasaulē, kas ietver apmēram 55 000 priekšmetu! – papildinās unikāli video un audiomateriāli. Ekspozīcijas ietvaros būs iespēja uzzināt vairāk arī par Ķīnas vēsturi, par Eiropas mūziku, kas tapusi, iedvesmojoties no ķīniešu vēstures un mitoloģijas, un par izsmalcināto kaligrāfijas mākslu. Muzeja apmeklētājiem arī pašiem būs iespēja pamēģināt uzrakstīt īsi zīmīti vai apsveikumu ķīniešu valodā, kā arī piemērīt ķīniešu tradicionālo tērpu. Savukārt muzeja gidu vadītās ekskursijas atklās zīda un porcelāna noslēpumus, kā arī ļaus uzzināt vairāk par slavenākajiem Ķīnas izgudrojumiem un to ietekmi Eiropā.

Izstādes ietvaros notiks arī lekcijas un meistarklases, kas ļaus uzzināt vairāk par Ķīnu un tās skaistuma izpratni. Pirmais ar izstādes tēmu saistītais pasākums notiks jau 14. maijā un būs veltīts Ķīnas poēzijai un kaligrāfijai. Sekojiet līdzi informācijai muzeja mājaslapā!

Reklāma
Reklāma

Modes muzejs sadarbībā ar Aleksandra Vasiļjeva fondu tika atvērts 2016. gada rudenī. Tematiskajās izstādēs un nelielā pastāvīgajā ekspozīcijā tas ļauj ne tikai aplūkot tērpus un aksesuārus, bet arī iejusties aizgājušo gadu atmosfērā, līdzdarboties un uzzināt daudz jauna gan lieliem, gan maziem.

Muzeja darba laiks: katru dienu no plkst. 11 līdz 18, biļetes: 7 eiro, grupām 6 eiro; skolēniem, studentiem un pensionāriem – 5 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.