Foto – LETA

Mudina apsvērt neapliekamā minimuma diferencēšanu 0

Mazinot nodokļu slogu strādājošajiem, būtu svarīgi palielināt progresivitāti, ekspresintervijā biznesa portālam “Nozare.lv” atzina “SEB bankas” sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis, vienlaikus mudinot apsvērt iespēju diferencēt neapliekamo minimumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Lasīt citas ziņas

Kā ziņots, Saeimas “Vienotības” frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis intervijā laikrakstam “Diena” izteicies, ka vienošanās visiem Latvijā samazināt IIN līdz 20% nav akmenī iecirsta. Pēc politiķa vārdiem, varot gadīties, ka IIN līmenis 24% tiek saglabāts lielākajām algām un tālākā pazemināšana notiek tikai attiecībā uz nelielajām.

Lūgts vērtēt ideju saglabāt IIN likmi 24%-25% apmērā un pazemināt to tikai nelielajām algām, “SEB bankas” sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis atzina, ka būtu svarīgi palielināt progresivitāti, mazinot nodokļu slogu strādājošajiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īstenojot variantu, kad IIN tiek samazināts tikai nelielajām algām, tiktu palielināta progresivitāte, tomēr šajā gadījumā svarīgi arī atrast piemērotāko slieksni, pie kura tiek piemērotas šīs zemākās likmes, lai būtu ieguvums no šādu pasākumu īstenošanas un vienlaikus tiktu sekmēta arī legālā nodarbinātība, norādīja eksperts, mudinot atcerēties, ka nodokļu samazināšana tikai mazajām algām nebūt nesekmē to salīdzinoši lielāko algu legalizāciju, kas patlaban tiek maksātas aploksnēs.

“Vienkāršāks un, iespējams, efektīvāks ir variants, ja tiek realizēta neapliekamā minimuma palielināšana un netiek piemērotas dažādas IIN likmes, tajā pašā laikā ieviešot diferencētu neapliekamo minimumu, kas nozīmētu, ka pie salīdzinoši augsta algu līmeņa vispār netiktu piemērots jebkāds neapliekamais minimums,” norādīja Rudzītis.

Eksperts atzina, ka nodokļu sistēma Latvijā būtu jāpadara progresīvāka, turklāt būtu jāskatās plašākā kontekstā, tas ir, attiecībā uz iedzīvotāju kopējiem gada ieņēmumiem, ne tikai uz viņu darba algas lielumu. Progresīvā iedzīvotāju ienākumu likmes ieviešana tikai darba algām neatrisinātu darbaspēka nodokļu nemaksāšanas problēmu, jo iekasēto darbaspēka nodokļu apjoms attiecībā pret potenciālo bāzi ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā, liecinot, ka ir salīdzinoši viegli rast veidus, kā šos ienākumus neuzrādīt un izvairīties no nodokļu nomaksas pilnā apmērā, atzīmēja “SEB bankas” sociālekonomikas eksperts.

Kā ziņots, Saeima šogad pieņēma grozījumus likumā par IIN, kas paredz nākamo trīs gadu laikā samazināt IIN likmi no pašreizējiem 25% līdz 20%. Nākamgad IIN likme būs 24%, 2014.gadā un 2015.gadā to paredzēts samazināt ik gadu par diviem procentpunktiem, 2015.gadā IIN likmei sasniedzot 20%.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.