×
Mobilā versija
+13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
14. augusts, 2013
Drukāt

Monitorings: Mēneša laikā sadārdzinās teju 10% preču un pakalpojumu

LETALETA

Latvijā jūlijā 9,3% preču un pakalpojumu novērota lielāka cena nekā mēnesi iepriekš, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) jūliju cenu monitoringa rezultāti.

EM  Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena informēja, ka lielākajai daļai apsekoto preču un pakalpojumu cena jūlijā, salīdzinot ar jūniju, palikusi nemainīga – 83,29 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērojams 9,3% gadījumos, savukārt 7,37% gadījumu cena ir samazinājusies.

Cenu svārstības, galvenokārt, izskaidrojamas ar sezonalitāti, kā arī izejvielu un citu resursu, piemēram, degvielas vai energoresursu, cenu kāpumu pasaulē, atzīmēja EM pārstāve.

Viņa norādīja, ka pārtikas produktu grupā cenas visbiežāk cenu svārstības ir novērotas arī augļiem un dārzeņiem – apelsīniem, burkāniem, kartupeļiem un kāpostiem cenas ir pieaugušas, savukārt banāniem, gurķiem un tomātiem cenas ir samazinājušās saistībā ar to, ka šajā laikā daudziem iedzīvotājiem jau pašmāju dārzos ir nogatavojušies gurķi un tomāti.

Tāpat jūlijā cenas svārstījušās arī piena produktiem. “Piena produktu cenu pieaugumu Latvijā ietekmējusi izejvielu un energoresursu sadārdzināšanās, kaut gan piena iepirkuma cena Latvijā vēl joprojām ir zemākā Baltijas valstīs. Vienlaikus svarīgi atzīmēt, ka arī pasaulē cenas piena produktiem strauji pieauga šā gada martā un aprīlī saistībā ar cenu pieaugumu Jaunzēlandē, kura ir lielākā piena produktu eksportētāja pasaulē. Kopš maija pasaulē gan vērojams piena produktu cenas neliels samazinājums,” stāstīja Urpena.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija (LPTA) atzīst, ka tirgotāji no vairākiem Latvijas un Lietuvas piena ražotājiem iepriekšējā mēnesī saņēma cenu palielināšanas pieprasījumus piena produktiem, kuru pamatojumu rūpīgi izvērtē. Pārtikas tirgotāji atzinuši, ka jūlijā dažiem konkrētiem piena produktiem cena ir palielinājusies, balstoties uz piegādātāju paaugstināto cenu vai pašu produktu uzlabojumiem.

Cenu svārstības tika novērotas arī pakalpojumu grupā – skaistumkopšanas, ēdināšanas un viesnīcu pakalpojumiem. “Izvērtējot jūlijā veiktā cenu monitoringa rezultātus, var secināt, ka cenas svārstījušās atbilstoši sezonalitātei,” teica EM  Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja.

EM pārstāve norādīja, ka cenu pieaugums 1-5 santīmu robežās ir konstatēts degvielai. “Degvielas cenas Latvijā ir cieši saistītas ar pasaules naftas cenu dinamiku. Tā kā pasaules cenas pēdējos mēnešos nesarūk un, piemēram, maijā pat pieauga, tad arī atbilstoša tendence ir vērojama arī degvielas mazumtirdzniecības cenām Latvijā – parasti ar viena mēneša nobīdi, tāpēc cenas degvielai Latvijā sāka pieaugt jūnijā,” skaidroja Urpena.

Jau vēstīts, ka patēriņa   cenu   monitorings  ir viens no Latvijas Nacionālā eiro ieviešanas plānā iekļautajiem pasākumiem. No janvāra līdz septembrim   cenu   monitorings  tiks veikts reizi mēnesī, bet no 1.oktobra līdz 31.decembrim cenas tiks novērotas četras reizes mēnesī.   Cenu   monitoringu  plānots veikt arī 2014.gadā. Patēriņa   cenu   monitoringa  veikšanas galvenais mērķis ir novērot   cenu  svārstības pirms eiro ieviešanas un tās laikā dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Cenu monitoringa  ietvaros tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem.   Cenu  pieraksti 120 precēm un pakalpojumiem vairāk nekā 400 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās tiek veikti vienā dienā Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Valmierā, Jelgavā, Ventspilī un Rēzeknē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+