×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
23. novembris, 2015
Drukāt

Multfilma “Labais dinozaurs”: Vai cilvēki būtu varējuši dzīvot līdzās dinozauriem? (2)

Ekrānšāviņš no youtube.comEkrānšāviņš no youtube.com

25. novembrī uz ekrāniem nonāk studijas “Pixar” jaunā pilnmetrāžas animācijas lente “Labais dinozaurs”, kuras stāsta pamatā draudzība starp akmens laikmeta puišeli un jaunu apatozauru.

Vai tad, ja dinozauri pirms 66 miljoniem gadu nebūtu izmiruši, milzu asteroīdam ietriecoties zemē, cilvēki būtu varējuši rasties un sadzīvot ar dinozauriem? Paleontologi šādu hipotēzi dēvē par “jauku, bet pilnīgi neiespējamu”.

Jaunmeksikas Dabaszinātņu un vēstures muzeja paleontoloģijas nodaļas kurators Tomass Viljamsons ir kategorisks: “Tas ir pilnīgi neiespējami!” Viņš paskaidro, ka dinozauru ziedu laikā – Mezozoja ērā – zīdītāji, protams, pastāvēja, taču pats lielākais no tiem bija apmēram kaķa augumā, un kopumā zīdītāji neveidoja nopietnu konkurenci dinozauriem.

Arī Edinburgas universitātes paleontologs Stīvs Brusate uzskata: bez liktenīgā meteorīta dinozauri būtu turpinājuši plaukt un attīstīties. “Ja dinozauri nebūtu iznīkuši, zīdītājiem nekad nebūtu radusies iespēja attīstīties, un, zīdītājiem neattīstoties, nebūtu radušies primāti un vēlāk – cilvēki.”

Zīdītāji un dinozauri vēsturiski izveidojās aptuveni vienā laikā, taču dinozauri uzreiz ņēma virsroku un attīstījās tūkstošiem dažādās sugās, aptverot visu planētu un izaugot līdz neaptveramiem izmēriem. Zīdītāji šajā laikā palika ēnā, pārsvarā ēda sēklas, insektus un retumis notiesāja pa kādam pavisam sīkam dinozauram.

Kad Zemē ietriecās desmit kilometrus lielais asteroīds, milzu zaudējumus cieta gan dinozauri, gan zīdītāji. Izmira visi dinozauri, izņemot mazos, lidojošos, un 75% zīdītāju. Palikušie zīdītāji bija sīki visēdāji, kas viņiem palīdzēja sameklēt paslēptuves un izturēt ar pieejamo pārtiku. Taču, atbrīvojušies no galvenajiem konkurentiem, tagad intensīvi attīstīties sāka zīdītāji, un nepilnā pusmiljonā gadu lielākais no zīdītājiem jau bija sasniedzis vācu aitu suņa izmēru.

Tieši šiem izdzīvotājiem varam pateikties par savu rašanos un zīdītāju sugu uzplaukumu kopumā, norādīja Brusate. Tomēr paleontologs plāno apmeklēt filmu – ne tādēļ, lai meklētu neprecizitātes dinozauru portretējumā vai kritizētu neiespējamo cilvēkbērna un dinozaura mazuļa draudzību, bet gan lai izbaudītu izklaidējošu filmu ar labu sižetu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ir lasīts ,ka bērns ,kurš saskatījies filmiņas par labsirdīgo lāci Mišu Potapiču, zoodārzā bāž roku būrī .lai apsveicinātos un Miša to roku norauj. Labi ka dinozauri miruši ,bet krodili jau vēl ir , jādomā ka bērni neies ar viņiem paspēlēties.

  2. Ir tāds teiciens: – Ne uz tiem krūmiem rejam ! –
    Te nu tas ir vietā.
    Mākslas darbu likt vienā kategorijā ar realitāti ir, maigi
    izsakoties, nekorekti !

Draugiem Facebook Twitter Google+