×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
22. augusts, 2013
Drukāt

Mugabe inaugurēts Zimbabves prezidenta amatā

LETALETA

Līdzšinējais Zimbabves prezidents Roberts Mugabe ceturtdien Harares stadionā tūkstošiem gavilējošu atbalstītāju priekšā tika inaugurēts valsts galvas amatā vēl vienam piecu gadu prezidentūras posmam.

 

89 gadus vecais Mugabe, nododot amata zvērestu, solīja “ievērot, atbalstīt un aizsargāt Zimbabves konstitūciju”. Prezidenta zvērestu pieņēma augstākais tiesnesis Godfrijs Čidjausiku.

Mugabes sekotāji, daudzi no kuriem bija tērpušies drēbēs ar līdera attēlu, piepildīja 60 000 vietu stadionu, šādi demonstrējot prezidenta atbalstītāju kustības spēku pēc vēlēšanām, kuras daudzi uzskata falsificētām.

Opozīcijas līderis Morgans Cvangirai apgalvo, ka 31.jūlija vēlēšanas tikušas nozagtas. Viņa vadītā partija inaugurācijas ceremoniju boikotēja.

Cvangirai preses pārstāvis paskaidroja, ka opozīcijas līderis “nevar piedalīties laupītāju dzīrēs”.

Atšķirībā no iepriekšējām, visai askētiskajām inaugurācijas ceremonijām, ceturtdienas notikums, kurā lielā skaitā bija redzami transparenti un karogi, dzirdamas gaviles un atbalsta saukļi, atgādināja Mugabes inaugurāciju premjerministra amatā 1980.gadā drīz pēc Zimbabves neatkarības atgūšanas.

Tas, ka inaugurāciju neapmeklēja vairāki kaimiņvalstu līderi, arī ne Dienvidāfrikas prezidents Džeikobs Zuma, nemazināja svinību dalībnieku entuziasmu.

Līderu vidū, kas ceremoniju apmeklēja, bija Tanzānijas prezidents Džakaja Kikvete, Namībijas Hifikepunje Pohamba, Kongo Demokrātiskās Republikas Žozefs Kabila.

Zvēresta nodošanas ceremonija tika aizkavēta, jo tiesā bija iesniegta sūdzība par prezidenta vēlēšanu norisē pieļautajiem pārkāpumiem. Taču Zimbabves konstitucionālā tiesa otrdien nosprieda, ka strīdus izraisījušās prezidenta vēlēšanas, bijušas brīvas un godīgas. Tiesa noraidīja apsūdzības par vēlēšanu falsifikāciju.

“2013.gada 31.jūlija Zimbabves prezidenta vēlēšanas notika atbilstoši Zimbabves likumiem,” otrdien sacīja Čidjausiku. “Vēlēšanas bija brīvas, godīgas un uzticības cienīgas.”

Atbilstoši oficiālajiem rezultātiem Mugabe vēlēšanās izcīnīja 61% balsu, bet viņa tuvākais konkurents Cvangirai – 34%.

Vietējie vēlēšanu novērotāji kritizēja vēlēšanu trūkumus, arī rietumvalstis pauda nopietnas šaubas, tomēr reģionālās organizācijas – Āfrikas Savienība un Dienvidāfrikas Attīstības kopiena – bija mazāk kritiskas.

Cvangirai vēlēšanas nodēvēja par “farsu” un “vērienīgu krāpšanu” un pieprasīja, lai rūpīgi tiktu pārbaudīti vēlēšanu rezultāti, vēlētāju reģistri, tas, cik daudziem vēlētājiem nav ļauts balsot un cik daudziem izsniegti balsošanas sertifikāti.

Mugabe pie varas atrodas jau 33 gadus, kopš Zimbabve 1980.gadā oficiāli ieguva neatkarību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+