×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
10. februāris, 2016
Drukāt

Muļķīgs tracis ap Īles bunkuru (29)

Foto - Jānis Zariņš/TV3Foto - Jānis Zariņš/TV3

Saeimas deputātu, meža apsaimniekotāju un žurnālistu priekšā ar garu referātu uzstājās Vides aizsardzības kluba Zemgales nodaļas pārstāve Anita Biseniece. Mežs ap bunkuru stāv kā stāvējis.

Vides aizsardzības kluba un vēl dažu Zemgales puses dabas draugu biedrību saceltais tracis par to, ka Īles nacionālo partizānu piemiņas vietā “Latvijas valsts meži” esot izcirtuši mežu un ka ar smago mežizstrādes tehniku pārbraukts pāri partizānu celtajam, pēc Latvijas valstiskuma atgūšanas atjaunotajam bunkuram, kā izrādās, ir vētra ūdens glāzē. Bunkurs stāv kā stāvējis, un piemiņas vietā nekāda mežu ciršana nenotiek.

Par to šonedēļ savām acīm pārliecinājās Saeimas deputāti Inguna Rībena (Nacionālā apvienība) un Mārtiņš Šics (Latvijas Reģionu apvienība), kuri kopā ar dabas draugu sabiedrisko organizāciju un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem apmeklēja šo piemiņas vietu.

“Dažu personu lieka izbļaustīšanās,” tā pēc brauciena atzina Inguna Rībena. “Piemiņas vieta nav apdraudēta, nekāda meža izciršana šeit nenotiek,” viņa secināja. Bet, ņemot vērā, ka deputātei zvanījuši bijušie nacionālās pretošanās kustības dalībnieki, paužot satraukumu par it kā pieļauto postīšanu, šoreiz viņa gribējusi aizbraukt un pārliecināties pati un nevis klausīties, ko stāsta citi.

Sabiedrībā tīšām palaistajai “pīlei” par Īles nacionālo partizānu piemiņas vietas izpostīšanu kājas, kā jaušams, aug citur. Tas ir muļķīgs mēģinājums pievērst uzmanību uzņēmuma “Latvijas valsts meži” veiktajām kailcirtēm Vilkukalnu un Krievukalnu mežu masīvā. Viena tuvākā šāda cirsma 2 hektāru platībā, kurai starpā ir Ružu ezers un privāta zeme, atrodas vairāku kilometru attālumā no nacionālo partizānu piemiņas vietas, tātad diezin vai varētu to tieši apdraudēt. Bet ir arī citas kailcirtes, kopā ar vēl plānotajām pavisam ap 30 hektāru kopplatībā, kas, pēc dabas draugu domām, šajā mežu masīvā vispār nav pieļaujamas.

Kā atzīst “Latvijas valsts mežu” vecākais mežu eksperts Kaspars Riže, strīds par šo meža masīvu starp apsaimniekotāju – valsts uzņēmumu “Latvijas valsts meži” – un dabas aizstāvjiem ilgst jau vairākus gadus. Dabas draugi uzskata, ka mežs ir aizsargājams un ka nekādas kailcirtes tajā nav pieļaujamas. Savukārt “Latvijas valsts meži” spriež, ka atsevišķos meža nogabalos veicot kailcirti, nekāds ļaunums mežam netiek nodarīts, drīzāk otrādi – tiek veicināta mežu dabiskā atjaunošana. Turpretī dabas draugi ir nesatricināmi savā pārliecībā, ka ar kailcirtēm tiek izpostīta meža zemsega un melleņu mētras, mežu ceļi tiek izbraukāti tā, ka pa tiem vairs nevarot ne ar divriteni pabraukt, ne kājām pastaigāt.

Saeimas deputāte Inguna Rībena uzskata, ka saruna par meža apsaimniekošanu, kurā speciālisti vērtētu, ko un kur drīkst cirst, ir vajadzīga. Bet tā nebūtu jājauc kopā ar Īles nacionālo partizānu piemiņas vietu, kuras uzturēšanā “Latvijas valsts meži” ieguldījuši ap 70 000 eiro.

Latvijas Dabas fonda padomes pārstāve Lelde Eņģele atzīst, ka sabiedrībā palaistā “pīle” par Īles nacionālo partizānu piemiņas vietas izpostīšanu ir pārpratums. Bet dabas aizstāvju satraukums ir pavisam par ko citu – “Latvijas valsts mežu” veiktajām kailcirtēm šajā mežu masīvā, ko gan vietējie iedzīvotāji, gan dabas aizstāvju biedrības uzlūko kā lielu apdraudējumu mežiem, kuru Zemgales pusē jau tāpat ir maz. Nebūtu pieļaujams, ka sabiedrība par šīm kailcirtēm uzzina tikai tad, kad mežā jau pilnā sparā strādā meža tehnika. Viņasprāt, kailciršu vietā biežāk būtu jālieto izlases cirtes, pēc iespējas saglabājot šo meža masīvu tādu, kādā savulaik cīņā pret padomju okupantu varu sev patvērumu rada Īles nacionālie partizāni.

Skaidrs ir tas, ka ar koka mūžu nepietiek, lai saglabātu nacionālo partizānu piemiņu mūžu mūžos.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Rakstam nav NEKĀDA sakara ar žurnālistiku! Tas ir apmaksāts PR vēstījums pasūtītāja -uzņēmuma A/S “Latvijas valsts meži” interesēs, kuram, kā visa sabiedrība zina, ir MILZĪGS resurss, lai nopirktu jebkādu sev vajadzīgu stāstu no ietekmējama medija. Nopirktu par MŪSU naudu! Jebkurš izglītots (lasi: pabeidzis kaut 1.kursu sociālo zinātņu fakultātē) to pateiks nekļūdīgi. Ja vajadzīgs eksperta slēdziens – lūdzu prasiet kaut vai Rožukalnei vai Skudram.

 2. Raksta autors teicami atspoguļojis LVM un privātpersonu nesaskaņas. Bunkurs stāv kā stāvējis ! Tā ir patiesība.

 3. Dūklavu uz paklāja! Un nevienu citu! Zemkopības ministrija ir Latvijas valsts mežu akcionārs. Lai atbild par šo “apsaimniekotāju” nerēķināšanos, nerunāšanu, un atklātu dabas aizsardzības organizāciju prasību nerespektēšanu. Turklāt, ja vēl teritoriālā plānā iekļauts kā rekreācijas mežs.

 4. Kāds tur huligānisms? TĀ IR REĀLA NOZIEGUMU SĒRIJA, KURU ĪSTENO LATVIJAS VALSTS MEŽI AR MŪSU TAUTAS ĪPAŠUMU!!!!!!!!!

 5. Smieklīga LVM attaisnosanās.
  Droši vien ja nebūtu sacelta tērga aizgrauztos ari lidz bunkuram. Ja jau tuvumā sāk plosīties.
  vides aktivisti jau sen labi zin LVM saudzējošo attiekmi pret mežiem.
  Pareizi darīja ,ka brēku cēla!! Un laicīgi. Un par tam pārejam platibam ari būtu jaatbild, kapec tiek kailcirtes viektas. KAS TIE PAR HULIGANISMIEM.

 6. Piedalījos aprakstītajā pasākumā un arī iepriekšējās diskusijās par šī meža apsaimniekošanu un varu teikt, ka diemžēl rakstā salikti nepareizie akcenti – īstenībā muļķīga ir LVM un dažu deputātu garā ņemšanās ap “bunkura veselības stāvokli”, nevēloties saskatīt īsto problēmu – informācijas slēpšanu par plānotajām cirsmām un kailcirtes rekreācijas ekomežā. Pagaidām tie ir tikai daži nocirsti nogabali, bet tad kad tie būs desmiti un simti hektāru, tad jau būs par vēlu runāt.

 7. Medījuma gaļas pirmapstrādes cehs Atbildēt

  Ooooo! Latvijas valsts meži ir mūsu “nākotnes nams”!

 8. Kurzemes meži šalc Atbildēt

  Latvijas valsts mežiem nav noslēpjams – baļķvedēji brauc visu mēnesi ar vienu pavadzīmi, protams, ja neaptur kāda inspekcija. bet inspekcija strādā no 8 – 17:00 un visi to zina, vēl vairāk, zinošie zina, kur tā būs.

  Fūres 90% gadījumu ir pārkrautas – kaudzīte vēl pāri ragiem, bet šos policija nestādina, jo vairs nav atļauts svaru rēķināt izmērot augstumu platumu garumu un sareizināt ar koksnes blīvumu.
  Cits saka –
  LVM uzskaite ir “priekš kaķiem”. Ar iecirkņu “vadoņiem” var sarunāt – būs mums – būs jums!

 9. No Latvijas valsts mežu noziegumu uzskaites: Atbildēt

  Starptautiskā mežu aizsardzības organizācija „Rainforest Alliance”, kā informē prese, 2010.gadā anulējusi starptautisko sertifikātu „Latvijas valsts mežiem”.
  “Meža nozares portāls wood.ru raksta, ka pirms mēneša „Rainforest Alliance” FSC sertifikātu ir atņēmusi „Latvijas valsts mežiem”. Par iemeslu tam ir kļuvusi masveidīgā Latvijas mežu izciršana. Tā ir pieaugusi divas reizes – no 15 000 līdz 30 000 hektāriem gadā. Tiek uzsvērts, ka nav ņemtas vērā ekoloģiskās un sociālās sekas šim solim. Tāpat starptautiskie auditori konstatējuši, ka mežu ceļu ierīkošana Latvijā nelabvēlīgi ietekmē mežus.”
  Kā ziņoja wood.ru 2010.gadā „Latvijas valsts meži” veica pasākumus, lai atkal atgūtu FSC sertifikātu.
  “Tikmēr mūsu ekonomistiem ļoti patīk uzsvērt, ka kokrūpniecība ir visstabilāk augošā nozare mūsu krīzes apstākļos un meža eksports palīdzēs Latvijai izkļūt no krīzes.Jāteic, ka Latvijas „zaļā zelta” galvenie noieta tirgi ir Zviedrijā, Vācijā un Lielbritānijā, kur ekoloģiskai saimniekošanai tiek pievērsta īpaši nozīmīga uzmanība..”
  Avots: Kas jauns

 10. mūsu pērkamā un uzpērkamā Saeima Atbildēt

  Izskatās, ka Rībena īsti nesaprot, uz kāda grābekļa uzkāpusi, vai arī tas ir deputātes “otkats” par privātu pakalpojumu..

  • Viņa vnk ir par NEAPTĒSTU, lai spētu iedziļināties tik nopietnos jautājumos. Un vēl ir par STULBU, lai spētu saprast, ka zinot, ka ieradīsies mēdiji un no saeimas, meža ciršana tajā laikā nenotiks!

 11. Vecais .. Kotovičs bildē lasa kapa runu Zemgales mežiem vai sev?:)

 12. Latvijas valsts meži ir naudas mašīna un nekas vairāk! Atbildēt

  “Nekā personīga”
  2011. gads

  Pirms diviem mēnešiem Renārs Krūmiņš netālu no Ilzes ezera Taurenes pagastā pamanīja, ka mežā sākta ciršana. Tā ir viena no skaistākajām apkārtnes vietām, un, redzot tempus, kādos notika zāģēšana, viņš bija šokā. Zāģēšanas vietā ligzdo melnie stārķi, tādēļ viņš steidzami vērsās pie valsts institūcijām ar lūgumu nekavējoties pārtraukt izciršanu. Pēc septiņām dienām zāģēšanu pārtrauca, taču lielas daļas koku vietā jau bija celmi.

  „Ir jāsaprot, ka ciršana bija likumīga. Kur bija meža dienests, kad sniedza atļauju? Diskusijai bija jābūt ātrāk. Saprotiet mani. Lai es tagad skrietu?” saka Jānis Birģelis, ZM meža departamenta pārstāvis.
  Arī Kurmenes pagastā atrodamas divas kailcirtes. Vietā, kur grāvis tālāk pārtop par Smārdi, kuras krastos ciršana ir aizliegta. Bet šeit augštecē tas vēl ir tik mazs, ka LVM to par šķērsli neuzskata. „Šis ir spilgts piemērs tam, ka bieži likumdošanas akti pat neapraksta šādas vietas. No dabas viedokļa šeit nebūtu īstenojama kailcirte,” saka Jānis Rozītis, Pasaules dabas fonda vadītājs.
  Jaunpiebalgā, kur vēl nesen ligzdoja rubeņi, pavasarī mežs tika sastigots, lai sāktu kailcirtes. Bez plānotajām kailcirtēm tika atklāts, ka tur atrodas nacionālo partizānu piemiņas vieta. “Valsts meži” nebija to pamanījuši.
  Šie ir tikai trīs gadījumi, kuros “Latvijas valsts mežu” darbība nonāk pretrunā ar sabiedrības un vides interesēm. Visa pamatā ir koku ciršanas apjomi. 2008.gada decembrī krīzes ietekmē Ivara Godmaņa valdība steidzamības kārtā atļāva palielināt valsts mežos ciršanu. Tobrīd kritās koksnes cena, privātie pārstāja cirst. Bet valsts meži izciršanu palielināja, pārdodot pa lēto……

 13. Vai tiešām tur nav atrasta kondora strausa vai zaļās vārnas ligzda kam eiropas līmenī draud izmiršana, daugavas vizbuļi , vismaz koku varde vai kāds ugunskrupis. Laikam par agru tās nāks pavasarī .Sāciet tik meklēt Polijā pa lēto var iepirkt un atvest kāds VK aktīvists.

 14. Šajā gadījumā nav pārpratums ,bet klasisks “vides aizstāvju” gājiens. Šādi rīkojās gandrīz visur un vienmēr Vides aizsardzības klubs, Ornitoloģijas biedrība nemaz nerunājot par divu tanšu biedrībām.
  Klaji meli bet kāda uzmanība un sods par meliem nekāds.
  Ar mežkopību lai nodarbojās tie cilvēki kas ar to nodarbojās un mežkopību nevajadzetu komentēt katram burkānu audzētājam kura zināšanas mežkopībā balstās uz pastaigu pieredzi .

  • Šajā gadījumā gan bija pilnīgi otrādi – šis ir LVM veikls triks kā novērst uzmanību no patiesās problēmas un strīda saknes un pataisīt vietējo iedzīvotāju centienus pasargāt mežu no iznīcības par “muļķīgu traci”. Neviens no vides aizstāvjiem netika teicis, ka bunkuram ir kāda vaina, šo “pīli” radīja paši LVM, lai aizmālētu acis.

  • aaha! Kotovics melo! Iesaku publicēt viņam rakstīto, lai pieradītu melus!
   ar šitadiem kriminalas noslieces melojošiem darboņiem rkastiski jāsarakstas , lai pēctam nevar slīdet kā zuši.

 15. Saimniekošanas modelis(no krievu anekdotes,tikai
  kulturālākiem vārdiem):
  – nozagt kasti šņabja >
  – pa lēto pārdot >
  – naudu nodzert .

 16. Mani izbrīna LVM pārstāvju teiktais, ka kailcirtes vienīgās dod iespēju atjaunot mežu šinī gadījumā ar priedi…Daba turpretīm ar saviem piemēriem gar jūrmalām parāda, ka meži sekmīgi atjaunojas ar priedi īpaši sausajos mežos bez mākslīgas atjaunošans! Mežkopība viņiem ir sveša lieta, cita lieta mežizstrāde!

 17. Es visu laiku domāju, ka “Visu Latvijai!” par savu naudu šo bunkuru uzbūvēja. Izrādās, ka Latvijas valsts meži – par 70 000 eiro. Jeb 70 000 ir tikai uzturēšana jau pēc uzbūvēšanas?

 18. Pat pavirši salīdzinot TB/LNNK darboņu vārdus ar darbiem esmu pieņēmis stingru lēmumu par šo politisko spēku vairs nekad nebalsot. Balsošu par tiem, kas nepieļaus pareizticīgo ziemassvētku, pretēji Laizānes iecerei, iekļaušanu svināmo dienu sarakstā. Āmen!

 19. Tracis jau ne tikai par to, bet par to, ka VILKAčI lai iegūtu līdzekļus savas VARAS uzturēšanai izcērt visus LATVIJAS mežus !!!

 20. Es kā attēlā redzamā persona varu apliecināt, ka kopumā problēma ir ap 3000 ha liela ekomeža rekreācijai apsaimniekošanas problēmas, kas LVM gan skaitās 3. mērķa audze, tātad kur būtu jāizvēlas apsaimniekošanas veids, lai saudzētu nekoksnes vērtības. Patlaban izskatās, ka kailciršu koncentrētības ziņā uz platības vienību un audžu izvēlē skaistapriedepieceļa, skaistapriedepieceļa, šis masīvs sāk krietni pārspēt saimnieciskos mežus, kas jau tāpat ir 86% LVM mežu. Ar bunkuru tam maz sakara. Mēs, VAK Zemgales nodaļa, bijām jau decembrī, ieraugot mežā sapūstos kokus, rakstījuši oficiālu vēstuli gan LVM, gan Saeimas frakcijai Visu Latvijai, kas piedalījās arī Māras birzs veidošanā šajā mežā ( netālu no birzs ir sapūsts vēl viens nogabals, kurš paglābās tikai atkušņa dēļ) , lai lūdz apturēt ciršanu tieši tūrisma ceļu malās vērtīgās audzēs. Uz mūsu oficiālo, civilizēto vēstuli nekādas reakcijas nav vēl šobaltdien. Taču uz vienatanteteica histēriju Rībenas kundze atskrēja kā raķete. Publiski vēlreiz apliecinu, ka ar šo histēriju VAK nekāda sakara nav. Joprojām vēlamies veidot darba grupu ekomeža apsaimniekošanai, attīstot tur reālu ekotūrismu un meža kopšanas iepazīšanu. Šādu priekšlikumu esam izteikuši LVM jau vairākus gadus. Lūdzam saprātīgi domājošo Latvijas sabiedrības daļu atbalstīt mūsu priekšlikumu, jo tas dos šajā pamestajā apvidū vietējiem iedzīvotājiem jaunas darba vietas, un netraucēs LVM šo masīvu- 3. mērķa audzi apsaimniekot ekoloģiski DARBOS, nevis tikai vārdos.

 21. Kādas aiz sevis LM atstāj kailcirtes! Tajā postažā nevar iedzīt betona mietu, kur nu vēl iestādīt jaunu mežu!

 22. vispār vajadzētu noliegt to mežu izspekulešanu,ciršanu uz kadu labu laiku…

 23. LA!!!! Apjēdzat, ko skribelējat?!
  Ar ciniskām atrunām iestāsta melus par īstenību. Nožēlojami. LM “bizness” ir primitīvs un nekaunīgs: nozāģēt citu stādīto, alkatīgi sagrābt naudu un pēc tam kaut vai ūdens plūdi!

 24. Tā palaistā pīle par tanku, kas pārbraucis pāri bunkuram, palaista apzināti, lai cilvēkus, kuri aizstāv savu mežu, publiski padarītu par pilnīgiem muļķiem. Žēl, ka tas ir izdevies. Ribena, kura presē uzstājas kā kaismīga cīnītāja, izrādās tukša muca, kas tālu skan.

 25. TV pārraidē gan redzams, kas cērt nevis pieaugušu mežu, bet neizaugušus kokus. Laikam jau lielajiem
  meža speciālistiem tas paslīdējis garām un tur ir kādas citas intereses. Katrā ziņā 100 gadu vecumu,
  kad koks ir pieaudzis un gatavs ciršanai, šie skuju koki nav sasnieguši un lai to saprastu, tur nemaz nav jābūt speciālistam. Tā ka partizānu piemiņas salīdzinājums ar koku mūžu te ir pilnīgi nevietā. Otrkārt, meža zemsedzes iznīcināšana, kurā aug melleņu mētras, atjaunojas ļoti lēni, tas prasīs daudzus gadu desmitus – tur dabas draugiem arī ir pilnīga taisnība. Rībena, kura nu uzmetas par lielu zinātāju, būtu labāk paklusējusi. Bet pie mums jau pierasts, ka pilsētnieki visās nozarēs izliekas par lielākajiem zinātājiem visos jautājumos, arī mežsaimniecībā.Toties vietējie iedzīvotāji, kas dzīvo šajā vidē, viņuprāt nekā nezina un tikai bļaustās! Diemžēl, deputāta mandāts dod tikai varu, bet nevis prāta gudrību.

Draugiem Facebook Twitter Google+