×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.9°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
1. novembris, 2016
Drukāt

Moldovas vēlēšanās būs otrā kārta

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Igors Dodons

Moldovā svētdien notikušajās prezidenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvis par prokrievisku uzskatītais Sociālistu partijas līderis Igors Dodons, bet ne pietiekami daudz, lai uzvarētu pirmajā kārtā. Dodons ir vadībā ar 48,5% vēlētāju atbalstu, paziņojusi Moldovas Centrālā vēlēšanu komisija. Lai uzvarētu jau pirmajā vēlēšanu kārtā, kandidātam jāiegūst vismaz 50% balsu. Dodona galvenā konkurente proeiropeiskā kandidāte Marija Sandu ieguvusi 38,4% vēlētāju atbalstu. Prezidenta vēlēšanās piedalījās pavisam deviņi kandidāti. Otrā vēlēšanu kārta, kurā sacentīsies Dodons un Sandu, plānota 13. novembrī. Šīs ir pirmās vēlēšanas kopš 1996. gada, kad prezidentu tiešās vēlēšanās ievēl valsts pilsoņi, nevis parlaments.

Moldovu pēdējā laikā ir satricinājuši protesti un politiska nestabilitāte pēc tam, kad noslēpumainā veidā no trīs bankām pērn pazuda miljards dolāru (915 miljoni eiro), kas ir aptuveni 10% no valsts iekšzemes kopprodukta. Prezidenta amata kandidāti ir izvirzījuši pretējus skatījumus uz valsts nākotni – dziļākas saites ar Eiropas Savienību vai ciešākas attiecības ar Krieviju. Dodons, kurš no 2006. līdz 2009. gadam komunistu valdībā ieņēma ekonomikas ministra amatu, ir asi iebildis pret virzīšanos uz Eiropu. Viņš solījis atjaunot stratēģisko partnerību ar Krieviju un anulēt ekonomisko sadaļu Asociācijas līgumā, ko Moldova 2014. gadā parakstīja ar ES.

Sandu savā priekšvēlēšanu kampaņā koncentrējās uz cīņu pret korupciju. “Mēs nedrīkstam baidīties, mums jāpierāda zagļiem un korumpētajām amatpersonām, ka mūsu ir vairāk,” paziņoja Sandu. “Kopā mums jāievieš kārtība Moldovā,” viņa piebilda. ES amatpersonas ir atzinušas, ka Eiropas pievilcība Moldovā mazinājusies, neskatoties uz 2014. gadā noslēgto Asociācijas līgumu. ES delegācijas Moldovā vadītājs Pirka Topiola pirms vēlēšanām norādīja, ka 70% moldāvu atbalstījuši Eiropas kursu, tomēr šis skaits samazinājies neveiksmīgu prorietumniecisku reformu rezultātā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+