Latvijā

Monika Zīle: Bailes zaudēt virtuālo spieķi jeb Kā stūrēt bez viedierīces plaukstā0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-LETA/AFP

Mērenā sastrēgumā uz Vanšu tilta Rīgā blakusrindas mašīnā vasarīgi tērpusies jaunkundze katru piebremzēšanu izmanto, viņasprāt, pilnvērtīgi – palaiž vaļā stūri un baksta mobilā tālruņa ekrānu. Varu iedomāties, kā jūtas šim automobilm pa priekšu ripojošā šoferis, aizmugures skata spogulī vērodams pie mums visnotaļ izplatīto nodarbi… Taču, iespējams, arī viņš pats dala uzmanību starp sakaru ierīces displeju un satiksmi, rakstīdams elektroniskas vēstules vai īsinādams laiku kāda sociālā tīkla čivinātavā. Aiz mana braucamā iebīdījies stūrmanis vismaz nenolaiž acis no ceļa, pa mobilo tālruni runādams. Bet ar to šeit grēko ļoti daudzi. Gandrīz vieglāk spēkratu blīvējumā saskaitīt šoferus, kuri izvēlējušies stūrēt bez blakus lietām un sirds dziļumos cer, ka virtuālā telpā dzīvojošie satiksmes dalībnieki kādā mirklī no realitātes neatslēgsies pavisam un bremzes vietā neuzspiedīs gāzes pedālim.

Diemžēl tā notiek bieži – secina apdrošināšanas sabiedrības BTA atlīdzību eksperti. Viņi redzējuši simtiem ceļu negadījumos cietušu spēkratu, kad ātrums bijis pavisam neliels. Taču ne visos gadījumos iespējams pierādīt, ka stūrējot lietots tālrunis vai cita viedierīce, un niekošanās ar tām vēršas plašumā. Nav sadzirdēti ne ekspertu secinājumi, ka tālruņa izmantošana pie stūres līdzvērtīga braukšanai dzērumā, ne Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) kampaņas “Skaties ceļam acīs!” laikā veiktā eksperimenta rezultāts – tikai ceturtā daļa autovadītāju pie stūres ir gana apzinīgi un neatsaucas tālruņa zvanam. Tāpat bez entuziasma uzklausīti speciālistu padomi iegādāties plaši pieejamās brīvroku sistēmas. Kāpēc lieki tērēties?… Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktais sods “mobilajiem stūrmaņiem” – 15 eiro vai brīdinājums. Bez šaubām, kādu pieķer. Aizvadītajā gadā sastādīti gandrīz četri tūkstoši protokolu. Tīrais sīkums, ņemot vērā pārkāpuma epidēmiju. Mašīnu plūsmu Rīgā vērojot, rodas sajūta, ka bezmaz pie katra trešā auto stūres sēž vispasaules līmeņa brokeris, kam viedierīce nepieciešama akciju tirgus pulsa uzmanīšanai, vai arī viņi tobrīd sniedz padomus ja ne planētas, tad vismaz tuvinieku glābšanai…

Beidzot arī parlamentā sadzirdētas CSDD bažas, ka no Eiropas satiksmes negadījumu pirmrindnieku goda atvadīties nespēsim, turpinot izrādīt vēlīgumu jau minētā noteikuma pārkāpējiem. Aizvadītā mēneša beigās Saeimas Juridiskā komisija konceptuāli atbalstīja priekšlikumu paaugstināt sodu par viedierīču lietošanu pie stūres. Tas, parlamentam apstiprinot komisijas iesniegto Administratīvo pārkāpumu kodeksa grozījumu, būs no 25 līdz 100 eiro. Sociālie tīkli šajā ziņai atsaucas neviennozīmīgi. Kamēr daļa uzskata, ka lemts maigi, ļoti daudzi neslēpj – paradumu nemainīs. Cauri demagoģiskajiem argumentiem, ka valsts atkal “mūs plēsīs”, vīd gluži bērnišķīgas bailes kaut īsu brīdi palikt bez virtuālā spieķa esības telpā. Vienatnē ar sevi.

LA.lv
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Gaišā dienas laikā uz ielas guļ narkotiku apreibināts vīrietis. Ko atrada viņa somā?
17 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
FOTO: Zināma jaunās Carnikavas baznīcas celtniecības vieta
17 stundas
LE
LETA
Latvijā
Novadu apvienība: Vairākas valsts iestādes joprojām strādā pēc veco rajonu principa
18 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DJ
Dace Judina-Nīmane
Kultūra
Vija bija kā lampiņa, uz kuru visi tiecās. Saruna ar Dairu Āboliņu par filmas tapšanu
51 minūtes
LE
LETA
Latvijā
LIVA: skolās aizvien nopietnāka problēma kļūst “vecāku tiesību pārākums”
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Svētdiena būs tveicīga
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Drošība uz ceļa: kādas priekšrocības ir jaunajām automašīnām?
47 minūtes
SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
15 stundas