×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
7. septembris, 2016
Drukāt

Rita Našeniece: Tramvaja līnija pa Lielajiem kapiem (14)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Ilustratīvs attēls

Vai atceraties neseno vareno cīņu par okupācijas armijas slavinošā pieminekļa saglabāšanu Pārdaugavā? Šīs cīņas laikā Ārlietu ministrija sacerēja aizstāvības dokumentu, kam ir ļoti maza saistība ar 1994. gadā slēgto un vēlāk papildināto līgumu ar Krieviju. Pasaules praksē nav tipiska okupācijas armijai veltītu pieminekļu saglabāšana ārpus apbedījumu vietām. Tikmēr cilvēkiem, kas bija parakstījuši aicinājumu Pārdaugavas objektu pārvietot, ar radio starpniecību tika izteikti nāves draudi.

Bet mans teksts nebūs par odiozā objekta pārcelšanu uz labākiem medību laukiem. Uzmācīgo pieminekļa aizsardzību atcerējos citā kontekstā. No kolēģa saņēmu informāciju par Rīgas domes plānoto tramvaja līnijas veidošanu Lielo kapu teritorijā. PSRS laikā uz apbedījumiem izveidotā Senču iela esot jāpaplašina uz kapu rēķina.

Lielie kapi nav parasti Latvijas kapi – tas ir sens, vēstures pārpilns objekts. Tos politisku iemeslu dēļ galīgi slēdza 1969. gadā. Pārāk daudz tur bija gan latviešu, gan baltvācu, gan pasaules līmeņa vēstures. Pārāk daudz bagātās, spožās Hanzas pilsētas Rīgas. Pasaules līmeņa vārdi – sākot no Nobela prēmijas, Āfrikas atklājumiem līdz Bermontiādes varoņiem, Dainu skapim un Lāčplēsim. Padomijai tas traucēja. Caur kapiem izveidoja Senču ielu. Ekskavatoriem plosoties, pa gaisu lidoja zārku un vēl saglabājušās anatomiskās detaļas. Padomju valsts darbojās pēc shēmas: tā iznīcināja vēsturi, kas nepatika. Vēsturiskā, unikālā kapsēta tika vandalizēta politiski. Pareizticīgo Dievmātes patvēruma (Pokrova) draudzei viņu kapu daļu atstāja, draudze to iespēju robežās uzraudzīja. Šobrīd tie ir sakārtoti, cienījami, darbojošies kapi. Pārvaldnieks ir apvilcis apkārt žogu, un nedomāju, ka Rīgas dome jebkad uzdrošinātos grābstīties gar kaut pusmetru šo kapu.

Tas kontrastē ar ielas otru pusi – Jēkaba kapiem. Pēc neatkarības iegūšanas Latvijas evanģēliski luteriskā baznīca (LELB) savu teritoriju dabūja atpakaļ. Luterāņu draudzēm baznīcas vadība to neatdeva. Tas varētu būt reāli vienīgais kapu uzturēšanas risinājums. Otrs būtu kapu muzejs. Kapu demolēšana turpinās vēl šodien. Kā pirms pāris nedēļām stāstīja Latvijas Radio, traktors, ko lietoja pļaušanai, dragāja zemesplāksnes un pieminekļus. Kapi pārvērtušies par visu apkaimes suņu ateju. Kakināt suni mirušu cilvēku atdusas vietā ir ērtāk, lai gan turpat ir Skanstes pļavas, kur Rīgas dome var ierīkot Eiropā lielāko suņu ateju. Ja kāds to vēlētos, protams.

Divās Rīgas glabātavās ir savākti unikālie kapu pieminekļi, bet neviens nav vēlējies atvest tos atpakaļ uz vietu, kur guļ apglabātie. Fantastiskās kapenes gaida savus glābējus. LELB nav pacentusies pat pacelt zemē nogāztos krustus. Lielie kapi ir kā politiski represēta persona, kas Latvijas neatkarību ir sagaidījusi, bet nav sagaidījusi patiesu reabilitāciju.

Rīgas domes plāni attiecībā uz Lielajiem kapiem ir zemiski. Tie ir lielas naudas un lielas morālas netīrības motivēti. Taču tie var tikt realizēti tikai gļēvuma atmosfērā. Šobrīd jebkuram, kam sirdsapziņa nav apēsta desmaizē, jājautā par savu morālo atbildību. Vispirms jau LELB, kas vēlas Lielos kapus par atlīdzību atdot Rīgas domei.

Kapu atdošana RD man atgādina situāciju, kurā nolaidīga māte atdod savu slimo bērnu personai, kas nodarbojas ar bērnu orgānu tirdzniecību. To apliecina RD ārprātīgie nodomi veikt savus kroplīgos ielu vingrojumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Nepatīk Ušakovs, tieši tā. Nekad nebalsoju par viņu. Nepatīk kapu noniecināšana. Un, neskatoties uz to, par ko kapi pārvērsti, tur guļ lieli gari. Mēs jau varam nolaisties līdzi riebeklībām, bet mēs varam arī gluži pretēji- godāt dižgaru pēdējās atdusas vietas.
  Ušakovam ļoti sakāpis galvā. Nožēlojams mērs Rīgai. Tāds mazs Putiniņš.

  • bet ko LELB? Vai Vanags nav tikpat nožēlojams??? Viedoklis par sieviešu lomu baznīcā viņam ir, bet viedokļa par savu īpašumu saglabāšanu viņam nav. Kas tam tipam vispār var būt kopīgs ar Dievu?

 2. Un ko Lielo kapu līdzšinējā īpašniece- LELB. Labs biznesa darījums ar domi? Kāpēc neaizstāv mirušo cieņu un iespējamo tuvinieku intereses?

 3. Kāds tur brīnums! Padomju okupācijas laikā manā kantorī piepelnijies viens pulkvedis, respektīvi, pensionēts. Starp citām “gudrām” idejam viņam bija arī tāda: 7. troleibusu garām brīvības piemineklim pa taisno caur akmenstiltu laist uz Pārdaugavu, nojaucot visu, kas pa ceļam traucē. Nevajag pielais lai Rīgas domē saimnieko kolonisti. Viņiem visiem smadzenes šā pulkveža līmenī. Visu ko viņi spēj izgāzt neviens nekad nespēs neizsekos.

 4. kādas tik kaislibas neuzkurina, tas nekas ka tramvaju plāno pa esošu ielu laist, mašinas jau brauc, brauks ari tramvajs, bet pasniedz tā itkā jau rīt pār kapu kopiņām un pieminekļiem braukt taisitos:) politisks un nemotivēts naids ir jāuztur, tad nu cenšas cik var

  • Ai, ai, ai to "oioioi" Atbildēt

   Ja tramvaja sliedes gribetu laist pari “sarkanajiem atbrivotajiem”, noardot vistukuts zogu, tad troksnis nebutu mazaks par Pardaugavas “pirkstu”, vai ne?!
   Rigas Satiksmes prieksnieks pats savulaik macijas blakus skola un to vietu drosi vien atceras vel tadu, kadu var redzet Rolanda Kalnin,a 1967.gada filmas “Elpojiet dzil,i” fragmenta . Bet, kalpojot tagadejas Rigas Domes prieksniekiem, atmin,a iesuno…
   Katrinas Lielas laika dibinatos Lielos kapus -Rigas kadreiz dizako Nekropoli- saka nicinat krievu sarkanie imperialisti 60-jos, bet VanagLELB turpina darboties ka “apaksuznemejs”, un raksts to pasaka vel visai maigi: postpadomju barbarus motive vienigi bailes par savu pecpusi, tapec tadus ari tur augstos ben,k,os – izdaris visu, ko prasa.

 5. Nu kur tad jau tramvajs iet caur kapiem tas jau nav reali.Ar kuru galu Jus visi domajat.Jums lakam par citu nav ko domat.

 6. Nu kur tad jau tramvajs iet caur kapiem tas jau nav reali.Ar kuru galu Jus visi domajat.Jums lakam par citu nav ko domat.

 7. Ir jārada sabiedriska kustība par labāku Rīgu, piesaistot gaišus un inteliģentus dažādu tautību cilvēkus! Nevar visu atstāt partiju rokās. Kustība varētu saukties Cerību ezers!

 8. Par katru pilsoni, kam nav vienaldzīgs Rīgas liktenis, mums jābūt pateicīgiem. Politiķi snauž. Par Lielajiem kapiem un tramvaja līniju, vai sabiedrībā bijusi diskusija? Kaut kā slepeni tas viss.
  Pārāk kusls VKPAI J.Dambja paziņojums medijos Te nu vietā būtu arī dzirdēt D.Hanova komentāru, jo viņš, ja nemaldos ar studentiem par Lielajiem kapiem veica pētījumus.
  Nevar Rīgu vadīt cilvēks, kas izdabā tikai etniski noskaņotajam savam vēlētājam un šķeļ sabiedrību, ciniski izturoties pret pārējiem.
  Kur Kļaviņš, Graudiņš no ZZS – domājamie kandidāti? Snauž?
  Aizdomājos par to pat, ka kandidāte Rīgas galvas amatam, varētu būt Rita Eva Našeniece. Cilvēkam deg sirds, kas ar Rīgu notiek. Ja viņai piepulcētos I.Brante un līdzīgi nevienaldzīgie, varbūt varētu aizraut Rīgas dažādu tautību iedzīvotājus. Visus vajadzētu uzrunāt par labāku un citādu Rīgu bez naida un korupcijas. Saņemamies!!!

  • Nu kā gan par mēra amata kandidatu var būt emocionāla dāmīte, kura uz interneta vidē izteiktu neitrālu komentāru reaģē ar personigu atriebību?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Lielākais pelnītājs

No Latvijas pašvaldību vēlētajām amatpersonām lielākos ienākumus pagājušajā gadā guvis Rīgas vicemērs Andris Ameriks (“Gods kalpot Rīgai”), liecina aģentūras LETA apkopotie dati no amatpersonu deklarācijām. A. Amerika ienākumi pērn bija 616 386 eiro un 35 250 ASV dolāri. Lielus ienākumus Amerikam nodrošinājuši procenti no nebanku kreditētājiem un vērtspapīru portfeļa realizācijas. Pērn no ātro kredītu uzņēmuma AS “4finance” procentos viņš ieguvis 35 250 ASV dolārus, no “Mogo” – 205 000 eiro, no darījumiem “Swedbank” ar vērtspapīriem – 335 000 eiro. Vismazāko summu – gandrīz 29 000 eiro – vicemērs saņēmis algā Rīgas domē.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+