Latvijā
Sabiedrība

Muitnieki pieteikuši streiku: Kā tas ietekmēs robežšķērsotājus? 16

Foto – LETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) muitas amatpersonas no šā gada 27.septembra līdz 30.septembrim Latvijas muitas kontroles punktos rīkos četru stundu brīdinājuma streiku. Streika laikā tiks ierobežota transporta kustība Eiropas Savienības ārējas robežas šķērsošanas vietās, aģentūru LETA informēja VID Muitas pārvaldes “Neatkarīgās muitnieku arodbiedrības” valdes priekšsēdētājs Edgars Mazuls.

Plānots, ka streikā piedalīsies 278 muitnieki.

Mazuls skaidroja, ka streika iemesls ir Latvijas valdības nespēja 10 gadu laikā pieņemt lēmumu par izdienas pensiju piešķiršanas koncepciju ar iekšējo un/vai ārējo drošību saistītām spēka struktūrām.

Viņš norādīja, ka 2007.gadā Latvijas valdība nolēma apturēt virzību 2004.gadā VID izstrādātajam izdienas pensiju likumprojektam muitas amatpersonām, kamēr nav izstrādāta izdienas pensiju piešķiršanas koncepcija. 2007.gada rudenī Ministru kabinetā iesniegtais Labklājības ministrijas informatīvais ziņojums par izdienas pensiju piešķiršanu netika pieņemts un tā izskatīšana tika atlikta līdz 2013.gadam. 2016.gada 13.jūlijā pēc triju gadu darba pie 2013.gadā Ministru kabinetā iesniegtās izdienas pensiju piešķiršanas koncepcijas, kura atbalstīja izdienas pensiju piešķiršanu arī muitas amatpersonām, valdība lēma, ka izdienas pensiju piešķiršanas koncepcija nav nepieciešama. Turpmāk katrai attiecīgās jomas ministrijai likums par izdienas pensijas noteikšanu bija jāvirza atsevišķi. Tomēr, kad 2017.gadā VID sāka virzīt pārstrādāto izdienas pensiju likumprojektu, no Finanšu ministrijas tika saņemts atzinums, ka tas darāms tikai tad, kad tiks izstrādāta izdienas pensiju piešķiršanas koncepcija.

“Paziņojumi no Labklājības ministrijas un Valsts kontroles par nepieciešamību palielināt izdienas pensionēšanas vecumu vai atteikties no to piešķiršanas ar iekšējo un/vai ārējo drošību saistītām spēka struktūrām, ir bīstama rīcība Latvijas drošībai laikā, kad valsts ne vienmēr spēj zemākā līmeņa drošību sistēmu darbiniekiem nodrošināt pietiekamas sociālas garantijas. Latvijas valdība lūdz palīdzību NATO sabiedrotajiem, tajā pašā laikā neveic mājasdarbus, lai stiprinātu savu karavīru, robežsargu, policijas, muitas kapacitāti un vienlaikus pieļauj un izplata nepārdomātus paziņojumus, ka izdienas pensijas tiks pārskatītas,” norādīja Mazuls.

Pēc arodbiedrības vadītāja teiktā – nav pamata uzskatīt, ka valdība spēs pieņemt izdienas pensiju piešķiršanas koncepciju. Ņemot vērā minēto, “Neatkarīgā muitnieku arodbiedrība” no 27.septembra līdz 30.septembrim Latvijas muitas kontroles punktos rīkos četru stundu brīdinājuma streiku par izdienas pensiju sistēmas saglabāšanu un izdienas pensijas ieviešanu finanšu, muitas policistiem un muitniekiem no 2018.gada 1.janvāra.

Arodbiedrība brīdina, ka streika laikā, iespējams, samazināsies uz Eiropas Savienības ārējas robežas noformēto robežšķērsošanas operāciju skaits, kā arī palēnināsies muitas dokumentu noformēšanas laiks, tajā skaitā, kārtojot muitas formalitātes iekšzemes muitas iestādēs.

Precīzus laikus un vietas, kurās noritēs streiks, arodbiedrība lūgs publicēt VID mājaslapā.

Muitnieku arodbiedrība lūdz visus ceļotājus un pārvadātājus, kuri šajā laikā bija plānojuši šķērsot valsts sauszemes robežu ar Krieviju un Baltkrieviju, ņemt vērā, ka robežšķērsošanas formalitāšu kārtošanas laiks iespējams palielināsies, vai arī izvēlēties šķērsot Eiropas Savienības robežu citā Eiropas Savienības dalībvalstī.

VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule aģentūrai LETA sacīja, ka viņa konceptuāli atbalsta arodbiedrības prasību pēc izdienas pensijām, jo pašreizējā situācija rada nevienlīdzību un ir netaisnīga pret muitas darbiniekiem.

“Ir svarīgi ievērot vienlīdzības principus. Tiem būtu jāattiecas kā uz muitu un robežsardzi, tā arī uz VID policijas struktūrvienībām un Valsts policiju. Muitas darbinieki patlaban pauž neapmierinātību, jo, veicot darbu līdzīgos apstākļos, robežsargi un policisti izdienas pensijas tomēr saņem. Uzskatu, ka muitas darbiniekiem ir tiesības streikot, es kā VID ģenerāldirektore to nedrīkstu liegt. Tomēr pirms katra streika arodbiedrībām sadarbībā ar iestādi ir jāorganizē strīda izlīgšanas komisija. Tas vajadzīgs, lai saprastu, ka patiešām nav citu veidu, kā problēmu risināt. Muitas arodbiedrība šo svarīgo soli ir izlaidusi, līdz ar to juridiski streiks ir vērtējams kā nelikumīgs, un mums ir jālūdz tiesas palīdzību izvērtēt juridiskās nianses, lai nebūtu tā, ka darbinieku dalība streikā būtu bijusi nelikumīga,” skaidroja Cīrule.

VID vadītāja piebilda, ka patlaban dienests aktīvi strādā pie tā, lai streika gadījumā maksimāli mazinātu negatīvo ietekmi uz klientu apkalpošanu un muitas darbu kopumā. “Ja streiks notiks un tajā piedalīsies sākotnēji minētais darbinieku skaits, tad varētu tikt palēnināta plūsma atsevišķos muitas kontroles punktos. Pagaidām nav skaidrs, cik darbinieku streikā patiešām piedalīsies, jo jau šodien daļa no iepriekš pieteiktā skaita ir atcēluši savu gatavību streikot,” sacīja Cīrule.

LA.lv