Pasaulē

Mugabe atkāpies no Zimbabves prezidenta amata 16


Zimbabves jaunieši līksmo ielās pēc Roberta Mugabes paziņojuma par atkāpšanos no prezidenta amata.
Zimbabves jaunieši līksmo ielās pēc Roberta Mugabes paziņojuma par atkāpšanos no prezidenta amata.
Foto: AP/Scanpix/LETA

Ilggadējais Zimbabves prezidents Roberts Mugabe otrdien atkāpies no amata, paziņojis parlamenta spīkers Džeikobs Mubenda.

“Es, Roberts Gabriels Mugabe, atbilstoši Zimbabves konstitūcijas 96.daļai ar šo oficiāli nekavējoties atkāpjos no amata,” teikts Mugabes vēstulē, kuru parlamentam nolasīja Mubenda.

Otrdien neilgi pirms tam parlaments sāka debates par Mugabes impīčmenta procedūru.

Zimbabves valdošā partijas “Zimbabves Afrikāņu nacionālā savienība – Patriotiskā fronte” (ZANU-PF) centrālkomiteja svētdien atcēla Mugabi no partijas pirmā sekretāra amata un pieprasīja viņa atkāpšanos no prezidenta amata, pretējā gadījumā draudot viņam ar impīčmentu parlamentā.

Varas krīzi Zimbabvē izraisīja Mugabes lēmums 6.novembrī atcelt Emersonu Mnangagvu no valsts pirmā viceprezidenta amata. 14.novembrī varu valstī pārņēma armija, kas cenšas panākt, lai Mugabe atkāpjas.

Saistītie raksti

Roberts Mugabe ir bijis pie varas Zimbabvē kopš 1980.gada. No 1980. līdz 1987.gadam viņš bija premjerministrs un tad kļuva par valsts prezidentu. Viņa vadītā ZANU-PF ir valdošā partija kopš 1980.gada, kad Zimbabve ieguva neatkarību no Lielbritānijas.

Neskatoties uz pieaugošo spiedienu atkāpties, Mugabe nevēlējās atstāt valsts galvas amatu pirms nākamā gada vasarā gaidāmajām prezidenta velēšanām. Iepriekš viņš solījis šajās vēlēšanās kandidēt uz vēl vienu amata termiņu.

LA.lv