Garausainais sikspārnis Plecotus auritus.
Garausainais sikspārnis Plecotus auritus.
Foto – Viesturs Vintulis

Murds pilns! Papē vienas nakts laikā ornitologi uzskaitījuši simtiem sikspārņu 2

Šīs nedēļas sākumā un pagājušajā nedēļā Papes ornitoloģijas stacijā aizvadītas ekstrēmās sikspārņu naktis. Sikspārņu pētnieki atzīst, ka esot pāri vēlies viens no iespaidīgākajiem gadu gaitā pieredzētajiem sikspārņu migrācijas viļņiem. Ik nakti murdā ielidojuši vairāk nekā 2000 sikspārņu, tā šodien vēstī laikraksts “Kurzemes Vārds” portālā “liepajniekiem.lv”.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

“Mums gredzeni ir beigušies. Tas bija diezgan negaidīti,” stāstījis Latvijas Sikspārņu pētniecības biedrības valdes loceklis Viesturs Vintulis. Pētnieki darbojas Papē jau kopš augusta sākuma.

To, ka sikspārņu migrācija šogad karstā laika dēļ sāksies agrāk, varēja prognozēt, taču milzīgo skaitu īsā laikā gan ne. “Nu jau pagājušajā naktī bija atslodze, ir pārskrējuši,” smejas Vintulis. “Šobrīd pūš labvēlīgi vēji – dienvidu, dienvidaustrumu. Vislabākā ķeršana ir tad, kad krasta vējš iepūš sikspārņus murdā, jo pretvējā tie spiesti lidot zemu.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Naktī no pirmdienas uz otrdienu uzskaitīti ap 200 sikspārņiem 15 minūtēs, un tas atspoguļojās murdā ielidojušo skaitā – līdz četriem rītā noķerti 2410 sešu sugu sikspārņi, vēstī “liepajniekiem.lv”.

“Četros tie, kas vēl turējāmies uz kājām, padevāmies un nolaidām murdu, jo sikspārņi vēl turpināja intensīvi lidot,” zinātnieki rakstījuši savā Facebook kontā. Tādas “tūkstošu naktis” bijušas vairākas pēc kārtas. Gredzenu trūkuma dēļ visizplatītākā suga Natūza sikspārņi tika saskaitīti pa dzimumiem, gredzenoja pārējās sugas.
Absolūtais vairākums, 90 % šajās naktīs noķerto dzīvnieku bija Natūza sikspārņi, pastāstījis Vintulis. Visvērtīgākie noķertie un gredzenotie eksemplāri ir Eiropas platauši, kas ir īpaši aizsargājami. Latvijā liels retums ir arī platspārnu sikspārņi, kas novēroti tikai pāri desmit reizēm. Citur Eiropā tie ir bieži sastopami, bet šeit šai sugai ir galējā izplatības robeža.

Piecu gadu laikā ir apgredzenoti ap 18 tūkstošiem Natūza sikspārņu, un arī šī gada ķēriens dos labas iespējas pētniekiem izdarīt secinājumus, kas ir mainījies.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.