Kultūra
Teātris un kino

Moljēra “Mizantrops” Liepājas teātrī0

Foto – Ziedonis Safronovs

Liepājas teātrī pēc divu sezonu pārtraukuma atgriezies režisors Viesturs Meikšāns. Viņa vadībā tapusi izrāde “Mizantrops”, kurai režisors devis žanrisko apzīmējumu – komēdija par godīgumu. Galvenā – Mizantropa – loma uzticēta aktierim Gatim Malikam.

Izrādes pamatā ir izcilā komēdiju autora Moljēra 17. gadsimta lugas mūsdienu versija, ko radījis britu dramaturgs Martins Krimps. Izrādes darbība norisinās filmēšanas laukumā, un tās centrā ir dramaturgs Alsests – cilvēks ar idealizētu pasaules uztveri un radikālu izpratni par godīgumu, cilvēks, kurš cenšas pasauli kārtot pēc savas saprašanas.

“Šī izrāde būs kā spilgta un krāsaina ieskatīšanās dzīvespriecīgajā Moljēra pasaulē. Labākā no Moljēra lugām Martina Krimpa versijā. Krimpa lugas bieži vien ietver aristokrātisku šarmu un tumšās apslēptās cilvēka dziņas. Viņš ir mūslaiku angļu de Sads, kurš raksta par mūsdienām, kurš nevis šokē, bet atklāj to, kas bijis noslēpts un aizmirsts. Man patīk viņa drosme celt augšā smagas traumatiskas un sāpīgas tēmas, jo viņš to dara meistarīgi, smalki un dziedinoši,” teic V. Meikšāns un atklāj: “Izrādes centrā ir cilvēks ar ļoti savdabīgu raksturu – cilvēks, kurš zina, kā visam ir jānotiek, kā kam ir jāizskatās. Viņš cenšas pasauli kārtot pēc savas saprašanas. Viņa pasaules uztvere ir idealizēta, viņam ir ļoti daudz skaistu uzskatu par godīgumu, uzticību, gara tīrību. Savā ziņā viņa ideāli ir radikāli. Viņš ar savu radikālismu traucē un izaicina apkārtējo mieru. Viņš nav patīkams cilvēks, jo ir godīgs. Viņš nav patīkams cilvēks, jo iestājas pret glaimiem un liekulību. Bet mūsu pasaule pieprasa spēju pielāgoties. Sabiedrības uzvedības normas pieprasa būt pieklājīgam, nevis atklātam. Kāda būs šī godīguma cena?”

Galvenā loma uzticēta G. Malikam. Šī režisoram nav pirmā sadarbība ar aktieri. “Ar Gati kopā strādājām jau izrādē “Portreti. Vilki un avis”. Uzskatu, ka viņš ir jaudīga personība. Pat tad, kad viņam uz skatuves nav teksta, uz viņu ir interesanti skatīties. Manuprāt, viņš ir gatavs galvenajai lomai,” savu izvēli pamato režisors. Gatis nenoliedz, ka šī viņam ir diezgan smaga loma. “Viesturs ir brīnišķīgs režisors un es zinu, ka no viņa nesaņemšu dunci mugurā. Vai esmu atradis savu tēlu vai ne, to jau varēs redzēt no malas. Tas ir komēdiju meistars Moljērs, bet apzināti jokus netaisām. Komiskas ainas mīsies ar filozofiskām. Runājot par manu varoni – ar tādu attieksmi un izturēšanos mūsdienu sabiedrībā nevarētu izdzīvot, pastāvēt. Tādā laikmetā, kurā visi vēlas būt politkorekti, īstas lietas paliek nepateiktas. Visgrūtāk ir būt godīgam pret sevi. Viņam jau šķiet, ka viņš tāds ir, bet kā ir patiesībā? Viss sašķobās, kad ir mīlestības jūtas,” stāsta Gatis. “Mizantropa būtība – atveriet acis un klausieties, ko jums saka un ko jūs sakāt. Šajā darbā nekas nebūs salkanā rozā krāsā. To varēs meklēt kur citur, pēc izrādes noskatīšanās un pārdomām. Viesturs izrādi veidoja kino paviljonā. Tā veidojas plastiska sajūta par īstenību un šķietamību. Tā nebūs viegla izrāde.”

Izrādē piedalīsies arī aktieri Edgars Ozoliņš, Leons Leščinskis, Agnese Jēkabsone, Laura Jeruma, Kaspars Gods, Inese Kučinska, Rolands Beķeris, Mārtiņš Kalita. V. Meikšāns veido ne tikai šā iestudējuma režiju, bet arī scenogrāfiju, kustības un muzikālo noformējumu. Iestudējuma tapšanā viņam palīdz arī kostīmu māksliniece Baiba Litiņa, video mākslinieks -8 un gaismu mākslinieks Krišjānis Strazdītis.

 

LA.lv