Foto – Valdis Semjonovs

Tikt pie tārpiem zem ādas – reāli arī Latvijā. Mūs apdraud jauns parazīts! 0

Klimata izmaiņas, neierobežotas ceļošanas iespējas un atbilstošu slimības izplatītāju klātbūtne palīdz parazītiem apgūt jaunas klimatiskās zonas. Tas diemžēl dod negatīvu efektu, kur viena no nelāgākajām izpausmēm ir iepriekš Latvijā nemanītu parazītu invāzija. Tā noticis arī ar parazītu Dirofilaria repens, kura pārnēsātāji ir odi.

Reklāma
Reklāma

Agrāk nepamanīts

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Iespējams, tas pie mums parādījies jau 2000. gada sākumā, taču nav ticis pamanīts tā iemesla dēļ, ka sākotnēji tādu gadījumu nebija daudz un netika veiktas speciālas analīzes. Tomēr ar laiku veterinārie klīniskie patologi pamanīja, ka hematoloģiskiem izmeklējumiem atvesto suņu asinīs parādījies kas neparasts, proti, agrāk nemanīts parazīts. “Mēs pat nezinājām, kas tas ir. Tad sapratām, ka tas nav pieaudzis parazīts, bet gan kāpura formas, kas migrē pa suņa asinīm. Sākām vākt informāciju un sapratām, ka tas ar odiem visdrīzāk ienācis no Dienvid- un Centrāleiropas, kā arī Austrumeiropas siltajām zemēm,” stāsta pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior” vadošā pētniece Dina Cīrule.

Parazītu Dirofilaria repens “uz aci” pamanījuši arī praktizējošie veterinārārsti. Veicot operāciju sunim un atgriežot muskulatūru, pēkšņi licies, ka ir atstāti operāciju diegi, kas sāk kustēties. Raugot tuvāk, kļuvis skaidrs, ka pie vainas ir balti, apmēram 7 –15 cm gari, kustīgi parazīti.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Laboratorijā pamanījām šo patoloģiju tādēļ, ka suņus ved uz rutīnas asins analīzēm, līdz ar to redzējām, ka tieši suņiem parādās šie parazītu kāpuri un tad arī sapratām, ka tas ir Dirofilaria repens. Redzējām pat tādus gadījumus, kad sunim parazīta kāpuru jeb mikrofilāriju asinīs bija vairāk nekā asins šūnu. Tādējādi pirms trim gadiem ieviesām koncentrējošo metodi – Knotta testu, kurā arī skaitām parazītus, nosakot to invāzijas līmeni un informējot veterinārārstus. Līdz ar to pēdējā laikā arvien biežāk viņi sūta analīzes uz konkrētiem parazitoloģiskiem izmeklējumiem,” stāsta eksperte.

Arī cilvēka organismā, kuru ir sakodis inficētais ods, notiek parazīta attīstība līdz zināmai pieaugušai stadijai, taču parazīti nesasniedz dzimumgatavību cilvēka ķermenī un līdz ar to nespēj tālāk vairoties. Ja ir sāpīgi un kustīgi zemādas veidojumi, jāgriežas pie ģimenes ārsta. Daudzos gadījumos parazītu zemādas veidojumi tiek kļūdaini diagnosticēti kā audzēji, kur precīzu diagnozi var uzstādīt pēc ķirurģiskas iejaukšanās.

Lai gan parazīts parasti ir zem ādas, tomēr tas ar asinsriti var nonākt arī citos audos. Biežāk skartās vietas ir seja, plakstiņi, krūškurvis, roku augšdaļa, augšstilbi un vēdera siena. Latvijā ir bijuši gadījumi, kad parazīts tika konstatēts arī acī, kur to varēja fiziski redzēt, kā arī bija gadījums, kad parazīts ieperinājās vīrieša ģenitālijās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.