Praktiski
Mājas

Moderno LED gaismas populāras ne vien iekštelpu, bet arī ēku un pagalmu izgaismošanai1


Dizaineri iecienījuši no LED veidot arī futūriskas lustras.
Dizaineri iecienījuši no LED veidot arī futūriskas lustras.
Foto – Andris Ozoliņš

Gaismas diodes (LED – angļu val. light emitting diod) izstaro tā saukto auksto – luminiscējošo gaismu, kas apgaismes ķermeņa korpusam nodrošina samērā zemu darba temperatūru +50 ˚C (salīdzinot ar halogēnajām spuldzēm un kvēlspuldzēm, tā ir līdz +100 ˚C, ekonomiskajām spuldzēm līdz +65 ˚C). LED apgaismojums atšķirībā no ekonomiskajām spuldzēm ieslēdzas tūlīt, ieslēgšana un izslēgšana neietekmē darba mūžu.

Spuldzēm, ko izmanto mājsaimniecībās, jāatbilst noteiktas kvalitātes prasībām attiecībā uz gaismas krāsas atveidi. Krāsas pārvades koeficients R, kas attēlo attiecību starp ķermeņa dabisko (dienasgaismas) krāsu un šā ķermeņa krāsu mākslīgajā apgaismojumā, LED apgaismojumam ir stipri augstāks nekā ekonomiskajām spuldzēm, mazliet atpaliekot no kvēlspuldzēm. Arī gaismas atdeve LED ir krietni labāka.

Vidējais LED darba mūžs ir 25 000 – 100 000, kamēr ekonomiskajām spuldzēm 3000 – 12 000 stundu.

Jaunākais LED sasniegums, kas nonācis pie pircējiem, COB LED (Chip on Bord) tehnoloģija ļauj ar zelta vadiņiem sastiprināt kopā diodes (līdz 70 gab. 1 cm2), izveidojot arī lielāka izmēra gaismas čipu, kas ir līdzvērtīgs 400 W kvēlspuldzes spīdumam. Par dzesēšanas sistēmu čipam kalpo apgaismes ķermeņa korpuss. Multi Chip LED tehnoloģija nodrošina vienmērīgu apgaismojumu, neradot savstarpēju gaismas staru pārklāšanos.

Interjera noskaņai

Viss tradicionāli iekštelpās izmantojamais elektriskais apgaismojums, ieskaitot garās dienasgaismas spuldzes, šobrīd nopērkams LED versijā. “Klasiskās dienasgaismas var iegādāties LED versijā, arī pielāgot vecajiem dienasgaismu statīviem,” skaidro “elmo.lv” pārdevējs konsultants Andis Kozlovskis. “Jaunums veikalā “Elmo” ir LED spuldzes E27 ar silti baltu gaismu. Spuldzes rūpnieciskais dizains ļauj to izmantot gan kā patstāvīgu gaismošanas objektu, gan ievietot abažūrā. 6 W spuldze (atdeve ap 50 W) maksās septiņus eiro, 35 W (atdeve 300 W) – 50 eiro. Dažām LED jaudu var samazināt ar dimmeru. Spuldžu režīmus iespējams regulēt no attāluma ar pulti. Uzņēmuma dizaineri veido oriģinālu lustru sēriju ar futūrisku noskaņu. Cenas ir korektas, jo ražotne atrodas Lietuvā.”

LED cenu līmenis kļuvis demokrātisks, un, rēķinot reālās ērtības pret tēriņu, tas ir izdevīgi. Mēbeļu un interjera izgaismošanai domātās LED lentas var piestiprināt ar dažādiem profiliem, iefrēzēt paneļos, iebūvēt plaknēs vai novietot uz virsmas. Virtuvē tās sniedz pilnīgi pietiekamu darba virsmas izgaismojumu, interjerā iezīmē mēbeļu kontūras vai, piestiprinātas pie grīdlīstēm, rada suģestējošu gaismu.

LED apgaismojumu var darbināt tieši no strāvas vai izmantojot 12 V transformatorus. Dažādas gaismas programmas, piemēram, raustītu, kāpjošu vai mainīgu, nodrošina kontrolieris. Tas nodrošina arī krāsu kustību daudzkrāsainajās RGB gaismas caurulēs. Daudzkrāsaina un rotējoša LED disko spuldze “eiroled.lv” maksā 15 eiro.

Pagalms

Arī mājas un pagalma izgaismojumā plaši izmanto ūdens un trieciena drošās LED. Jāatceras, ka āra LED virtenes atšķiras no iekštelpās lietojamām – to vadi ir no biezas un elastīgas gumijas, visas savienojumu vietas noblīvētas. Pie mājas elektroizvades rozetes tās stiprina ar speciālu vadu un masīvu dakšiņu. Montāžai nepieciešami savilcēji, nosedzes, sienas stiprinājumi, izolācija, barošanas vads un savienotāji.

Pagalma apgaismojumu mēdz veidot gan no gaismas caurulēm ar gaismas diodēm iekšpusē, gan virtenēm ar diodēm ārpus vada, gan no atsevišķiem gaismas objektiem, tostarp radot efektīgus gaismas kokus, kurus var novietot pie ārdurvīm vai pirtiņas. Lai arī lielāka koka cena ir vairāki simti eiro, tas ir viens no iespaidīgākajiem apgaismes ķermeņiem.

“K-rauta veikalos vairāk pērk ārpus telpām paredzētās LED virtenes un gaismu lāstekas,” stāsta dārza preču kategorijas vadītājs Ingus Laumanis. “Āra apgaismojums ir universālāks, jo to var lietot arī telpās. Krāsu ziņā pieprasītāks ir silti baltais apgaismojums, bet netrūkst arī pircēju, kas izvēlas auksti baltas, zilas vai krāsainas LED gaismas. Kā interesantu produktu vēlos pieminēt sveces ar LED spuldzēm, kuras iespējams regulēt ar tālvadības pulti. Pults ļauj iestatīt degšanas krāsu, ilgumu, kā arī izslēgt un ieslēgt spuldzes. Jāpiezīmē, ka šo sveču materiāls ir ļoti pielāgots īstu sveču izskatam un gaumīgi iederas gandrīz jebkurā interjerā.”

Māju arhitektonisko formu izgaismošana pa celtnes līnijām ir vienkāršākais izgaismošanas veids. Mīkstās LED caurules pie mājas konstrukcijām stiprina speciālos penāļos. Izmantojot elastīgos apgaismojuma materiālus, piemēram, LED neonflex kabeli, var īstenot daudzas idejas. Kabeli tirgo ruļļos no 10 līdz 100 metriem, to var griezt īsākos gabalos. Kabelis nopērkams vairākās krāsās un labi noder arhitektūras izgaismojumam tumsas laikā, kā arī mūsdienu interjera dizainā.

Dekoratīvu gaismas objektu var izgatavot pats. Par karkasu noderēs organiskais stikls, saplāksnis, koka un metāla konstrukcijas vai no stieples veidotas formas. Labu gaismas ažūru “sargu” var izpīt no žagariem, sastiprinot ar smalku stiepli un notinot ar LED virteni. Iestājoties gaišākai sezonai, objektu var ienest šķūnītī.

Mazais enerģijas patēriņš LED apgaismojumu padara labi savietojamu ar saules baterijām. Kompakts, ar saules baterijām un kustības sensoru aprīkots LED gaismeklis stiprinās sienas dienvidu pusē, līdzīgi darbojas LED mājas numura izgaismotājs. “LED jaudas vairs nav ierobežotas. ASV ražots āra prožektors ar 250 W jaudu (atdeve 2500 W) nostrādās visas plānotās 50 000 stundas,” pārliecināts “eiroled.lv” pārdevējs konsultants Artūrs Bikovskis.

Uzziņa

* Iegādājoties LED spuldzes, jāatceras, ka tām ir dažādi gaismas krišanas leņķi. Ja nepieciešams izgaismot visu istabu, vajadzīga spuldze, kuras apgaismojuma leņķis tuvojas 360 grādiem. Ja vajadzīgs izgaismot konkrētu vietu, noderēs spuldze ar šaurāku leņķi. Jo šaurāks apgaismošanas leņķis, jo vairāk gaismas (pie vienādas spuldzes jaudas) tiek novirzīts uz laukumu.

* RGB burti nozīmē, ka lampai ar kontrolieri var nodrošināt daudzkrāsainību.

Saistītie raksti

* LED iespējas palīdz dizaineriem saplūdināt lietu funkcijas un radīt jaunu sadzīves priekšmetu paaudzi. Nopērkami oriģināli gaismas kubi, lodes, ledus trauki, lampas un galdi. Izmantojot caurspīdīgus materiālus un LED moduļus, savu dizainu var veidot katrs. Pat bruģim ir savs LED izgaismojums. Kvadrātveida Brick bruģa lampa ir 10×10 cm plata un 6 cm bieza rūdīta stikla plāksne, kas iztur 500 kg spiedienu un spēj darboties temperatūrā no – 35 līdz + 50 oC (ledlights.lv maksā 38 eiro). Pilnīgākam ieskatam LED spuldžu klāstā vērts aplūkot led-pasaule.lv, gaismasnams.lv u. c. firmu piedāvājumu.

Galerijas nosaukums
LA.lv