Foto – AFP/LETA

Mormonis vai marksists? 0

Republikāņu partijas kandidāta ASV prezidenta amatam Mita Romnija piederība mormoņu baznīcai pievērsusi uzmanību šai maz zināmajai reliģijai. Mormoņi ir ticīgo kopa, kas sevi dēvē par Pēdējo dienu svēto Jēzus Kristus baznīcu, ko pēc Dieva aicinājuma 19. gs. sākumā iedibinājis kāds amerikānis, vārdā Džo-zefs Smits, kuru mormoņi uzskata par pravieti. 


Reklāma
Reklāma

 

Romnijs – 
mormoņu “karognesējs”

Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

Mormoņu baznīcas sekotājs ir Republikāņu partijas kandidāts uz ASV prezidenta amatu Mits Romnijs, kurš ir mormonis sestajā paaudzē un ilgus gadus darbojies kā mormoņu draudzes vadītājs Bostonas apvidū. Republikāņu konservatīvais spārns ar neuzticību vērtē Romnija piederību Pēdējo dienu svēto baznīcai, taču uzskata, ka “labāk mormonis Baltajā namā nekā marksists”, par kādu viņi dēvē pašreizējo prezidentu Baraku Obamu. Kā Romnija ticības biedri vērtē viņa kandidēšanu uz augstāko amatu valstī? “Ar lielām cerībām un ne mazām bažām. Mēs visi uzskatām Mitu Romniju par mūsu karognesēju,” intervijā raidsabiedrībai BBC saka Stīvens Denslijs, Solt-
leiksitijas juristu biroja darbinieks. “Mēs nevēlamies, lai viņš mums radītu sarežģījumus. Mēs gribam, lai viņš būtu labs paraugs, ko nozīmē būt mormonim.” ASV septiņiem miljoniem mormoņu, kas galvenokārt dzīvo valsts rietumos, tas ir svarīgi. Pēdējo dienu Sv. Jēzus Kristus baznīcas (PDS) sekotāji apzinās, ka mormoņa varbūtēja ienākšana Baltajā namā varētu pievērst daudz lielāku uzmanību viņu ticības izpētei. “Mormoņiem nav ne no kā jābaidās,” uzskata Denslijs. Viņaprāt, “šī ir iespēja diskusijai un lielākai sapratnei”.

Gandrīz pirms pusgadsimta par republikāņu partijas kandidātu prezidenta amatam gribēja kļūt Mita Romnija tēvs, un toreiz viņa piederība mormoņu baznīcai netika plaši apspriesta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad viņa dēlam jārēķinās, ka viņa piederība Pēdējo dienu svēto baznīcai, reliģijai, kas vēl ir salīdzinoši jauna un noslēgta, var tikt detalizēti pētīta, atzīmē analītiķi. Mormoņus uzskata par dedzīgiem patriotiem, kas lepojas ar savām tradīcijām, taču viņu baznīcas noslēgtība rada ārpusniekos neizpratni.

Romnijs ir ļoti reti izteicies par savu reliģisko piederību, un draudzei esot pa prātam viņa atturība. “Mormoņiem nav raksturīga, piemēram, dienvidu baptistu nosliece publiski izteikties un jaukt politiku un reliģiju,” uzskata Jūtas universitātes profesors un Romnija draugs Kērks Džovers.

 

Mormoņu baznīca 
ietur neitralitāti

Oficiāli mormoņu baznīca ieņem neitrālu pozīciju politisko partiju jautājumos, neiestājoties ne par, ne pret politiskajām partijām un necenšoties norādīt tās locekļiem, par kuru kandidātu vai partiju viņiem būtu jābalso. Šāda nostāja nemainās arī tad, ja amata kandidāts ir Pēdējo dienu svēto Jēzus Kristus baznīcas loceklis.

ASV, kur dzīvo gandrīz puse no mormoņiem, ir ierasts, ka vēlēšanu laikā tiek izdota vēstule, kura jānolasa katrā draudzē, kas mudina baznīcas locekļus iet vēlēt, taču uzsver baznīcas neitralitāti politisko jautājumu atbalstīšanā.

Baznīca kā institūcija neatbalsta konkrētu partiju, bet saglabā sev tiesības paust viedokli par jautājumiem, kuriem ir būtiska nozīme sabiedrībā, īpaši morāles un ētisko vērtību jomā. Ievēlētās amatpersonas, kas ir mormoņi, pieņem patstāvīgus lēmumus, kas var nesakrist ar baznīcas nostāju.

 

Mormonis 
ar Hārvarda diplomu

Brigems Jangs bija mormoņu pravieša Džozefa Smita sekotājs, vadot pirmo jaunās ticības piekritēju draudzi, kurā sākumā bija tikai seši cilvēki. Lai izvairītos no amerikāņu sabiedrības naidīguma pret jauno baznīcu, Jangs 1847. gadā aizveda mormoņu kopu uz Soltleiksitiju Jūtas štatā tālu ASV rietumos, kas kļuva par Pēdējo dienu svēto Jēzus Kristus baznīcas patvērumu. Brigema Janga universitāte, ko 1875. gadā iedibināja mormoņu baznīcas vadītājs Brigems Jangs, ir ASV lielākā reliģiskā universitāte un trešā lielākā privātā universitāte. Daudzi studenti kādā mācību posmā uz vairākiem gadiem dodas kalpot kā mormoņu misionāri Amerikā vai ārzemēs. 1966. gadā uz divarpus gadiem kā misionārs uz Franciju devās arī Mits Romnijs, kurš beidza universitāti 1971. gadā. Atgriezies Amerikā, viņš papildināja juridiskās un biznesa zināšanas Hārvarda universitātē un strauji guva panākumus biznesā, izveidojot finanšu ieguldījumu firmu. Viņa īpašumu vērtību lēš ap 190 – 250 miljoniem dolāru.

Reklāma
Reklāma

 

Fakti

Pēdējo dienu svēto Jēzus Kristus baznīcu 19. gs. sākumā iedibinājis kāds amerikānis, vārdā Džozefs Smits, kuru mormoņi uzskata par pravieti.

Viena no mormoņu baznīcas pamatvērtībām ir ģimenes kā sabiedrības pamatvienības stiprināšana un laulības kā vīrieša un sievietes kopdzīves atzīšana.

Mormoņu ticība aizliedz jebkādu stimulantu – narkotiku, alkohola, tabakas, kafijas, tējas – lietošanu; pornogrāfiju; azartspēles; abortus; homoseksuālus vai ārlaulības dzimumsakarus.

Pasaulē ir aptuveni 14 miljoni mormoņu, puse no tiem – ASV.

Pirmais mormoņu baznīcas misionārs Latvijā sāka sludināt 1903. gadā. Baznīcas misionāri Latvijā atgriezās 1992. gadā. Šobrīd Latvijā darbojas septiņas draudzes: četras Rīgā, pa vienai – Liepājā, Jelgavā un Daugavpilī. Mormoņu dievnami ir Rīgā un Liepājā.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.