×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
17. maijs, 2012
Drukāt

Modinās Daugavas samus

koknese3_arhis_11

Sestdien, 19. maijā, ar Sama modināšanas svētkiem Koknesē tiks atklāta tūrisma sezona. Nūjotāji varēs izmēģināt jauno dabas taku, kas gar Daugavas krastu savieno luterāņu baznīcu un topošo Likteņdārzu.


Sami ir lielākās Latvijā sastopamās saldūdens zivis, kas aug visu mūžu (aptuveni 30 gadus) un spēj sasniegt cilvēka augumu un svaru. Daugavas dziļās bedres ir ideāls patvērums šiem slinkajiem plēsoņām, lielākais te izvilktais makans svēris 86 kg.

“Vasaras naktīs un agros rītos no Daugavas atplūst īpatnēji klakšķi – tur makšķernieki ar koka karotei līdzīgu ietaisi – kvoku – modina dzelmē mītošos samus, kas vislabāk sāk ķerties maija otrajā pusē pirms nārsta. Tās ir mazkustīgas zivis, gandrīz vai jāparausta aiz ūsām, lai pārliecinātos par aso žokļu satvērienu, tādēļ par Kokneses svētku moto izvēlējāmies tieši sama modināšanu,” stāsta PA “Kokneses tūrisma centrs” direktore Daina Liepiņa.

“Sams ir spēcīga zivs. Ja pieķeras, jākausē kādu pusstundu, reizēm ilgāk. Auklai jābūt vismaz 0,4 mm resnai un 100 – 150 m garai, citādi sams vizuli pievienos savai “auskaru” kolekcijai. Kad zivs pievilkta laivai, tā jāizceļ ar gafu (kātā iestiprinātu lielu āķi). Daugavā samus esmu vilcis tikai no laivas, no krasta cīkstoties tie pārrīvē auklu uz asajām dolomīta radzēm,” stāsta madonietis Aivars Aivieksts.

Lielākais sams, ko viņš Daugavā izvilcis, svēris 40 kg. Tādus milzeņus makšķernieks viens pats nedrīkstot paturēt – pēc sena ticējuma loms jāsadala iespējami daudziem cilvēkiem, lai sama dvēsele nevarētu atrast vainīgo un atriebties. Aivars zina vairākus spiningotājus, kas negausīgi visu zivi paturējuši sev un jau drīz aizsaukti labākos medību laukos. Sakritība? Varbūt, taču likteni neesot vajadzības izaicināt, jo lielo samu gaļa esot ļoti trekna – daudz neapēdīsi.
koknese_VS_11

Kokneses svētku laikā plkst. 11 Tirgus laukumā vīri varēs patrenēties samu nokausēšanā, piedaloties virves vilkšanas sacensībās. Plkst. 10 pie Kokneses luterāņu baznīcas tiks atklāta jaunā dabas taka, kas vedīs uz Likteņdārzu. Pirmie to iestaigās nūjotāji. Nūjas varēs arī iznomāt, uzrādot pasi.

“Dabas takas veidošana vēl pilnībā nav pabeigta. Pagaidām būs ejami divi kilometri, vēlāk nāks klāt 1 km posms no Pērses tilta līdz baznīcai un tiks izvietotas arī norādes zīmes. Taka lielākoties vīsies pa ainaviski skaisto Daugavas krastu, kur to iestaigājuši makšķernieki, apejot mazdārziņus. Tā ļaus ērti sasniegt Likteņdārzu, izvairoties no šosejas,” stāsta D. Liepiņa.

Kā pastāstīja Kokneses fonda valdes loceklis Bruno Cīrulis, šā pavasara un vasaras galvenais darbs – ābeļu alejas ceļa bruģēšana un amfiteātra iekšējā loka veidošana, tādēļ drīzumā tiks izsludināta jauna līdzekļu vākšanas akcija.

“Aicināsim ziedot bruģa ieklāšanai. 260 m garajai un 8 m platajai alejai nepieciešami 113 tūkstoši pelēka granīta bruģakmeņu, kuros tiks iegravēti ziedotāju vārdi. Amfiteātra iekšpusē betonēsim celiņus, vedīsim melnzemi un gatavosim vietu ozola stādīšanai.

Veidojot “Pelēko saulrietu”, liksim lietā cilvēku atvestos laukakmeņus, kas šurp ceļojuši no visas Latvijas un arī tālākām vietām. Plaukstas lieluma pelēki apaļi akmeņi mums joprojām ir vajadzīgi,” līdzdarboties mudina B. Cīrulis.

 

 

 

 

Uzziņa

Plkst. 15 parkā pie Kokneses estrādes sāksies viduslaiku sporta spēles – mūku futbols, šaušana ar loku, arbaletu, cirvja mešana, virves vilkšana krustā un karietes rata ripināšana. Būs iespēja ietērpties un nofotografēties viduslaiku bruņās ar ieročiem rokās.

Plkst. 15 viduslaiku pilī “Ceļojums laikā” – “Ugunszupas” vārīšana un baudīšana.

Kokneses parkā pie 11 m augstās koka skulptūras “Mūžībai” plkst. 10 – 17 darbosies brāļu Ivara un Aigara Rūrānu koktēlniecības darbnīca.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+