Pasaulē

Moldovas parlamenta vēlēšanās uzvar proeiropeisko partiju koalīcija 0

Foto LETA/AFP

Moldovā svētdien notikušajās parlamenta vēlēšanās ir uzvarējusi valdošā proeiropeiskā koalīcija, liecina daļēji rezultāti pēc 87,7% balsu saskaitīšanas.

Šo vēlēšanu nozīmi ir pastiprinājis militārais konflikts kaimiņvalstī Ukrainā.

Pirmajos vēlēšanu rezultātos vadībā bija uz Krieviju orientētās opozīcijas partijas. Balsu skaitīšanai turpinoties, abu pušu iegūto balsu starpība samazinājās un vadībā izvirzījās proeiropeiskā koalīcija.

Pēc 87,7% balsu saskaitīšanas proeiropeiskā koalīcija ieguvusi 44,4% balsu, bet abas prokrieviskās partijas kopā – 39,5% balsu.

Pirmajā vietā pēc iegūto balsu skaita negaidīti izrādījās viena no prokrieviskajām partijām – Moldovas Republikas Sociālistu partija ar 21,62% balsu. Otrajā vietā ir proeiropeiskās koalīcijas sastāvā esošā Moldovas Liberāldemokrātiskā partija ar 19,24% balsu.

Trešajā vietā ir prokrieviskā Moldovas Republikas Komunistu partija ar 17,87% balsu. Ceturtajā un piektajā vietā ir proeiropeiskās koalīcijas partijas – Moldovas Demokrātiskā partija un Liberālā partija – attiecīgi ar 15,76% un 9,38% balsu.

Ja līdzīgs balsu sadalījums saglabātos, tad Sociālistu partija iegūtu 26 deputātu mandātus, Liberāldemokrātiskā partija – 23, Komunistu partija – 21, Demokrātiskā partija – 19, un Liberālā partija – 12 mandātus. Tādējādi proeiropeiskajai koalīcijai būtu 54 no 101 deputatu mandāta, bet prokrieviskajai opozīcijai – 47 mandāti.

Uz Krieviju orientētās opozīcijas partijas draud anulēt jūnijā noslēgto Moldovas un Eiropas Savienības (ES) partnerattiecību un brīvās tirdzniecības līgumu.

Saistītie raksti

Vēlēšanas notika pēc partiju sarakstiem. Vienas partijas sarakstam ir jāpārvar 6% barjera, lai iekļūtu parlamentā, divu partiju sarakstiem ir noteikta 9% barjera, trīs partiju sarakstiem – 11% barjera, bet neatkarīgajiem kandidātiem – 2% barjera.

Šajās vēlēšanās bija 20 partiju un viena vēlēšanu bloka saraksti, kā arī četri neatkarīgie kandidāti.

Moldovas vienpalātas parlamentā ir 101 deputāts. Parlamenta pilnvaru termiņš ir četri gadi.

Vēlēšanas nenotika starptautiski neatzītajā Piedņestras republikā, kas ir pasludinājusi neatkarību no Moldovas, taču Piedņestras iedzīvotāji varēja ierasties Moldovas valdības kontrolētajā teritorijā un tur nobalsot.

Vēlēšanās piedalījās 55,86% no balsstiesīgajiem iedzīvotājiem.

LA.lv