×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
25. jūlijs, 2014
Drukāt

Mostas līdz ar putniem. Ciemos pie ”Mazputnēnu” saimniekiem Raunas pagastā (1)

Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

Zemnieku saimniecības “Mazputnēni” saimnieki Inese un Māris Krūmiņi ar putnkopību nodarbojas jau divdesmit gadu. Šajā laikā gūta bagāta pieredze, bijuši nopietni pārdomu brīži, bailes par rītdienu, taču noturēties allaž palīdzējusi uzņēmība un vēlme izaudzināt un izskolot trīs meitas.

No Rīgas trokšņiem pie dabas


Raunas pagasta “Ausekļi”, kur pirms piecpadsmit gadiem sāka saimniekot Inese un Māris, nav viņu dzimtā puse. Abi dzimuši un auguši Rīgā. Inesei pirmie darba gadi pagājuši Rīgas keramikas rūpnīcā, bet Mārim – Valsts Rīgas mašīnbūves rūpnīcā. Kad uzņēmumi slēgti un nācies domāt par citām darba iespējām, mājokli Rīgā samainījuši pret dzīvokli Priekuļos un nolēmuši izmēģināt lauku piedāvātās iespējas. Tobrīd tām, tāpat kā valsts atbalstam lauksaimniekiem, ticēja daudzi. Netālu no dzīvesvietas atradusies saimniecība, kuras īpašnieks dzīvojis Rīgā un bijis priecīgs, ka viņa dzimtajā sētā atkal skan bērnu smiekli, rukšķ sivēni, dzied gaiļi un buldurē tītari. Tikt pie pirmās piena devējas palīdzējusi sanbernāra šķirnes kucīte. Piedzimušo kucēnu saimnieki iemainījuši pret telīti. Lauku ikdiena, mūžīgā cīņa par izdzīvošanu nedz Inesi, nedz Māri salauzt nav spējuši, jo ne vienam, ne otram darbs kaulus nav lauzis un dzīvi saskaņā ar dabas ritmiem, putnu vīterošanu agrajos pavasara un vasaras rītos viņi vairs nemūžam nemainītu pret lielpilsētas rūpnīcu trokšņiem. Ja vien nebaidies no darba, laukos badā nekad nepaliksi, uzskata “Mazputnēnu” saimniece.

Tiesa, mūsdienās ar naturālo saimniekošanu vien neizdzīvosi un bērnus skolā nepalaidīsi, tāpēc abi pamazām sākuši lūkoties pēc peļņas iespējām. Braukājot pa gadatirgiem, pamanījuši, ka ļaudis pēc mājputniem stāv rindā. Rudenī iegādātais vistu, muskatpīļu un tītaru bariņš tika veiksmīgi pārdots.

“Tagad reizēm tirgū vienīgie pārdodam mājputnus, bet vēl pirms gadiem desmit laucinieki savu sētu pat iedomāties nespēja bez gotiņas vai kazas, cūkas un vistu bariņa. Tā arī mūsu bizness sākās,” stāsta Māris. Biznesam attīstoties, pavērās iespēja iegādāties savu īpašumu Raunas pagastā, un tagad Ineses un Māra aprūpētie mājputni mitinās īpaši pielāgotā fermā, kurā kādreiz atradies kolhoza zirgu stallis. 2007. gadā Krūmiņi nodibināja zemnieku saimniecību “Mazputnēni”.

Zaļā domāšana, vēlme ēst pašu audzētu produkciju pēdējā laikā daudzus atkal rosinājusi atgriezties pie mājputnu turēšanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Esmu pirkusi no viņiem gadu vecas vistas un jaunputnus.
    Dēj ļot labi un vēl joprjām dēj.

Draugiem Facebook Twitter Google+