×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. maijs, 2014
Drukāt

“Mozaīka”: seksuālo minoritāšu stāvoklis Latvijā ir sliktākais ES (7)

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijā pasliktinās seksuālo minoritāšu stāvoklis, uzskata geju, lesbiešu, biseksuāļu, transpersonu (LGBT) un viņu draugu apvienība “Mozaīka”, kas sagatavojusi ziņojumu par godu 17.maijam, kas pasaulē tiek atzīmēta kā Starptautiskā diena pret homofobiju un transfobiju.

Organizācija atsaucas uz pasaules lielākās starptautiskās LGBT organizācijas “ILGA” Eiropas nodaļa “ILGA-Europe” ikgadējo ziņojumu par situāciju Eiropā. Tajā norādīts, ka šogad situācija Latvijā esot satraucoša – pēc dažādiem vērtēšanas kritērijiem, to vidū situācijas diskriminācijas novēršanas jomā, naida runas un naidā motivētu noziegumu likumdošanas jomā, dzimuma maiņas regulējuma jomā transpersonām, kā arī ģimenes tiesībām, starp visām Eiropas Savienības (ES) valstīm Latvija ar 20% no maksimāli iespējamajiem 100% ierindojusies 36.vietā ar vissliktāko rezultātu.

Šo vietu Latvija ES dala ar Kipru. Lietuvā šis rādītājs ir 22%, savukārt Igaunijā ir labākais rādītājs no Baltijas valstīm – 35%.

Vislabvēlīgākās valstis LGBT tiesību jomā esot Lielbritānija ar 82%, Beļģija ar 78% un Spānija ar 73%, savukārt sliktākā situācija ir Krievijā – 6%, tai seko Azerbaidžāna ar 7% un Armēnija ar 9%.

2013.gadā “Mozaīka” sadarbībā ar citām NVO un valsts institūcijām izstrādājusi rīcības plānu “Vienlīdzīgas un cieņpilnas sabiedrības attīstība” 2015.-2017.gadam, kas nosūtīts valdībai.

Vērtējot situāciju LGBT tiesību jomā Latvijā, organizācija secinājusi, ka pastāv aizsardzība no diskriminācijas seksuālās orientācijas dēļ darba tirgū, bet nav aizsardzības pret diskrimināciju preču un pakalpojumu saņemšanas sfērā. Tāpat Latvijā neesot nekādas likumdošanas, kas aizsargātu no diskriminācijas transpersonas, norādīts paziņojumā.

Organizācija uzskata, ka Latvijā nav nekādas aizsardzības viendzimuma ģimenēm. Ģimenes tiesību jomā vienīgais izņēmums esot tiesības transpersonai laulāties ar pretējo dzimumu, taču nav nekādas iespējas reģistrēt savas attiecības divām viena dzimuma personām.

Saistībā ar transpersonu tiesību jautājumiem Latvijā pastāv dzimuma maiņas procedūra un ir iespējama vārda un dokumentu maiņa, taču Latvijas pieeja neatbilstot cilvēktiesību normām. Latvijā transseksualitāte tiek uzskatīta par pataloģiju un vienīgā dzimuma maiņas forma, kas tiek atzīta, ir ķirurģiska iejaukšanās, kas ne vienmēr ir iespējama vai vēlama, raksta “Mozaīka”. Lai persona varētu mainīt dzimumu, saskaņā ar Latvijas likumdošanu obligāta ir arī personas sterilizācija, kas neatbilstot nekādiem cilvēktiesību standartiem, norādīts LGBT organizācijas ziņojumā.

Vienīgā joma LGBT tiesībās, kas Latvijā tiek ievērota pilnībā, esot pulcēšanās brīvība. Bez ierobežojumiem tiek nodrošinātas LGBT personu tiesības pulcēties, policija ir nodrošinājusi personu aizsardzību un veikusi visas nepieciešamās darbības, lai šo pulcēšanās brīvību LGBT personas varētu veiksmīgi realizēt. Latvijā pastāv iespēja LGBT personām dibināt un darboties nevalstiskās organizācijās, kā arī Latvijā nepastāv likumdošana, kas kādā veidā ierobežotu LGBT personu izteiksmes brīvību.

2013.gadā “Mozaīka” mudinājusi ziņot par homofobiska un transfobiska rakstura naida noziegumiem un incidentiem Latvijā un saņēmusi ziņojumus par 18 šādiem gadījumiem.

ES Pamattiesību aģentūras 2012.gadā veiktajā pirmajā Eiropas mēroga aptaujā, lai gūtu precīzu priekšstatu par lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu, lielā daļā jautājumu Latvijas respondentu atbildes liecinot, ka situācija valstī esot ievērojami sliktāka nekā vairumā Eiropas valstu. Uz jautājumu par aizskarošas valodas lietojumu pret LGBT personām politiķu vidū 31% Latvijas respondentu atbildējuši, ka tas ir ļoti izplatīti. Latvija ierindojas piektajā vietā aiz Bulgārijas, Horvātijas, Lietuvas un Rumānijas.

Šādos apstākļos Latvijā, līdzīgi kā citās ES austrumu daļas valstīs, indivīdi slēpj savu seksuālo orientāciju. Latvijā tas ir ievērojami izplatītāks nekā pārējās ES valstīs, uzsver “Mozaīka”. Latvijā par diskrimināciju pēdējo 12 mēnešu laikā bija ziņojuši 3% aptaujāto, kā galveno iemeslu 69% gadījumu minot pārliecību, ka nekas tāpat nemainītos, un 67% gadījumu nevēlēšanos atklāt savu dzimuma identitāti vai seksuālo orientāciju, norādīts ziņojumā. Gandrīz 80% Latvijas respondentu atzinuši, ka slēpj savu seksuālo identitāti jebkādās publiskās vietās, transportā un uz ielas, jo baidās no uzbrukumiem, draudiem vai aizskaršanas.

Latvijā esot reģistrēts arī lielākais fizisku uzbrukumu un uzmākšanās un vardarbības draudu skaits pēdējos piecos gados – par to ziņojuši gandrīz 40% no respondentiem. Runājot par fizisku vardarbību, ziņojumā norādīts, ka 2013.gadā “Mozaīka” saņēmusi tikai vienu ziņojumu par ārkārtīgu fizisko vardarbību, kas notikusi pie viena no LGBT klubiem galvaspilsētā Rīgā. 2013.gada laikā “Mozaīka” saņēma trīs ziņojumus par uzbrukumiem un vēl trīs ziņojumus, kas klasificējami kā psiholoģiskā vardarbība.

LGBT un viņu draugu apvienība “Mozaīka” ir nevalstiska organizācija, kuras mērķi ir veicināt sabiedrības informētību un izpratni par dažādu seksuālo orientāciju un dzimuma identitāšu esamību un sekmēt LGBT sociālo un tiesisko integrāciju Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Labi.

 2. Neuzbāzieties, LŪDZU, ar savu dupsēšanu un nezaimojiet varavīksni, kas, pārsvarā visiem, asociējas ar jauko bērnību.

 3. Neuzbāžaties sabiedrībai! Atbildēt

  Neviens viņus Latvijā netraucēja,kamēr paši nesāka nodarboties ar izvērstu homoseksuālisma propagandu un savas pārliecības uzspiešanu citiem,pat pirmskolas bērniem!

 4. Piedošanu, bet Latvijā dupšu draugus nevajag. PIETIEK JAU AR POLITISKAJĀM JŪRAS PILSĒTAS PROSTITŪTĀM…P

 5. taču ir labi!!!

 6. Tas jau ir splaviens Latvijas valdibas seja Atbildēt

  Ka tad ta ?! Musu arlietu ministrs Rinkevica kungs vairs nespeja slept savu parliecibu un pats personigi aktivi piedalijas Vermandarza praida, drosvien pirms tam sanemot valdibas atlauju, tadejadi atklati demonstrejot pasaulei kadas ir Latvijas valsts top prioritates. Mozaikas draugs Rinkevica kungs, bija gatavs adot sirdi un dveseli lai tikai homoseksualisti, lesbietes, transeksuali labi un komfortabli justos Latvija, bet tagad Mozaika ta ne visai korekti izrikojas.

 7. Eropede...jai svist Atbildēt

  Pilnigi drosi un nekadu saubu !!! Pavisam driz Eiropas tautas modisies no sita transatlantiska eirope…jas murga, un saks atjaunot nacionalas valstis, izmezis no Eiropas sitos su… Man par to nav ne mazako saubu!!! Driz bus pamatiga talka ! 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+