×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
5. oktobris, 2016
Drukāt

Mortens Hansens iestājas par pārdošanas bumu un iepirkšanās prieku (4)

Foto  Valdis Semjonovs Foto Valdis Semjonovs

"Šobrīd nav nekāda pamata būt pesimistiem," uzskata Mortens Hansens.

“Gribu redzēt nevis vienkāršu naudas tērēšanu, bet gudru budžeta politiku,” intervijā “Latvijas Avīzes” redakcijā pavēstīja viens no Latvijas redzamākajiem ekonomistiem – Ekonomikas augstskolas Ekonomikas departamenta vadītājs, Fiskālās disciplīnas padomes biedrs Mortens Hansens. “Gribu, lai budžets veicinātu ekonomikas izaugsmi, radītu bagātāku sabiedrību.

Latvijas Bankas prezidents Ilmāra Rimšēvičs pagājušajā nedēļā aicināja gatavoties “nākamo gadu krīzēm, kas noteikti būs”. Mortens Hansens to uzskata par pārāk drastisku: “No vienas puses, nav nekādu pazīmju, ka Latvijā varētu rasties krīze. Ja palūkojamies apkārt eirozonā, uz Eiropas Savienību, ir rinda problēmu, piemēram, Grieķijā, Spānijā un Portugālē, kas mūs maz ietekmē. Jā, mēs esam maza atvērta ekonomika un, ja tur ir problēmas, mūsu preces pērk mazāk. Latviju vairāk ietekmē notiekošais Krievijā – eksporta ierobežojumi, sankcijas pret sankcijām. Es nerunātu tik drastiskos terminos kā Rimšēviča kungs, bet iestātos par pašmāju ekonomikas stiprināšanu, par iekšējā patēriņa veicināšanu, par investīciju piesaisti.”

Mortens Hansens ir novērojis, ka šeit cilvēki ir ciniskāki nekā Skandināvijas valstīs, bet viņš atzīst, ka reizēm arī pamatoti, jo šeit nejūt godprātīgu budžeta naudas izlietošanu. Viņaprāt, pašmāju ekonomikai šobrīd visvairāk nepieciešams optimisms – lielākas algas veicinātu vietējo patēriņu, tiktu pirktas vairāk vietējās preces, tas attīstītu uzņēmējdarbību.

“Esmu pārsteigts, cik maz ir optimisma valda uzņēmējdarbībā. Krīze, kas tagad jau pārvarēta, ir atstājusi bailes no aizņemšanās, bankas negribīgi finansē investīciju projektus, atstājusi uzņēmējus piesardzīgus.” Viņš norāda, ka “Panorama Plaza” kā “trekno gadu” lielākais nekustamo īpašumu projekts ir uzskatāmākais indeksa radītājs. No četrām augstceltnēm uzceltas divas, trešā iesaldēta pusceļā.

“Vienkārši vajadzīgs optimisms par nākotni. Labākais ekonomikas stimuls ir tas, ka uzņēmēju noskaņojuma indekss iet uz augšu,” Mortens Hansens secina. “Šobrīd nav nekāda pamata būt pesimistiem,” viņš piebilst.

Interviju ar Mortenu Hansenu lasiet “Latvijas Avīzes” 6.oktobra numurā

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Bambaks vilina arvien dziļāk purvā.
    Jewropas Susāņins.

  2. Liberasti bija pilni optimisma arī 2008.g. oktobrī. Pilsonīši, esiet modri! Redzot svensona ņirdzīgo smīnu, atcerēsimies Maikla Hadsona&Dž. Sommersa rakstīto:”….. Vairums latviešu gaidīja, ka Rietumeiropa palīdzēs attīstīt tautsaimniecību, paaugstinot rūpniecības un lauksaimniecības ražīgumu un dzīves līmeni līdz mūsdienu Eiropas standartiem. Taču Eiropas starpvaldību programmas, Vašingtonas konsensa un neoliberālās skolas ekonomistu atbalstītas, dibināja sadarbību tieši ar postpadomju eliti. To plāns bija nevis attīstīt Latviju un tās kaimiņvalstis par neatkarīgām, patstāvīgām ražotājām, bet gan finansēt šo zemju tirdzniecisko un finansiālo atkarību no Eiropas. Īsi sakot, Latvija kļuva par EK upuri; Eiropas Komisijas bankas darīja visu, lai palīdzētu vietējiem kleptokrātiem un “saviem cilvēkiem” finansēt privatizāciju lielākoties uz ārējā parāda rēķina, neparūpējoties par to, kā šo parādu vēlāk atdot.
    Ne jau to latvieši bija gaidījuši – ne uz to viņi bija cerējuši. Taču noticis ir tieši tā.” RīgasLaiks, 2009,nr.7.

Draugiem Facebook Twitter Google+