Latvijā
Sabiedrība

“Mozaīka” uzteic Rinkēviču par drosmi; plāno sākt sarunas ar politiķiem 2

Foto: LETA

Lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienība “Mozaīka” pateikusies ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam (V) par drosmi pēc ceturtdienas vakarā sociālajos tīklos atzītā, ka viņš ir gejs, un paustā, ka valstij ir jārada tiesisks regulējums visu veida partnerattiecībām.

“Mozaīka” savā “Twitter” kontā izteikusi pateicību ministram “par drosmi un vēsturisko soli pretī atvērtākai, dažādākai un labākai Latvijai”. Biedrība arī plāno sākt sarunas ar 12.Saeimā ievēlētajām politiskajām partijām, bet konkrēts laiks vēl nav zināms.

Apvienības “Mozaīka” valdes priekšsēdētāja Kristīne Garina sacīja, ka Rinkēviča paziņojums varētu ietekmēt sabiedrības attieksmi pret homoseksuāliem cilvēkiem.

“Diemžēl mūsu politiķi nav izteikti līderi, kas uzņemas līderības lomu un vada sabiedrību, drīzāk nogaida un noskatās, ko darīs vairākums. Primāri mums ir svarīga sabiedrības attieksmes maiņa, tad jau arī politiķi kļūs pielaidīgāki un likumprojekts atgriezīsies darba kārtībā. Domāju, ka viena no galvenajām lietām, kā to panākt, ir sabiedrībā populāru cilvēku iznākšana no skapja jeb atklātība par savu seksuālo orientāciju. Tas noteikti palīdz mainīt cilvēku attieksmi,” komentēja Garina.

Biedrība Rinkēviča rīcību nosauc par drosmīgu soli, jo aizspriedumi vēl ir lieli un “tas ir pirmais tāda līmeņa politiķis bijušajā padomju blokā, noteikti”.

Iepriekš biedrības iniciētais likumprojekts par partnerattiecību regulējumu sastapās ar kritiku un politiskajā līmenī netika atbalstīts. Pēc 12.Saeimas ievēlēšanas biedrība atsāks sarunas ar politiķiem.

“Saeima ir nedaudz mainījusies, ar visiem ir jārunā un jāskatās, kāda ir attieksme. Iepriekš izstrādātais likumprojekts ir jāpārskata, tas jau ir vairākus gadus vecs. To var ņemt par pamatu, bet domāju, ka notiks diskusijas par formu, kā tas notiks. Šobrīd mēs runājam par dzimumneitrālu partnerattiecību likumu līdzīgi Igaunijai, kas attiektos gan uz viendzimuma, gan pretēja dzimuma pāriem, tas viss ir apspriežams,” sacīja Garina.

Jau vēstīts, ka ārlietu ministrs Rinkēvičs “Twitter” kontā pavēstījis, ka ir homoseksuāls. “Es lepni paziņoju, ka esmu gejs. Lai jums visiem veicas,” rakstīts angļu valodā Rinkēviča “Twitter” kontā. [I proudly announce I’am gay… Good luck all of you…]

Neilgi pirms tam ministra kontā vēstīts, ka “mūsu valstij jārada tiesisks regulējums visu veida partnerattiecībām”. “Cīnīšos par to, zinu, ka tūliņ būs megahistērija, bet #proudtobegay,” rakstīja ministrs.

Ārlietu ministrija piektdien apstiprināja, ka ministra ieraksts ir autentisks.

Saistītie raksti

Igaunijas parlaments ir pieņēmis civilās partnerības likumu. Likums ļaus pāriem, arī viendzimuma, reģistrēt partnerattiecības. Likums nosaka partnerattiecību noslēgšanas procedūru, partneru tiesības un pienākumus, ka arī partnerattiecību līguma izbeigšanas iespējas. Likumprojektu parlamentā iesniedza 40 deputātu grupa pēc Tieslietu ministrijas apstiprinājuma.

Igaunijas Tieslietu ministrija likumprojekta pavadvēstulē norādīja, ka Eiropas Savienībā viendzimuma pāri savas partnerattiecības var reģistrēt 14 valstīs. Likums stāsies spēkā 2016.gada 1.janvārī.

LA.lv