×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
23. jūlijs, 2014
Drukāt

Mudina atkritumu apsaimniekošanas maksu noteikt pēc dzīvoklī deklarēto skaita (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Ekonomikas ministrija (EM) rosina veikt izmaiņas esošajā regulējumā un kā maksas aprēķina kritēriju noteikt dzīvoklī deklarēto personu skaitu, informē EM.

Izmaiņas tiek rosinātas, ņemot vērā to, ka pēc pērnā gada septembrī veiktajām izmaiņām atkritumu apsaimniekošanas maksas noteikšanā daudziem dzīvokļu īpašniekiem, jo īpaši vientuļajiem pensionāriem, maksas apmērs palielinājies pat vairākas reizes.

“Sūdzības par pērn veiktajām izmaiņām aprēķinu kārtībā ir bijušas ļoti daudz, turklāt izmaiņas pirmkārt skāra sociāli mazaizsargātos iedzīvotājus – pensionārus, kas, protams, nav pieļaujams. Tāpēc mēs virzīsim jaunas izmaiņas, kur kā galvenais kritērijs maksas aprēķināšanai būs deklarēto iedzīvotāju skaits,” norāda ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis.

“Arī šāda sistēma nebūs 100% laba, jo kā zināms, deklarēto un faktiski dzīvojošo cilvēku skaits bieži nesakrīt, tomēr ar tādu pieeju mēs panāksim, ka šī maksa tomēr tiek aprēķināta taisnīgāk,” piebilst ministrs.
 
Arī Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisija aicinājusi izvērtēt iespēju maksu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu aprēķināt proporcionāli dzīvoklī dzīvojošo personu skaitam. Savukārt Tiesībsargs aicinājis atcelt spēkā esošo regulējumu un ierosinājis atgriezties pie iepriekšējā regulējuma.

Kā kritērijs ir noteikts dzīvoklī deklarēto, nevis faktiski dzīvojošo personu skaits, jo dzīvojamās mājas pārvaldniekam nav iespējams pārliecināties par faktiski dzīvojošo personu skaitu, skaidro ministrijā.

Vienlaikus ministrija rosina veikt izmaiņas arī regulējumā, kas nosaka ūdens skaitītāju nomaiņas kārtību un kā tiek dalīta ūdens patēriņa starpība, kas radusies starp dzīvokļu īpašnieku norādīto un mājas kopējā skaitītāja rādījumu.

EM skaidro, ka pašreizējais regulējums nosaka, ka dzīvokļu īpašniekiem līdz 2014. gada 30. jūnijam bija jāpieņem lēmums, vai dzīvojamā mājā ir veicama vienota atsevišķajos īpašumos uzstādīto ūdens skaitītāju nomaiņa vai uzstādīšana (ja tie nav bijuši uzstādīti), kā arī jāvienojas par ūdens skaitītāju nomaiņas vai uzstādīšanas kārtību.

Ja dzīvokļu īpašnieki nav pieņēmuši minēto lēmumu, par ūdens skaitītāju nomaiņu vai uzstādīšanu var lemt pārvaldnieks. Taču daudzās daudzdzīvokļu mājās ir problemātiski pieņemt dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumus (īpašnieki dzīvo ārzemēs, dzīvokļos neviens nedzīvo, dzīvo īrnieki), skaidro EM.

Līdz ar to ministrija rosina veikt izmaiņas, nosakot, ka pārvaldnieks var lemt par vienotu atsevišķajos īpašumos uzstādīto ūdens skaitītāju nomaiņu vai uzstādīšanu tikai tad, ja ūdens patēriņa sadales aprēķinā trīs mēnešus pēc kārtas veidojas ūdens patēriņa starpība, kas lielāka par 20%. Tādējādi tiktu novērsti gadījumi, ka pārvaldnieka organizēta vienota atsevišķajos īpašumos uzstādīto ūdens skaitītāju nomaiņa vai uzstādīšana nav ekonomiski pamatota.

EM jau ir lūgusi Latvijas Pašvaldību savienības viedokli par sagatavoto Ministru kabineta noteikumu projektu un saņēmusi pozitīvu atzinumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Piekrītu skeptiskā komentam. Dalīt uz faktisko cilvēku skaitu teorētiski it kā ir taisnīgāk, taču reāli tas ir taisnīgi tikai mazās mājās laukos, kur cilvēki ir godīgāki šajā ziņā.
    Jāņem vērā, ka apsaimniekotājiem nekad nav bijusi oficiāla pieeja ne deklarēto Iedzīvotāju reģistram, ne faktisko iedzīvotāju skaitam, kas vispār netiek reģistrēts. Viss balstās uz pašu iedzīvotāju godaprātu. Aizbrauc īpašnieks uz ārzemēm, izīrē dzīvokli daudzbērnu ģimenei, bet deklarē pārvaldniekam, ka dzīvoklis nav apdzīvots (tur arī nav deklarēts neviens). Tai pašā laikā 1 pensionārs maksā par 5 piedeklarētiem radiniekiem. Kurš mājas pilnvarotais (vecākais) uzņemsies atbildību staigāt un skaitīt cilvēkus pa dzīvokļiem?

  2. un kā uzzināt deklarēto personu skaitu? Birokratiskajā PID? Tāda izziņa jau arī ir maksas pakalpojums, deklarēto skaits arī mainās. Pāris reizes gadā paprasīsi un galu galā izmaksas būs tās pašas.

Draugiem Facebook Twitter Google+