×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
21. janvāris, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: ES augstās pārstāves neskaidrā nostāja attiecībās ar Krieviju – kas aiz tās stāv? (21)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Federika Mogerīni

Federika Mogerīni pieskaitāma to politiķu kategorijai, kuru izteikumi nereti izraisa pārpratumus, un tas parasti ir noticis, kad viņa kaut ko teikusi vai it kā neesot teikusi Eiropas Savienības un Krievijas attiecību sakarā. Problēma tā, ka Mogerīni nav vienkārša politiķe, bet ES augstā pārstāve ārlietās un drošības jautājumos.

Jāatceras arī iemesli, kāpēc bijusī Itālijas ārlietu ministre šajā amatā nonāca. Daži no tiem saistāmi ar ES ierastajiem līdzsvara meklējumiem portfeļu sadalē starp galvenajām politiskajām saimēm, dzimumiem un reģioniem – Mogerīni personā tiek iemiesotas dienvidvalstis, mēreni kreisais spārns jeb būtībā sociāldemokrāti, un viņa ir sieviete. Turklāt šo kandidatūru ļoti apņēmīgi bīdīja pēdējā laikā ietekmi guvušais Itālijas premjers Mateo Renci. Savā ziņā Mogerīni kalpo par atsvaru poļa Donalda Tuska iecelšanai par Eiropadomes priekšsēdētāju. Tomēr svarīgākais iemesls bija Eiropas lielvalstu griba paturēt ārlietas savās stingrajās rokās, respektīvi, nevēlēšanās redzēt ES diplomātijas priekšgalā kādu politisko smagsvaru.

Mogerīni uznāciens uz ES skatuves bija straujāks nekā viņas priekštecei Eštonei, un, jāteic, laiki toreiz bija mierīgāki, kaut finanšu krīzes nomākti. Tagad ārpolitiskā slodze ir daudz lielāka, tā pastāvīgi prasa aktīvu rīcību, un ES augstā pārstāve Mogerīni arī rīkojas, bet pagaidām nav lāgā izprotams, ciktāl tas notiek ES kopējās interesēs un ciktāl atsevišķu valstu vai biznesa grupu interesēs. Varbūt Eiropai varētu būt ļoti noderīgi Mogerīni studiju gados veiktie pētījumi par reliģisko un politisko aspektu attiecībām islāmā, bet pārējais viņas agrākajā karjerā īpaši uzmanību nepiesaista – arī ceļš no komunistu jaunatnes organizācijas līdz centriski kreisajai Demokrātiskajai partijai nav nekas neparasts Itālijas politikā, bet valsts ārlietas viņa sāka vadīt 2014. gada februārī, tātad tikai pusgadu pirms izvirzīšanas uz ES augsto krēslu. Izvērtējot kandidatūru, dažiem iekrita acīs, ka viņa saņēmusi Krievijas Draudzības ordeni, taču tas, kā saka, nav rādītājs. Toties tāds varētu būt fakts, ka ES augstā pārstāve ārlietās un drošības jautājumos izraudzījusies par preses sekretāri personu, kuras dzīvesbiedrs ir “Gazprom” konsultants. Šķiet, ka izskaidrojums iepriekš pieminētajām neskaidrībām ap Mogerīni nostāju ir meklējams tieši biznesa interešu lauciņos. Tāpat kā ierosinājumam izslēgt Krimas okupācijas tēmu no diskusijām par Krievijai piemērotajām sankcijām. ES ietvaros šis ieteikums rakstiskā formā pirmo reizi parādījās Mogerīni vadītā ES Ārējās darbības dienesta sagatavotajā darba dokumentā pirms ES ārlietu ministru 19. janvāra sanāksmes Briselē. Krimas jautājuma nošķiršana “uz papīra” būtībā nozīmētu samierināšanos ar pussalas “anšlusu” dabā. Ierosmēm Krimas jautājumā gan būtu jānāk no Kijevas. Vai vismaz jāpieņem lēmumi, neapejot Ukrainu. Pretējā gadījumā taisnība izrādīsies krievu politologam Andrejam Piontkovskim, kurš saskata aiz šīm diplomātijas spēlēm “Rietumu kolektīvo Čemberlenu”. Proti, velk paralēles ar bēdīgi slaveno britu premjeru, kurš piekāpās vācu fīreram, ļaujot tam saskaņā ar 1938. gada Minhenes vienošanos pievākt Čehoslovākijai piederošo Sudetu apgabalu. Salīdzinājums ir drusku pārspīlēts, tomēr Eiropā “kolektīvais Čemberlens” neapšaubāmi pastāv un, piemēram, Latvijā sastopams itin bieži. Viņš – reizēm ar Mogerīni starpniecību – jau neprasa neko daudz. Pilnīgi pietiek ar izlikšanos, ka par Ukrainas teritoriālo nedalāmību kaut kad tiks gādāts, bet tagad iesaldēsim Krimu, lai kopā ar Putinu pievērstos klimata sasilšanai un citām globālām problēmām. Tikmēr “tautas republiku” tiranizētajā Austrumukrainā nekas īpaši nemainās, savukārt ES prezidējošās Latvijas loma un attieksme kļūst arvien grūtāk samanāma.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. .................... Atbildēt

  tak ne jau precēt viņu sola

 2. .................... Atbildēt

  nauda

 3. Berluskoni Rūbija būtu labāka par šito itāļu polītisko m.auku.

 4. vina varetu beigt aizstavet ,lobet krieviju .vai tiesam vinai nav smadzenes

 5. Augstā pārstāve, augstā komisāre… Patīk gan mums to lielajos amatos iekļuvušos celt uz pjedestāla un gandrīz vai pielūgt kā dievus visādas “viņu augstlabdzimtības” un “viņu gaišības”. Varētu domāt, ka šie visi no zvaigznēm nolaidušies. Itin kā viņiem nebūtu jāmazgājas un jāslauka dibeni tāpat kā mums visiem.
  Kas tad šī “augstā”dāma tāda ir?! Parasta sieviete, kura iebīdīta tajā amatā kā “atsvars”, kā politiskās tirgošaqnās produkts. Kā maizi ēd, tā dziesmu dzied. Un nav te nekādas neizpratnes par viņas izteikumiem.

  • Taisnību sakot, Mogerīni ir sarežģītā situācijā: viņa nekas nav. Realitātē viņa pārstāv tikai kaudzīti sava biroja ierēdņu. Piemēram, ES sarunās UKrainas jautājumā jau no paša sākuma pārstāv Merķele.
   Ja Mogerīni būtu izdevies izbīdīt cauri to kombināciju ar Krimas izslēgšanu, tad viņai būtu parādījusies kaut kāda autoritāte.

 6. Mogerīni neatbalsta terorisitus,bet arī stulbos karikatūristus ne.Nevajag klaji ņirgāties par to kas citam ir svēts.Pats Romas pāvests teica,ka ja kāds apvainos manu māti ,lai rēķinās ar to ka dabūs pa zobiem.Tas ir tik vienkārši un saprotami.Tā ka nav te ko tēlot nelaimīgos,teroristu apbižotos.

  • Man nepatīk kaķi, bet nekad neesmu tos spārdījis ar kājām vai apmētājis akmeņiem; es neticu dievam, bet nekad neesmu spļaujis baznīcās. Man patīk labs humors, bet tajos Mahomeda mālējumos nesaskatu nedz mākslu nedz humoru – rupji un neveikli lielas cilvēku grupas pazemošanas centieni. Domāju, ka tur atkal nav izticis bez mūžīgi apspiestiem žīdiem kriem islamisti traucē izvērsties. Kas attiecās uz Mogarini, tad ir zināms, ka netālu no Romas ir viena pussala kur blakus atrodās Berluskoni un Putina villas ar labiem vīnogu dārziem. Varētu painteresēties vai tur nav arī kāda šīs dāmas īpašuma vai interese.

   • I.V.: Man patīk labs humors, bet tajos Mahomeda mālējumos nesaskatu nedz mākslu nedz humoru – rupji un neveikli lielas cilvēku grupas pazemošanas centieni. Domāju, ka tur atkal nav izticis bez mūžīgi apspiestiem žīdiem kriem islamisti traucē izvērsties.
    ———————————
    Ja jau tu tā mīli Palestīnas arābus un raizējies par viņu grūto dzīvi, tu vari arī atvainoties Latvijas krieviem par to ka daudzi latvieši viņus sauc par okupantiem.Arābi kādreiz iebruka žīdu zemē un izrīkojās tāpat kā krievi Latvijā jau no Pētera I laikiem.

 7. EIROPA ** IEVIESOT SANKCIJAS,TO PATS OBAMA ATZINA UN PRASIJA PUTINA KUNGAM PIEDOSANU

 8. Šmita k-gs, jūs ieskatieties vērīgāk tai sejā,- nu takš ir Grigules māsa…

 9. Mums tikpat svarīgi būtu palasīt, kas stāv aiz Rinkeviča nevēlēšanās piedalīties Eiropas pretestībā Krievijas propagandas karam, aiz Bērziņa lēmuma par piedalīšanos Maskavā Austrumeiropas pakļaušanas svētkos, aiz Straujumas cīņas pret latviešu leģionāru piemiņa pasākumiem. Ļoti gribētos to izlasīt Jūsu avīzē.

  • Pilnīgi piekrītu! Bet drošāk mūsu presei, acīm redzot, ir spriedelēt par tādu Mogerīni, nekā palūkoties uz vietējo valstsvīru darbošanos. To sauc par pašcenzūru.

  • Par nožēlu neuzkritoši notiek daudz kas tāds, kas neļauj uzticēties nedz Bērziņam, nedz Rinkevičam. Politikā jābūt daudz skaidrākam personām, kas mūžīgi neslēpjās aiz diplomātijas augstākas pilotāžas paņēmieniem slēpjot savus īstos mērķus.

  • Arī es vēlētos saņemt skaidrojumus par prezidenta attieksmi pret 9. maija militārās parādes ‘apstāvēšanu’ Maskavā, par Ārlietu ministra neskaidrajām ‘aizkulisēm’ Latvijas prezidentūras kontekstā un par Straujumas ‘piedraudējumu’ 16. marta pasākumu sakarā.

 10. Neaizmirsīsim arī, ka liels Mogarīni draugs ir no skapja iznākušais Rinkeviča kungs, kurš ,starp citu, neparakstīja zināmo dokumentu par Krievijas propogandas apkarošanu.

 11. Ko Mogerīni kabinetā dara Pēteris Ustubs?

 12. Kas aiz tā stāv?”
  ——————————
  Tie kas nedaudz rūpīgāk seko politiskajiem procesiem eiropā, labi zina kādus politiskos spēkus pārstāv Mogerinī. Itālijā viņa bija sociālistiski-komunistiskās partijas biedre ilgus gadus. No šīs partijas viņa arī tika par ES Ārlietu ministri. Viņai ir ļoti veiksmīga sadarbība ar mūsu Ārlietu ministru Rinkeviču. Kāpēc! Tas ir interesants jautājums.

 13. Kremļa atbalstītāji veido trieciennieku vienības. Tad kāpēc ar politiskām un naudas spēlītēm nevirzīt sev tikamus cilvēkus ES. Īstajā brīdī noderēs- kaut ko nobremzēs, nevainīgi saputros. Jau pirmie rezultāti = Mogerini nav stingri iestājusies pret teroristu darbību Francijā ( cik man pieejams ), un kādas čečenu pēdas. Un nesen Kadirovs ar 10 000 bruņotu vīru solija personīgu uzticību Putinam. Pieldīšot visus rīkojumus un Francijā jau šauj… Jautājums, kas tos saista un turpat atbilde – nepaklausība un Mistral.

 14. Par smaidu var visu Atbildēt

  Pat atstat prieksdurvis vala lai apzog visu maju kamer ta gul.

Draugiem Facebook Twitter Google+