Latvijas Universitātes prorektors zinātņu jautājumos profesors Indriķis Muižnieks.
Latvijas Universitātes prorektors zinātņu jautājumos profesors Indriķis Muižnieks.
Foto – LETA

Muižnieks: Salaspils reaktors ir prioritārs valsts drošības jautājums 2

Salaspils kodolreaktors no vides aizsardzības un valsts drošības viedokļa ir prioritārs jautājums, kuru nepieciešams risināt, intervijā “Latvijas Radio” sacīja LU prorektors Indriķis Muižnieks.

Reklāma
Reklāma
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

“Tomēr, kā jau parasti ir – kamēr pērkons nesper, krustus nemetam,” teica Muižnieks. Viņš norādīja, ka valdības otrdien piešķirtais finansējums 15 tūkstošu eiro apmērā Salaspils kodolreaktoram ir neliels “glābšanas riņķītis”, kas izmantojams, lai novērstu akūti draudīgu situāciju ar vienu no atlikušajiem reaktora teritorijā esošajām radioaktīvā ūdens tvertnēm.

Muižnieks pastāstīja, ka pēc reaktora darbības apturēšanas, palikuši dažādi radioaktīvie atkritumi. “Videi bīstamākais šobrīd ir radioaktīvais ūdens, kas savulaik tika izmantots reaktora dzesēšanai. Šobrīd tas tiek uzglabāts pazemes tvertnēs, kuras pārbaudot tika konstatēts, ka tās ir cauras un ūdens no tām noplūst,” skaidroja Muižnieks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Muižnieks atzina, ka situācijā, ja Salaspils kodolreaktorā turpinātos radioaktīvā ūdens noplūdes, piesārņojums varētu nokļūt dzeramajā ūdenī vai arī netālu esošā uzņēmuma “Knauf” ģipšakmens ieguves atradnē. Gadījumā, ja tas nokļūtu dzermajā ūdenī, tas radītu problēmas ar ūdensapgādes pārstrukturēšanu, kā arī izraisītu veselības problēmas.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka valdība otrdien aiz slēgtām durvīm pieņēmusi lēmumu piešķirt papildu 15 tūkstošus eiro neatliekamiem darbiem Salaspils kodolreaktorā. Finansējums piešķirts no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. Nauda nepieciešama tehniskiem darbiem, lai novērstu dabas postījumus.

Premjere norādīja, ka ilgtermiņa risinājums ir kodolreaktora demontāža, tādēļ Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) būs jāsniedz valdībā priekšlikumu par to, no kādiem līdzekļiem demontāžu varētu veikt.

Jau ziņots, ka vienai no Salaspils radioaktīvā ūdens tvertnēm decembra beigas tika konstatēta neliela noplūde, kā rezultātā to tiešā apkārtnē palielinājās tritija līmenis, aģentūrai BNS iepriekš pastāstīja LU zinātņu prorektors Indriķis Muižnieks.

Muižnieks pastāstīja, ka vienai no nerūsējošā tērauda tvertnēm, radioaktīvais ūdens caur šuvēm izsūcies cauri. Tvertne bijusi ievietota dzelzsbetona mucā, un ūdens no tās nelielā daudzumā iekļuvis apkārtējā vidē, tādējādi nedaudz palielinot tritija līmeni tvertņu tiešā tuvumā,sasniedzot 10 Bq/l. Pieļaujamais daudzums ir 100 Bq/l, norādīja Muižnieks. “Paldies Dievam un speciālistu gudrībai, ka darbi tika uzsākti laicīgi un nav ticis pārkāpts [radioaktīvā] piesārņojuma līmenis,” uzsvēra LU zinātņu prorektors.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.