Foto – www.andriskozlovskis.lv

Mundrai ugunij un vēsam prātam palīdz fenhelis 0

Šajā gadā godu zaļajai pasaulei rādīsim, izzinot garšvielas. Katru mēnesi vairāk uzmanības veltīsim tām, kuras spēcīgāk iespaido kādu noteiktu orgānu sistēmu, vienu no šī klāsta izceļot jo īpaši.

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Tā kā visspēcīgāk organismu ietekmē viss, kas audzis tuvumā – augi ar līdzīgām vibrācijām kā mums –, pārsvarā izvēlēsimies garšvielas, kuras no zemē ieliktas sēkliņas līdz ēdiena garšas uzlabošanā un veselības stiprināšanā izmantojamam veidolam spēj nobriest arī Latvijas apstākļos.

 

Pirmo izlūkgājienu nepārredzami plašajā garšvielu pasaulē sāksim ar to veselībai svarīgo piedevu iepazīšanu, kas dara labu gremošanas sistēmai. Favorīta gods šo garšvielu vidū šoreiz tiek piešķirts fenhelim.

 

Vēders kārtībā – cilvēks vesels

CITI ŠOBRĪD LASA

Gremošana ir dzīvības uzturēšanas pamats. Kamēr tā labā kārtībā, par sevi pat neatgādina. Taču janvārī dažkārt var gadīties, ka ierastais ritms izjūk. Tai – uzmundrinot un izlīdzinot – var palīdzēt ar garšvielām.

Pārēšanās sekas – smaguma sajūtu. Vēderā kaut kas blīvējas, kaut kas dedzina. Tas ir signāls, ka gremošanas uguns nedeg vienmērīgi.

* Visas populārākās garšvielas, kuras jau radušas savu vietu daudzās virtuvēs – kardamons, fenhelis, krustnagliņas, dažādu veidu ķimenes, pipari un anīss, kurkuma, dilles, ingvers, kanēlis, ķiploki, sīpoli, lauru lapas, muskatrieksts, safrāns –, pievienotas ēdienam pat nelielā devā, ne tikai dažādo maltītes garšu, bet arī uzlabo gremošanu. Dažas no tām – kardamons, fenhelis, krustnagliņas, pētersīļi iedarbojas atvēsinoši, citas ķermeni sasilda. Uz jautājumu, ko gan ziemā vajadzētu atvēsināt, atbilde vienkārša: to, kas dedzina. Cilvēkiem, kurus nomoka kuņģa dedzināšana, aukstajos mēnešos nevajadzētu aizrauties ar izteikti karsējošām garšvielām, piemēram, čili, bet vairāk lietot fenheli, kardamonu, krustnagliņas.

Goda vietu spējā atvēsināt to, kas pārkarsis, pelna krustnagliņas – viens no patīkamākajiem un ātrākajiem līdzekļiem pret kuņģa dedzināšanu (protams, neaizmirstot – ja problēma ieilgusi, jāārstē dzīvesveids). Tās arī uzlabo gremošanu. Iemestas mutē un lēnām pakošļātas, mazina pārmērīgo karstumu ķermenī, uzlabo elpu, aizšķērso ceļu vīrusiem un palīdz pret sliktu dūšu. Dienas laikā var sakošļāt 8–10 krustnagliņas.

Reklāma
Reklāma

* Zinātniski izpētīts, ka gandrīz visām garšvielām piemīt arī specifiski dziednieciska ietekme uz organismu, kas izmantojama daudzu ar gremošanu saistītu veselības problēmu mazināšanai: pretmikrobu efekts, antidiabētiska jeb cukuru līmeni asinīs regulējoša iedarbība, spēja pazemināt sliktā holesterīna daudzumu asinīs, piebremzēt helikobaktērijas izvēršanos un, iespējams, pat audzēja šūnu veidošanos.

Taču tam, kurš iepriekš lietojis tikai piparus un dilles, nevajadzētu garšvielu iepazīšanu sākt ar tūlītēju visa veikalos iegādājamā klāsta likšanu lietā. Labāk vispirms izmēģināt grāmatās pieejamās receptes, sākumā pievienojot tikai pusi no katras ieteiktās garšvielas daudzuma, tad virumu rūpīgi izgaršot un secināt, kas der un kas ne. Ja pieliksim par daudz safrāna, kas ir arī ļoti dārga garšviela, maltīte nebūs baudāma, tieši tāpat ar muskatriekstu. Savukārt lieka šķipsniņa ķimeņu kopgaršai neko kaitēt nevar, taču gremošanai nāks par labu.

Labāk vispirms izmēģināt 50 citu pārbaudītas receptes un tikai tad sākt improvizēt pašam.

 

Ātrā palīdzība garšvielu skapītī

Ja kas nelāgs apēsts vai kūtra gremošana

◆ 1/3 tējkarotes kumīna jeb romiešu ķimeņu, šķipsniņa asafoetīda (sveķi, kas netīkami ož, bet efektīvi darbojas), šķipsniņa labā (akmens, jūras vai melnā) sāls. Visas šīs sastāvdaļas samaisa ar nelielu ūdens daudzumu un izdzer.

◆ 1/4 glāzes svaigi spiestas sīpolu sulas, 1/2 tējkarote medus, 1/2 tējkarote – maltu melno piparu. Samaisa un vienā paņēmienā izdzer. Ja netīk sīpolu sīvums, var pievienot ingveru.

◆ Ņem vienādā daudzumā kumīna, koriandra un fenheļa sēkliņas, aplej ar verdošu ūdeni, ļauj ievilkties. Šo tēju iemalko 2–3 reizes dienā. Tā lieliski uzlabo gremošanu ikvienam, arī bērniem.

◆ Ja gremošana tiktāl aizdambējusies, ka pilnuma sajūta pakrūtē nomākusi apetīti un dzīvesprieku, pirms ēšanas tējkaroti svaigi sarīvēta ingvera ar dažām pilītēm citrona sulas, kam pāri nedaudz labā sāls, sakošļā un uzdzer ūdeni. Indijā šādu triju garšu maisījumu – ass, skābs, sāļš – gremošanas uzlabošanai lieto pirms katras ēdienreizes.

◆ 1/2 tējkarotes saberztu lauru lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, uz desmit minūtēm atstāj ievilkties, pievieno šķipsniņu kardamona un pēc maltītes izdzer.

 

Caurejas gadījumā

◆ 1/2 tējkarotei fenheļa pulvera pievieno tikpat daudz ingvera pulvera; lēni sakošļā vai apēd, uzdzerot ūdeni. To atkārto 2–3 reizes dienā.

◆ Samaisa tējkaroti gī sviesta, 1/4 tējkarotes muskatrieksta un tikpat daudz ingvera pulvera, tējkaroti cukura, pāris dienas lieto pa 1/2 tējkarotei 2–3 reizes dienā. Pat tad, ja caureja uzreiz nerimsies, zarnu trakts nomierināsies un sakārtosies.

 

Pabikstīt gremošanas uguni. Ar fenheli

Fenhelis pieder garšvielām, ko lietoja jau senās Romas karotāji. Tas atvēsina gan prātu, gan ķermeni.

Jau senatnē ticēja, ka, mazinot apetīti, šīs saldeni rūgtās garšas sēkliņas, kas atstāj saldu pēcgaršu, palīdz karotājiem saglabāt vingrumu un neļauj apresnēt. Tās lika maisiņos un izmantoja aizsardzībai pret ļaunajiem gariem un spokiem, arī intuīcijas un maģisko spēju asināšanai.

Dažādu tautu medicīnā fenheļa sēkliņas izsenis lietotas to pacientu atveseļošanā, kuriem pēc pārciesta insulta jāuzlabo atmiņa. Tās palīdz tikt galā ar toksīniem, kas organismā uzkrājušies pēc nepareiza ēšanas režīma, bet saaukstēšanās reizēs fenheļa tēja nomāc klepu, šķīdina gļotas, maigi normalizē temperatūru. Ļoti laba astmas slimniekiem.

Fenheļa tēja ar medu – nepārspējams piena izdalīšanās veicinātājs barojošām mātēm. Nedaudz iedarbojoties arī kā afrodiziaks, tā stimulē sievišķā hormona estrogēna izdalīšanos, palīdzot noregulēt menstruālo ciklu.

Sēkliņas uzskatāmas arī par smadzeņu tonizētājām – liek spulgāk iemirdzēties acīm, ja esam labsajūtā, vai atvēsina prātu, ja pieļauta pārslodze. Galva stresā kūp, bet pagrauz kādu fenheļa sēkliņu vai iemalko šīs garšvielas tēju – jutīsies labāk. Turklāt svarīgi, ka fenheli nevar pārdozēt!

 

Vērts pamēģināt

◆ Ja mājās zīdainītis, fenheļa sēkliņas pārlej ar kādu maigu eļļu, uzvāra, izkāš. Izmanto kā spazmolītisku līdzekli, lai mazinātu zarnu pūšanos. Šim nolūkam derīgs arī fenheļa sēklu novārījums iekšķīgai lietošanai.

◆ Pēc insulta, kad smadzeņu darbība ir nedaudz kavēta, tāpat lielas garīgās slodzes laikā, kad jāmobilizē intelekts un jāspēcina atmiņa, der našķis – kafijas dzirnaviņās samaltu fenheļa sēklu pulveris uz pusēm ar medu.

◆ Kad moka klepus, kas draud pāriet bronhītā, palīdzēs fehheļa tēja.

◆ Ja uz sejas saradušās pumpas, noderēs pāris nedēļu kūre, dzerot tēju no melnajām ķimenēm, koriandra, fenheļa un vienlaikus ziežot uz problēmu vietām no šīm sēkliņām savārītu pastu.

◆ Vērtīgas ir ne tikai fenheļa sēkliņas, bet arī sakne. Tā mazliet līdzinās sīpolam ar diļļu bārdu. Ar savu īpatnējo, neatkārtojamo garšu, kurā nedaudz samanāma anīsa nots, šis dārzenis ir veselīgs papildinājums gan zivju maltītēm, gan salātiem, gan gaļas maltītēm un dārzeņu ēdieniem. To var cept, sautēt, pievienot zupām, svaigu lietot salātos.

◆ Savukārt fenheļa sula vai saknes novārījums ir kopš senlaikiem atzīts līdzeklis seksuālās potences veicināšanai un spermas kvalitātes paaugstināšanai.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.