×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
4. janvāris, 2016
Drukāt

Krišjānis Kariņš: “Mums joprojām ir bailes no Kremļa dusmām” (24)

Foto-LETAFoto-LETA

Kas mūs šogad sagaida elektroenerģijas un gāzes tirgū, kā integrēt bēgļus Latvijas sabiedrībā – par šiem un citiem jautājumiem žurnālistes Māras Libekas saruna ar Eiropas Parlamenta deputātu KRIŠJĀNI KARIŅU, kuram Eiropas Tautas partijas frakcijā uzticēta atbildība par rūpniecības, enerģētikas un pētniecības politiku.

K. Kariņš:– Pozitīvi vērtējams ir tas, ka Latvija varēs piekļūt Skandināvijā ražotajai elektrībai, jo ir pabeigts Lietuvas un Zviedrijas starpsavienojums “NordBalt”, kas mūsu mājsaimniecībām nodrošinās lētāku elektroenerģiju. Ja mēs pavērtējam 2015. gada elektrības vairumtirdzniecības cenu, tad, jāteic, ka Zviedrijā tā dažu brīdi bija pat uz pusi lētāka nekā Lietuvā un Latvijā. Iespējams, ka tie cilvēki, kuri būs izvēlējušies brīvā tirgus tarifu, jutīs, ka viņi ir vinnētāji. Tiesa, nav iespējams prognozēt, cik ātri un kādā tempā cenas mainīsies, bet ir skaidri zināms, ka būs spiediens uz leju.

M. Libeka: – Kaut gan pasaulē gāzes cena slīd uz leju, “Latvijas Gāzes” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis mūs brīdina, ka tā Latvijā nesaruks, jo uzņēmumam jāuztur infrastruktūra, kas dārgi maksājot…

– Jāatceras, ka arī mūsu elektrības rēķinos apmēram pusi no naudas summas sastāda elektrības cena, bet otra puse ir maksa par tīklu infrastruktūras izmantošanu. Mums kā patērētājiem tīkli izmaksā salīdzinoši dārgi, jo tie jāuztur samērā lielā teritorijā ar mazu patērētāju skaitu. Latvija ir lielāka valsts nekā, piemēram, Beļģija, bet tīklu infrastruktūru izmanto mazāk nekā divi miljoni iedzīvotāju, kamēr Beļģijā – desmit miljoni patērētāju. Skaitliski visvairāk gāzi patērē tie cilvēki, kuri lieto individuālās gāzes plītis, kas nepatērē daudz gāzes. Galvenās izmaksas sastāda infrastruktūras uzturēšana.

Tiesa, visā pasaulē gāzes cena slīd uz leju, bet Latvijā tā joprojām ir piesaistīta naftas cenai, kura jau vairāk nekā gadu ir sabrukusi un ir uz pusi lētāka, nekā bija pirms gada. Tas nozīmē, ka gāzes cenai arī vajadzētu būt uz pusi lētākai. Bet tas tā nav noticis, jo “Latvijas Gāze” ir atkarīga no Krievijas uzņēmuma “Gazprom”, ar kuru tai ir līgums. “Gazprom” kontrolē “Latvijas Gāzes” lēmumus un Latvijai dod mākslīgi lielu cenu.

Šogad Eiropas Savienībā (ES) gaidāms liels grūdiens, lai nodrošinātu pēc iespējas vienotu gan elektrības, gan gāzes tirgu, sakārtojot nepieciešamo likumdošanu. Latviju plānots ieslēgt vienotā Ziemeļvalstu tirgū, lai izvairītos no viena vai otra piegādātāja regulētajām cenām.

Diemžēl “Latvijas Gāze” uzstāj uz savulaik, 1997. gadā, valdības dāvāto divdesmitgadīgo monopolu. Šis monopols, kas darbojas kā “Gazprom” filiāle Latvijā, dara un darīs visu, lai aizkavēta tirgus atvēršanu. Tas izmanto iebiedēšanas taktiku, sak, patlaban ir labi, bet, ja būs konkurence, tad būs slikti. Bet nepasaka, ka būs slikti esošajam monopolistam nevis patērētājam. Tas taču ir elementārs tirgus likums – jo lielāka konkurence, jo produkts lētāks. Mēs redzam, kā šis princips darbojas Lietuvā – lai noturētos šīs valsts tirgū, “Gazprom” pārdod gāzi lētāk par tur uzbūvētā sašķidrinātās gāzes termināla cenu.

– Vai esat dzirdējis, ka Latvijā ir apdraudēta ES fondu apgūšana, un Ekonomikas ministrija tur īpaši grēko – vairāk nekā simt piecdesmit miljoni eiro var aiziet Latvijai gar degunu?

– Esmu pārliecinājies, ka informācija par fondu izmantošanu bieži ir nepilnīga. Man nav informācijas,vai šis ir kārtējais mazais troksnis, vai zem tā slēpjas kaut kas pamatīgāks. Pēdējos piecos gados Latvija ir bijusi viena no naskākajām ES fondu izmantotājām. Latvijai naudas apgūšanā ir pat izcili rādītāji, kas liecina, ka mūsu valstij varētu piešķirt vēl vairāk naudas, jo mēs spējam to lietderīgi izmantot.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Un pat no ES progresīvajiem nodokļiem un obligātās veselības apdrošināšanas!

 2. mums nav bailes no kremļa dusmām,mums ir bailes no kremļa skaudības – kā tā var? aiziet no uzraudzības un nabadzības?

 3. Pretīgi lasīt murgus Atbildēt

  Kariņš lai apskatās, varbūt zem gultas ir …Putins?
  Pretīgi lasīt uz NODOKĻU maksātāju rēķina veģetējošu ākstu …MURGUS!

 4. Amerikā Kariņš būtu gudrs puika, pat Eiropā! Bet te pie mums viņm sviesta tomēr biški pietrūkst. Šajā vidē jāpiedzims un jānodzīvo mūžs lai kaut ko saprastu. Kur visiem terminiem nozīmes priekšā jāliek negācijas zīmi un tad vel jāprot veikli operēt ar iegūtiem sarežģītiem loģiskiem izteikumiem.

 5. Все эти латыши из тримды очень странные и своеобразные. Впитанное с молоком матери русофобство, круто замешанное на засевших в голове детских страшилках о плохих русских, так и прёт из них. Как же им трудно и страшно жить то, кругом одни «пративные» русские.

 6. EIROPAS EKSPERTU ALIANSE Atbildēt

  Volstrītas-Pentagona salašņu un teroristu bandu likvidejot, tā ASV valstele varbūt arī vēl pagūs paglābties no neizbēgamā gala.

 7. Kariņa k-gs,kurš tad baidās no tās sarūsejošo ātomraķešu Putina Krievijas?Viņam pašam bail no savas tautas,kura /daļa/ aizklīdusi karot uz Sīriju un ,nedod Dievs,pārradīsies atpakaļ Krievijā.Tāds aizšauts zvērs ir tagadejā Krievija.Ja vēl gadu naftas cenas necelsies pāri vismaz 50 dol.,Krievija sabruks.Tagad jau tur ir DRAUSMĪGAS problēmas,kuras tiek cītīgi slēptas.Sāka buntot tālbraucēji,būs arī visi citi !!Latvijā jau atkal okupantu ir – 60%,loatviešu labi ja -40%.Darbā neņem bez okupantu mēles speciāli lai latviešus izspiestu no Latvijas.Paanalizējiet ko izdarījis SC ar Ušaku ar Rīgu !!!,Jūrmalu utt.
  No kā mums baidīties”Putins ta’ču neslaktēs paša krievus.Varu gan jau tagad pārņēmis RD un cer uz visu Latviju straujumas vietā.Par visu to jāpateicas Āboltiņai jau kopš pagājušām vēlēšanām,jo izskatās,ka bija notirgota Rīga SC ar Zaķa centīgo palīdzību.Viņas darbību būtu jāizvērtē DP,NDP,SAB utt,Tā ir valsts pamatu graušana,arī ar to PM “meklēšanos”.Nedomāju,ka Vējonis būs spējīgs loģiski,NEATKARĪGI,VALSTISKI ko izlemt.Viņš ir marionete ,kāds būs arī Reirs no Prudentija.
  Lai ņem no malas Pauļutu !!!Gudrs,zina valodas,kas ir neiedomājams Reiram,Dūklavam u.c.
  Atkak kārtejais “nasing spešl”.Lai mani ņem atkal DP aiz krāgas,bet te neiztiek bez Hūtes,gan Kremļa rokas !!Valsts “spice”no vājiniekiem,politanalfabētiem,marionetēm.Tas tiek darīts lai SC patiektu- nu re Rīgā – OK,bet latvieši valdībā kasās un pat strādāt valsts labā neprot bez mums .RD cūcību ,zagšanu līdz brošai,bet viss !!!tiek nobāzts zem paklāja un Antoņenko pat vecā amatā.Ne no Krievijas jābaidās,bet no amerikiem,lembergiem,zaķiem utt.

  • Мадам, давненько вы не писали таких «шедервов». Всё-таки вы редкостная дура, уж простите за вынужденную резкость. Луше бы сиськами трясли.

 8. nost ar visiem kariem, lai dzīvo miers

 9. kad sāksies karš, laidīsim kariņu pirmo ripot pa mīnulauku mums pa priekšu, šis vīrs rada iespaidu, ka zin ko dara un izbrīvēs mums ceļu…

 10. Brašu Latvju Divīzija Atbildēt

  ko nu kariņs te pļāpā, šītādas žurkas pirmās ar Latvijā sazagto aizmuks kur siltāk, – pieredzes pietiekoši, bet mēs, …mēs visi līdz pēdējam kritīsim kaujā, slānot derdzīgos zviedrelu augļotājus, šos skandoplukatas , un Volstrītas pirdeļus, neķītrās salašņas , Latvijas genocīda vaininiekus….kā Katalīna un Co pie Pistorijas 62. p.kr., tu, ņuņa koka zobenu vicinošā..

 11. …Kurš saprātīgs cilvēks aizdod politiskajai partijai naudu, labi zinot, ka partijas pēc definīcijas ir naudas tērētājas, nevis naudas pelnītājas…. amerika pilna ar tādiem “saprātīgiem” ākstiem

 12. Ne jau mēs, Eiropa baidās no Krievijas un aprausta mūs visu laiku. Liela daļa eiropas politiķu domā, ka mēs gribam iedzīt ķīli starp Eiropu un Krieviju. Jā, eiropa kaut bišķi mums palīdzētu jautājums sen jau būtu atrisināts. Latvijas skolām jābūt labi apgādātam, pasniedzējiem labi sagatavotiem un atalgotiem. Šodien krievu skolas ir putinistu potenciālais resurs Latvijas, respektīvi Eiropas, destabilizācijai un Eiropas vadoņiem tosen jau būtu jāsaprot. Tā kā galvenais darbs ir jāveic tur, šeit nav ko vāvuļot – visi tāpat visu saprot. Ne jau Aboltiņa ir vainīga ka viss ir grīstē. Viņa ir zuzvanga stāvokli, proti, jebkurš viņas solis nāk viņai pašai pa sliktu. Neviens nevar pateikt ko viņa tādu ir pastrādājusi, bet visiem ir savs fe.

 13. Iemācies, ka likums un likumdošana ir atšķirīgas lietas. Izglītots cilvēks, bet izcili stulbs, ja nezini atšķirību.
  Sakārtot vajag LIKUMUS!

 14. Arī benzina cenas kritās ,bet šogad tās dabūja atpakaļ paceļot akcīzes nodokli,ar gāzes cenām nākotnē būs līdzīgi.

 15. Ja mūsu diegabiksēm valdībā nebūtu bail no Kremļa dusmām, tad Vešņakovs jau sen būtu izraidīts.

 16. Kariņš kungs, atceliet OIK kas LV 3vus gadus atpakaļ sastādīja 129miljonus latu ko jāmaksā tautai, rūpnīcām un visiem pensionāriem, nebaidē ar bubuli bet reāli dari darbu. Ak jā tu tak no vienotības,, piedod viss ok, tur visi tādi izņemot pāris no RP

 17. nelāga, ka jums joprojām bail no Kremļa un КГБ-is†a Kapu†lera!

 18. Citāts:
  ”Diemžēl “Latvijas Gāze” uzstāj uz savulaik, 1997. gadā, valdības dāvāto divdesmitgadīgo monopolu. Šis monopols, kas darbojas kā “Gazprom” filiāle Latvijā, dara un darīs visu, lai aizkavēta tirgus atvēršanu. ….””
  Te nu Kankarinš apzināti maldina lasītājus.Latvijas valsts ir noslēgusi 20 gadus ilgu līgumu ar Gazprom.
  Līgums ir līgums.Kad viņš beigsies,tad varēs arī te gāzes tirgu pedarilizēt , tāpat kā elektrības tirgu.
  Jautājums?
  Kāds labums Latvijas mājsaimniecībām ir no tā ka Zviedrijas biržā elektrība maksā lētāk?
  Pareizi, nekāds!
  Jo elektrības cenas lielākās izmaksas sastāda paša Kariņa,kā ekonomikas ministra savulaik ieviestais OIK un Sadeles tīklu izmaksu uzkraušana uz patērētāju pleciem.

 19. Kā ar ledus eksportu?

 20. nu nevajag vispārināt Atbildēt

  viņu visu bernibu ar krieviju baidija un viš turpina slimot ar savas bernibas bailēm, vietejie ne nu baidās ne nu kā.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Kariņa kungs nerunā par bailēm, viņš runā par integrāciju, ja patīk, pat segregāciju! Jūti starpību? Diemžēl tieši segregācija ir tā, kas tūdaļ pēc bērna piedzimšanas, to atšķir (atdala) no latviešu valodas, latviskas vides un Latvijas valsts- jau 70!!!! gadus.
   Izlasi Kariņa sacīto vēlreiz, ar sarkanu zīmuli pasvītro tās vietas, kur viņš izsakās par bailēm no krievijas un apdomā! Apdomā, kāpēc tu pieminēji Krieviju, vai tev kāds par to maksā, vai arī tas noticis inerces (no paša iepriekšējiem skribelējumiem) dēļ!

Draugiem Facebook Twitter Google+