Dabā
Zaļā dzīvošana

Murds pilns! Papē vienas nakts laikā ornitologi uzskaitījuši simtiem sikspārņu2

Šīs nedēļas sākumā un pagājušajā nedēļā Papes ornitoloģijas stacijā aizvadītas ekstrēmās sikspārņu naktis. Sikspārņu pētnieki atzīst, ka esot pāri vēlies viens no iespaidīgākajiem gadu gaitā pieredzētajiem sikspārņu migrācijas viļņiem. Ik nakti murdā ielidojuši vairāk nekā 2000 sikspārņu, tā šodien vēstī laikraksts “Kurzemes Vārds” portālā “liepajniekiem.lv”.

“Mums gredzeni ir beigušies. Tas bija diezgan negaidīti,” stāstījis Latvijas Sikspārņu pētniecības biedrības valdes loceklis Viesturs Vintulis. Pētnieki darbojas Papē jau kopš augusta sākuma.

To, ka sikspārņu migrācija šogad karstā laika dēļ sāksies agrāk, varēja prognozēt, taču milzīgo skaitu īsā laikā gan ne. “Nu jau pagājušajā naktī bija atslodze, ir pārskrējuši,” smejas Vintulis. “Šobrīd pūš labvēlīgi vēji – dienvidu, dienvidaustrumu. Vislabākā ķeršana ir tad, kad krasta vējš iepūš sikspārņus murdā, jo pretvējā tie spiesti lidot zemu.”

Naktī no pirmdienas uz otrdienu uzskaitīti ap 200 sikspārņiem 15 minūtēs, un tas atspoguļojās murdā ielidojušo skaitā – līdz četriem rītā noķerti 2410 sešu sugu sikspārņi, vēstī “liepajniekiem.lv”.

Saistītie raksti

“Četros tie, kas vēl turējāmies uz kājām, padevāmies un nolaidām murdu, jo sikspārņi vēl turpināja intensīvi lidot,” zinātnieki rakstījuši savā Facebook kontā. Tādas “tūkstošu naktis” bijušas vairākas pēc kārtas. Gredzenu trūkuma dēļ visizplatītākā suga Natūza sikspārņi tika saskaitīti pa dzimumiem, gredzenoja pārējās sugas.
Absolūtais vairākums, 90 % šajās naktīs noķerto dzīvnieku bija Natūza sikspārņi, pastāstījis Vintulis. Visvērtīgākie noķertie un gredzenotie eksemplāri ir Eiropas platauši, kas ir īpaši aizsargājami. Latvijā liels retums ir arī platspārnu sikspārņi, kas novēroti tikai pāri desmit reizēm. Citur Eiropā tie ir bieži sastopami, bet šeit šai sugai ir galējā izplatības robeža.

Piecu gadu laikā ir apgredzenoti ap 18 tūkstošiem Natūza sikspārņu, un arī šī gada ķēriens dos labas iespējas pētniekiem izdarīt secinājumus, kas ir mainījies.

 

LA.lv