Pasaulē
Citur

Mugabe televīzijas uzrunā nepaziņo par atkāpšanos no Zimbabves prezidenta amata 0

Foto Reuters/Scanpix/LETA

Roberts Mugabe svētdienas vakarā teica apmēram 20 minūšu garu televīzijas uzrunu, taču, pretēji gaidītajam, tajā nepaziņoja, ka atkāpjas no Zimbabves prezidenta amata.

Prezidenta rezidences telpā, kurā Mugabe teica uzrunu, atradās bruņoto spēku vadības pārstāvji, ar kuriem Mugabe sarokojās pirms un pēc uzrunas.

Mugabe teica, ka bruņotie spēki savas bažas par stāvokli valstī ir pauduši “godīguma garā”, un ka “armija rīcību vadījušas dziļas un patriotiskas rūpes par mūsu valsts stabilitāti un mūsu tautas labklājību”.

“Lai ari kādi būtu “par” un “pret” par to, kā viņi pauda šis bažas, es kā Zimbabves prezidents un viņu augstākais virspavēlnieks atzīstu viņu jautājumus,” sacīja Mugabe.

Viņš arī teica, ka valdošās partijas “Zimbabves Afrikāņu nacionālais kongress – Patriotiskā fronte” (ZANU-PF) “kongress ir gaidāms tuvāko nedēļu laikā, un es vadīšu tā procesus”.

Jau ziņots, ka ZANU-PF centrālkomiteja svētdien atcēla 93 gadus veco Mugabi no partijas pirmā sekretāra amata, izslēdza no partijas un aicināja viņu atkāpties no valsts prezidenta amata, pretējā gadījumā draudot viņam ar impīčmentu parlamentā.

Varas krīzi Zimbabvē izraisīja Mugabes lēmums 6.novembrī atcelt no valsts pirmā viceprezidenta amata vienu no ZANU-PF līderiem Emersonu Mnangagvu, kas tika uzskatīts par iespējamāko Mugabes pēcteci prezidenta amatā. Bija gaidāms, ka Mugabe pirmā viceprezidenta amatā iecels savu sievu Greisu, kas kļūtu par viņa pēcteci. 14.novembrī varu valstī pārņēma armija, kas cenšas panākt, lai Mugabe atkāpjas. Armijas nolūks ir nepieļaut varas nonākšanu 52 gadus vecās Greisas Mugabes rokās.

Roberts Mugabe bijis pie varas Zimbabvē kopš 1980.gada. No 1980. līdz 1987.gadam viņš bija premjerministrs un tad kļuva par valsts prezidentu. Viņa vadītā ZANU-PF ir valdošā partija kopš 1980.gada, kad Zimbabve ieguva neatkarību no Lielbritānijas.

LA.lv