Laukos
Lauku sēta

Tikt pie tārpiem zem ādas – reāli arī Latvijā. Mūs apdraud jauns parazīts! 0

Foto – Valdis Semjonovs

Klimata izmaiņas, neierobežotas ceļošanas iespējas un atbilstošu slimības izplatītāju klātbūtne palīdz parazītiem apgūt jaunas klimatiskās zonas. Tas diemžēl dod negatīvu efektu, kur viena no nelāgākajām izpausmēm ir iepriekš Latvijā nemanītu parazītu invāzija. Tā noticis arī ar parazītu Dirofilaria repens, kura pārnēsātāji ir odi.

Agrāk nepamanīts

Iespējams, tas pie mums parādījies jau 2000. gada sākumā, taču nav ticis pamanīts tā iemesla dēļ, ka sākotnēji tādu gadījumu nebija daudz un netika veiktas speciālas analīzes. Tomēr ar laiku veterinārie klīniskie patologi pamanīja, ka hematoloģiskiem izmeklējumiem atvesto suņu asinīs parādījies kas neparasts, proti, agrāk nemanīts parazīts. “Mēs pat nezinājām, kas tas ir. Tad sapratām, ka tas nav pieaudzis parazīts, bet gan kāpura formas, kas migrē pa suņa asinīm. Sākām vākt informāciju un sapratām, ka tas ar odiem visdrīzāk ienācis no Dienvid- un Centrāleiropas, kā arī Austrumeiropas siltajām zemēm,” stāsta pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior” vadošā pētniece Dina Cīrule.

Parazītu Dirofilaria repens “uz aci” pamanījuši arī praktizējošie veterinārārsti. Veicot operāciju sunim un atgriežot muskulatūru, pēkšņi licies, ka ir atstāti operāciju diegi, kas sāk kustēties. Raugot tuvāk, kļuvis skaidrs, ka pie vainas ir balti, apmēram 7 –15 cm gari, kustīgi parazīti.

“Laboratorijā pamanījām šo patoloģiju tādēļ, ka suņus ved uz rutīnas asins analīzēm, līdz ar to redzējām, ka tieši suņiem parādās šie parazītu kāpuri un tad arī sapratām, ka tas ir Dirofilaria repens. Redzējām pat tādus gadījumus, kad sunim parazīta kāpuru jeb mikrofilāriju asinīs bija vairāk nekā asins šūnu. Tādējādi pirms trim gadiem ieviesām koncentrējošo metodi – Knotta testu, kurā arī skaitām parazītus, nosakot to invāzijas līmeni un informējot veterinārārstus. Līdz ar to pēdējā laikā arvien biežāk viņi sūta analīzes uz konkrētiem parazitoloģiskiem izmeklējumiem,” stāsta eksperte.

Arī cilvēka organismā, kuru ir sakodis inficētais ods, notiek parazīta attīstība līdz zināmai pieaugušai stadijai, taču parazīti nesasniedz dzimumgatavību cilvēka ķermenī un līdz ar to nespēj tālāk vairoties. Ja ir sāpīgi un kustīgi zemādas veidojumi, jāgriežas pie ģimenes ārsta. Daudzos gadījumos parazītu zemādas veidojumi tiek kļūdaini diagnosticēti kā audzēji, kur precīzu diagnozi var uzstādīt pēc ķirurģiskas iejaukšanās.

Lai gan parazīts parasti ir zem ādas, tomēr tas ar asinsriti var nonākt arī citos audos. Biežāk skartās vietas ir seja, plakstiņi, krūškurvis, roku augšdaļa, augšstilbi un vēdera siena. Latvijā ir bijuši gadījumi, kad parazīts tika konstatēts arī acī, kur to varēja fiziski redzēt, kā arī bija gadījums, kad parazīts ieperinājās vīrieša ģenitālijās.

Sliktā ziņa un labā ziņa

Pasaulē līdzās Dirofilaria repens ir arī sugas brālis – Dirofilaria immitis, kurš atšķirībā no radinieka ieperinās nevis zemādā, bet gan lielajos plaušu asinsvados un sirdī. Suņiem, kas invadēti ar šo parazītu, operācijas laikā tārpi burtiski kamoliem tiek ņemti laukā no sirds labā kambara. Sliktā ziņa ir tā, ka Dirofilaria immitis ir izplatījies daudzās Latvijas kaimiņvalstīs, tajā skaitā Eiropā, Krievijā, Baltkrievijā, Ukrainā.

“Pamazām mēs tiekam ielenkti ar šo parazītu un ir tikai laika jautājums, kad tas parādīsies arī Latvijā. Tā kā šos parazītus pārnēsā odi, vienīgais ieteikums – neļaut odiem sevi masveidā kost, kā arī uzmanīt savu un suņu veselību. Protams, visvairāk riskam pakļauti cilvēki, kas iesaistīti meža vai lauku darbos. Bīstamības faktors ir arī ķēdes suņi gan pilsētā, gan laukos, kurus neved pie veterinārārsta. Tas var būt šo parazītu rezervuārs. Šos suņus pastāvīgi kož odi, viņiem neveic analīzes, līdz ar to, ja viņiem ir šie pieaugušie parazīti, tie netraucēti vairojas un izdala asinsritē ik dienas no 5 līdz 30 tūkstošiem parazītu jaunos kāpurus. Odi kož suni, sūc asinis ar jaunajiem kāpuriem. Šī vasara nav tā karstākā, tomēr, ja divas nedēļas temperatūra noturas virs 26 grādiem, parazīta kāpurs odā attīstās tālāk, sasniedz nākamos attīstības ciklus. Ods atkal sūcot asinis gan cilvēkiem, gan citiem suņiem, inficē viņus jau ar nobriedušajiem parazīta kāpuriem, kas pilnu attīstību sasniedz 6 – 9 mēnešos, ar asinīm nonāk dažādos zemādas audos un pieaugušās parazīta formas atkal sāk vairoties,” atklāj pētniece.

Īpaši uzmanīgiem ir jābūt vecvecākiem, kas vēlas pasargāt savus mazbērnus, kuri atbrauc uz laukiem pa vasaru. Būtu vērtīgi, ja veterinārārsts pirms mazbērnu ierašanās izmeklētu suni vismaz uz šo parazītu, ko izplata odi. Izmaksas ir līdz astoņiem eiro, bet tad būs skaidrība, ir vai nav parazīts, un attiecīgi piemērota savlaicīga ārstēšana. Taču labā ziņa ir tā, ka cilvēka asins fizioloģisko īpatnību dēļ parazīts cilvēka organismā nespēj vairoties un izdalīt kāpurus. Ja tas netraucē un to nekonstatē, tad tas nodzīvo nepamanīts un, ja tā varētu izteikties, sasniedz cienījamus pensijas gadus un nomirst dabiskā nāvē. Ir dati, ka šis parazīts cilvēkā netraucēti var dzīvot četrus līdz septiņus gadus.

Taču, ja organismā ieperinās Dirofilaria immitis, problēmas var būt daudz lielākas. Tātad suņa saimnieks ir pirmais, kas varētu pamanīt suņa uzvedībā izmaiņas, aizvest to uz analīzēm un tādējādi pasargāt sevi un apkārtējos no nepatikšanām saistībā ar veselību.

Tā kā Dirofilaria immitis pamazām tuvojas Latvijai, pētniecības nolūkos visiem uz dirofilārijām pozitīvajiem suņu asins paraugiem veic skrīningu ar molekulārās bioloģijas metodi uz parazīta sugas noteikšanu. Līdz šim apstiprināts ir tikai Dirofilaria repens, par laimi, D. immitis joprojām nav konstatēts.

Latvijā ir trīs īpaši nelāgu parazītu veidi, kuru izplatīšanās ceļš pie cilvēka ved caur kukaiņu vai dzīvnieku pasauli. Lai atgādinātu par tiem, kā arī sniegtu ieteikumus profilaksei, ar šo “LA” sāk rakstu sēriju “Uzmanību – parazīts”.

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Laukos
Jelgavā par septiņiem miljoniem eiro plāno būvēt veģetārās pārtikas ražotni
22 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai apdraudēta bezmaksas piena un augļu izdale skolās? Briselē spriedīs par programmas finansējumu
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Amerikāņi atjauno ‘Massey Ferguson’ traktorus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AT
Andris Tiļļa
Kultūra
No debesu augstumiem uz zemes: 12 apustuļu skulptūras Doma dārzā
3 stundas
LE
LETA
Uncategorized
JKP varētu atbalstīt Gobzemu premjera amatam
50 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Daugavpils novadā no grāvja izceļ noslīkušu cilvēku
42 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Vai nākotnē maksāsim ar kripto-eiro? Konferencē diskutēs par virtuālo naudu
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Baltijas valstu galvaspilsētās būtiski sarukusi benzīna cena
1 stunda